Читаєте зараз
Математика, природничі науки, література: в Україні дещо спростять шкільну програму

Математика, природничі науки, література: в Україні дещо спростять шкільну програму

Ilona Kivva
Автор:
  • Нова українська школа (НУШ) — це масштабна реформа шкільної освіти, яка почалася ще у 2016 році. Вона передбачає чітке розділення молодшої, середньої і старшої школи.
  •  У 2027 році, за планом, мають запровадити абсолютно новий підхід до організації освітнього процесу у останніх.
  • Однією із шкільних дисциплін, які ґрунтовно переглядають, є «Захист України». Предмет викладатимуть фахівці у спеціальних центрах.

У рамках впровадження Нової української школи Міністерство освіти працює над спрощенням деяких освітніх програм. Йдеться як про гуманітарні науки, так і про природничі і математику. З програм мають намір прибрати частину другорядної інформації, наприклад, скоротити кількість творів у курсі української літератури.

Заборона розповідає про зміни у шкільній освіті, частина з яких може запрацювати ще у 2024 році.

НУШ: що за програма

Нова українська школа (НУШ) — це масштабна реформа шкільної освіти, яка почалася ще у 2016 році. Програма передбачає чітке розділення молодшої, середньої та старшої школи, а також внесення змін у системи оцінювання, навчальні плани, підходи до викладання.

План освітньої реформи Нова українська школа. Інфографіка: НУШ

Серед іншого, частиною реформи є перехід на 12-річну систему навчання, який має відбутися на етапі трансформування старшої школи. Заклади освіти в Україні мають бути поділені на групи:

  • початкова школа — з першого по четвертий класи;
  • середня школа — з п’ятого по дев’ятий класи;
  • профільні ліцеї — з 10 по 12 класи.

Також можливий формат шкіл широкого профілю, які надаватимуть освітні послуги одразу на кількох рівнях (І-ІІ, ІІ-ІІІ чи І-ІІІ), тобто як зараз.

Читати більше новин в Telegram

Передбачається, що профільна освіта в Україні матиме два напрямки:

  • академічні ліцеї — орієнтація на продовження навчання в закладах вищої освіти;
  • професійні ліцеї — здобуття професії.

Серед переваг системи автори НУШ називають такі:

  • зменшення кількості предметів для вивчення в старшій школі або скорочення кількості годин на непрофільні предмети;
  • зниження навантаження на учнів та глибше та якісніше вивчення обраних предметів;
  • підвищення якості освіти в старшій школі;
  • інвентаризація шкільної системи — закриття або перепрофілювання недоукомплектованих класів та шкіл;
  • зниження батьківських витрат на репетиторство та додаткові платні освітні послуги;
  • можливість ширшого вибору для дитини;
  • ефективне використання фінансування: спрямування коштів, що раніше використовувалися на утримання більшої кількості неефективних закладів, на реальні потреби шкіл нового типу – обладнання, інструментарій, транспорт, гуртожитки.

Старша і середня школа: що змінить Міносвіти України

Останніми роками реформа сповільнилася, але вона все ж просувається, запевнив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.

«Ми активно займаємося підготовкою реформи профільної середньої освіти — у старшій школі. У 2027 році ми вже повинні запровадити там абсолютно новий підхід до організації освітнього процесу. Це буде нова освітня мережа, три роки навчання. Уже відбулися громадські обговорення проєкту нового державного стандарту — нині готуємося до його затвердження», — розповів очільник МОН.

Учні, за планом, зможуть обирати профілі навчання, а також предмети і й інтегровані курси, залежно від уподобань і карʼєрних планів. Ймовірно, йдеться про виборчу систему, подібну до тієї, що вже впровадили в деяких університетах. 

Також працюють над змінами щодо середньої, або базової школи.

«У молодшій школі імплементація реформи відбулася досить вдало — як у пілотній версії, так і в масштабованій. А от у базовій школі був серйозний спад активності зусиль міністерства та держави щодо якісного впровадження цієї реформи. На те були як об’єктивні, так і суб’єктивні причини. Тепер надолужуємо», — каже Лісовий.

Література, математика, біологія: зміни у освітніх програмах від МОН

У рамках впровадження Нової української школи Міністерство освіти працює також над спрощенням деяких освітніх програм. Предметів, які спростять, поки не називають, але відомо, що це два великі блоки:

  • гуманітаристика;
  • STEM-блок (природничі науки плюс математика). 

Йдеться про те, щоб викинути з програм другорядне і фактично дещо розтягнути її, дозволяючи учням самостійно заглиблюватися у теми, які вони вивчають. Презентувати спрощені програми планують влітку-2024, тож перші спроби інтегрувати їх у практичну площину можуть відбутися вже восени цього ж року.

«Коли ми говоримо про спрощення — не йдеться про те, що треба зробити програми менш якісними. Коли ми в ‘Українській літературі’ даємо на рік, умовно, 42 автори, то розуміємо, що діти не заглибляться у твір, якісно його не рефлексуватимуть, не матимуть часу на осмислення вчинків героїв та проживання ситуацій. А це те, заради чого ми привчаємо дітей до читання… Це рішення важливе і щодо навчання дітей на прифронтових і тимчасово окупованих територіях, а ще за кордоном. Нам слід більше часу приділяти засвоєнню матеріалу — не гнати їх зашвидко, не забивати надто великою кількістю другорядної інформації, яка у нас поки що, на жаль, передбачена у програмі», — пояснив Оксен Лісовий.

Захист України і сексуальна освіта: плани Міносвіти

Однією із шкільних дисциплін, які ґрунтовно переглядають, є «Захист України». Як кажуть у МОН, вже повністю переписали освітню програму, змінили рекомендований перелік обладнання для класів, розробили методику, в який спосіб організувати освітній простір та процес навчання.

Функціонуватиме мережа приблизно з тисячі навчальних центрів для викладання «Захисту України». А у самій дисципліні буде шість модулів, серед яких:

  • домедична допомога з елементами тактичної медицини;
  • різноманітна інженерія, що передбачає навички управління безпілотними апаратами, радіозв’язок і різноманітні технології, пов’язані з військовим контекстом;
  • топографія і тактика: базові знання та навички.

«Ми викинули з освітньої програми все, що туди потрапило за радянським підходом. Завдання дисципліни — дати молодому громадянину усвідомлене розуміння того, для чого захищати державу, чому це вигідно йому особисто, чому держава є важливим інструментом досягнення його особистого успіху та безпеки. І далі — навички того, як саме він може захищати її. Наше завдання — не мілітаризувати суспільство, а сформувати у нього оборонну свідомість та осмислений підхід до важливості цього захисту», — каже очільник МОН України.

По-новому викладати дисципліну можуть почати вже з 1 вересня 2024 року. Робити це будуть у навчальних центрах педагоги, які займаються лише цим предметом. Центри працюватимуть кущовим методом, наприклад, один центр на 5-10 шкіл. Дисципліна буде обов’язковою для всіх учнів старшої школи — дівчат і хлопців.

А от окремий урок сексуальної освіти вводити у програму поки не будуть, адже тема включена у курс «Основи здоров’я».

Раніше Заборона розповідала про способи змінити форму навчання дитини у школі. Так, батьки можуть обрати займатись дитині офлайн, дистанційно чи на екстернаті.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій