'
Читаєте зараз
Має замінити Leopard і Leclerc: країни ЄС разом створять новий потужний танк

Має замінити Leopard і Leclerc: країни ЄС разом створять новий потужний танк

Ilona Kivva
Автор:
  • Франція та Німеччина оголосили про роботу над основним бойовим танком нового покоління MGCS ще у 2017 році, але роботи почалися тільки у 2020 році.
  • Були підписані перші контракти з провідними оборонними компаніями, але роботи призупинилися. Їх відновили тільки у 2023 році.
  • До розробки мають намір приєднатися Італія та Нідерланди.

Яким саме буде MGCS, досі невідомо, але деякі характеристики вже визначені. Зокрема, вирішено, що танк буде модульним і зі збільшеною гарматою (порівняно зі стандартною натівською). Також броньовик оснастять електромагнітною та лазерною зброєю, максимально посилять захист. Також при створенні машини буде враховано досвід Збройних сил України. 

Заборона розповідає про масштабний оборонний проєкт європейських держав.

MGCS: що за проєкт

Main Ground Combat System (MGCS) — спільний проєкт Німеччини та Франції. Ідея у тому, щоб створити абсолютно новий основний бойовий танк наступного покоління. Машина має повністю замінити ОБТ Leopard і Leclerc у бронепарках країн, пише Defense News.

Про масштабну оборонну програму заявили ще у 2017 році, але фактично реалізація почалася тільки у 2020. Саме тоді було підписано першу угоду з німецькими оборонними гігантами Krauss-Maffei Wegmann, Rheinmetall (виробники Leopard) та французьким Nexter systems (робить Leclerc). 

Компаніям довірили оцінити різні аспекти концепції: технічну здійсненність, здатність задовольняти оперативні потреби обох армій, ефективність тощо. Завершити ці роботи планували у 2022 році. Після цього концерни мали спільно створити перший прототип, але проєкт призупинили. Причиною стали політичні моменти: країни не змогли домовитися, хто буде лідером програми та як розподілятимуться робочі місця.

Читати більше новин в Telegram

Про відновлення робіт заговорили у вересні-2023. Так, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що до кінця 2023 року Берлін та Париж завершать специфікацію проєкту. Тобто будуть прописані бажані технічні характеристики: можливості броні, озброєння тощо. Це означає, що перший етап з оцінкою концепції, таки був завершений.

Деякі характеристики попередньо вже визначені: 

  • танк буде модульним, тобто включатиме різні платформи: пілотовані та автоматизовані;
  • функція класичного вогню залишиться, але гармату збільшать з 120 мм, які є стандартом НАТО нині, до 130 або 140 міліметрів. Це буде стандартом для всіх танків наступного покоління;
  • додадуть електромагнітну та лазерну зброю;
  • оснастять машину потужними засобами електронної боротьби;
  • захист буде реактивним;
  • для оборони танка застосовуватимуть безпілотники (платформи будуть інтегровані у машину);
  • для координації вогню застосовуватиметься штучний інтелект.

Одна з концепцій Main Ground Combat System, представлена NEXTER

Також при створенні машини буде враховано досвід Збройних сил України. «Під час вторгнення Росії в Україну обидві сторони використовують ракети, безпілотні системи, артилерію та боєприпаси для знищення бронетехніки. Очікується, що планувальники вивчать ці бойові дії, визначаючи розміщення та типи посилення броні для захисту таких елементів, які більш вразливі, наприклад, башта і секції двигуна. При цьому треба зберегти майбутній танк достатньо легким, щоб використовувати цивільну транспортну інфраструктуру», — кажуть у Defense News.

Спочатку планували, що перші машини стануть на озброєння до 2035 року, але станом на вересень 2023 очікується, що броньовики будуть готові тільки у 2040-2045 роках.

Main Ground Combat System: які країни приєдналися

Інтерес до програми вже виявили Італія та Нідерланди. Країни мають намір не просто укласти контракти на купівлю техніки у майбутньому, а й взяти участь у розробці.

Чи вже є якісь домовленості, поки невідомо. За словами міністра збройних сил Франції Себастьяна Лекорню, на першому етапі для країн-союзниць є можливість приєднатися до проєкту тільки як спостерігачі. Однак вже після того, як буде визначено специфікацію, зацікавлені держави ЄС повноцінно будуть запрошені до участі у програмі. Найімовірніше, йдеться про фінансові вливання та можливості незначних модернізацій під вимоги країн (вже після того, як почнеться масове виробництво).

Які ще держави можуть долучитися до створення MGCS:

  • Велика Британія — країна була зацікавлена ще у 2020 році. Вважається, що вона зберегла інтерес до програми, але також проводить власні дослідження. Британські офіційні особи заявили, що очікують, що Франція та Німеччина обговорять статус програми MGCS, а вже потім окреслять наступні кроки;
  • Польща — уряд держави розглядав участь у MGCS, але після великого вторгнення РФ в Україну зосередився на вже наявній у світі сучасній бронетехніці, підписавши контракти зі США та Південною Кореєю. При цьому Польща нібито аналізує можливість приєднання до проєкту.

Раніше Заборона розповідала про плани країн Європи щодо створення міждержавної системи протиповітряної оборони. Вона буде організована у кілька рівнів і має захистити ЄС ледь не від усіх загроз.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій