'
Читаєте зараз
Масований удар США і Британії по хуситах у Ємені: чому країни пішли на такий крок

Масований удар США і Британії по хуситах у Ємені: чому країни пішли на такий крок

Ilona Kivva
Автор:
  • США та Велика Британія у ніч проти 12 січня 2023 року завдали ударів по об’єктах бойовиків у Ємені.
  • Атакували за допомогою Tomahawk повітряного базування. Це найвідоміша та найбільш перевірена в бойових діях крилата ракетою на Заході.
  • Штати ще у грудні-2023 розпочали операцію «Охоронець процвітання». Це фактично коаліція з понад 20 країн. 

Єменські хусити почали атакувати цивільні кораблі в Червоному морі з середини листопада 2023 року. Таким чином бойовики відповідали на дії Ізраїлю в Газі. Через небезпеку великі перевізники припинили ходити через море, що спричинило затримки у поставках товарів, а заразом могло призвести до значного зростання цін. 

Заборона розповідає про відповідь Штатів і союзників на дії бойовиків, а також про ракети, якими були завдано ударів.

Ракетний удар по Ємену 12 січня: що кажуть у США

США та Велика Британія у ніч проти 12 січня 2023 року завдали ударів по хуситах у Ємені. Атака була проведена за підтримки Австралії, Бахрейну, Канади й Нідерландів, йдеться в офіційній заяві президента Сполучених Штатів Джо Байдена.

«Ці удари є прямою відповіддю на безпрецедентні атаки хуситів на міжнародні морські судна в Червоному морі, включно з використанням протикорабельних балістичних ракет вперше в історії. Ці атаки поставили під загрозу персонал США, цивільних моряків і наших партнерів, поставили під загрозу торгівлю та свободу судноплавства. Понад 50 країн постраждали від 27 атак на міжнародне комерційне судноплавство. Екіпажі з понад 20 країн зазнавали погроз або були взяті в заручники під час актів піратства», — каже американський лідер.

Удари були завдані по столиці Сані, авіабазі аль-Дулеймі поблизу міжнародного аеропорту країни, табору на сході від міста Саада, місцях навколо аеропорту Худейда, міжнародному аеропорту Таїз і прибережному району Абс.

Читати більше новин в Telegram
Інфографіка під назвою «США та Великобританія завдають ударів по хуситам у Ємені» створена в Анкарі, Туреччина, 12 січня 2024 року. Фото : Yasin Demirci/Anadolu через Getty Images

«Минулого місяця [у грудні-2023] Штати розпочали операцію ‘Охоронець процвітання’ — коаліцію з понад 20 країн, які взяли на себе зобов’язання захищати міжнародне судноплавство та стримувати атаки хуситів в Червоному морі. Ми також приєдналися до понад 40 країн у засудженні загроз. Минулого тижня разом із 13 союзниками та партнерами ми зробили недвозначне попередження про те, що повстанці понесуть наслідки, якщо їхні атаки не припиняться», — пояснив Байден.

Які території контролюють хусити у Ємені. Інфографіка: UA War Infographics

Пізніше країн, що входять до коаліції, також зробили спільну заяву. У ній сказано, що удару по військових об’єктах хуситів завдали відповідно до невід’ємного права держав на індивідуальну та колективну самооборону.

«Жорстока агресія проти нашої країни, за яку вони заплатять абсолютно і без вагань, і ми не відступимо від нашої позиції підтримки палестинського народу, якою б не була ціна», — заявив після атаки лідер хуситів Наср Алдін Амер.

Удар країн Заходу було здійснено за допомогою високоточної зброї. За інформацією CNN, використано було ракети Tomahawk. Пізніше це частково підтвердили у арміях США та Британії, але додали, що крім цих ракет, використали також керовані бомби Paveway IV та інші високоточні боєприпаси різних типів. Всього в ніч на 12 січня завдали понад 60 ударів по 16 цілях у Ємені, використавши понад 100 снарядів повітряного і морського базування.

Атак хуситів у Червоному морі: що відомо

Єменські хусити почали атакувати комерційні кораблі в Червоному морі з середини листопада 2023 року. Бойовики стверджують, що таким чином відповідають на дії Ізраїлю в Газі. З 18 листопада вони здійснили принаймні 25 нападів на торговельні судна, які проходили південною частиною моря та Аденською затокою.

Через небезпеку великі перевізники припинили ходити через Червоне море. Так, в середині грудня, після чергового нападу на свій корабель, заяву про призупинення зробила найбільша судноплавна компанія світу — Mediterranean Shipping Company (MSC). Відповідні оголошення пізніше оприлюднили ще три з пʼяти провідних фірм.

Хусити заявляють, що атакують кораблі, які прямують до Ізраїля. При цьому в сторону корабля під прапором Ліберії MSC Palatium III у грудні випустили дві балістичні ракети. Попадання однієї з них, спричинило пожежу. Palatium III вказував Джидду в Саудівській Аравії як пункт призначення. Також бойовики використовують безпілотники: один із них уразив корабель Al Jasrah. 

Читайте також

Важливо! Суецький канал, який сполучає Середземне й Червоне моря — головний шлях в Європу з Азії. Завдяки цьому через Червоне море проходить майже 15% світової морської торгівлі: 8% зерном, 12% нафтою та 8% зрідженим газом. Маршрут використовується для сполучення Азії та частини Африки з Європою, але також везе нафту з Перської затоки в Північну Америку. 

Tomahawk: коротко про зброю

Tomahawk є найвідомішою та найбільш перевіреною в бойових діях крилатою ракетою на Заході. Вона розрахована для ударів на великі відстані і може бути запущена з багатьох різних платформ: кораблів, наземних пускових, субмарин та літаків, пише Military Today.

Ракета Tomahawk у польоті. Фото: ВМС США

Усі діючі варіанти Tomahawk запускаються за допомогою твердопаливного ракетного прискорювача Atlantic Research MK 106, який створює тягу 26.7 кілоньютони (2722.64 кг) протягом 12 секунд. Коли в прискорювачі закінчується паливо, у рух снаряд приводить турбовентиляторний двигун Williams F107. 

Томагавк може нести як звичайне, так і ядерне навантаження. Використовується два основні методи наведення:

  • радар;
  • активне радіолокаційне самонаведення.
Характеристики Tomahawk. Інфографіка: Missile Threat

Базову версію ракети взяли на озброєння в 1983 році. А станом на 2022 рік було вироблено вже понад 7 000 боєприпасів різних модифікацій.

Остання її версія Block IV була створена у 2017 році. Від попередніх вона відрізняється можливістю зміни цілі вже після запуску та опцією відстеження ракети в режимі реального часу. Також було збільшено дальність польоту — до 1 850 кілометрів.

Раніше Заборона розповідала про сценарії завершення конфлікту між Ізраїлем та ХАМАСом. З території можуть зробити буферну зону, Ізраїль збереже контроль над Смугою або світ утворить державу Палестину.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій