Читаєте зараз
Медведчука затримали. Кому він потрібний та що з ним можна зробити далі?

Медведчука затримали. Кому він потрібний та що з ним можна зробити далі?

Markiian Oliiarnyk
Віктор Медведчук
  • 12 березня працівники Служби безпеки України затримали Віктора Медведчука.
  • Кум Путіна 48 днів переховувався від правоохоронців і намагався втекти з України, замаскувавшись під військового.
  • Медведчука підозрюють у державній зраді, порушенні правил та законів ведення війни, а також сприянні тероризму в Україні.

У 48-й день повномасштабної війни Росії проти України українські спецслужби нарешті спіймали народного депутата-втікача Віктора Медведчука, кума і одного з найближчих соратників Володимира Путіна. Співголова «ОПЗЖ» намагався втекти з країни, замаскувавшись під українського військового. Президент України запропонував обміняти зрадника на українських захисників, які опинилися у полоні країни-агресора.

Заборона розповідає про спецоперацію українських спецслужб з розшуку Віктора Медведчука, яка увінчалася успіхом.


Подробиці затримання Медведчука 12 березня

Увечері 12 березня 2022 року стало відомо, що у ході спецоперації працівники Служби безпеки України затримали проросійського політика, кума Путіна та одного з винуватців російського вторгнення в Україну Віктора Медведчука.

«Дякую усім співробітникам СБУ, зокрема, слідчим і контррозвідникам української спецслужби, які, виконуючи доручення президента України Володимира Зеленського, довели свій професіоналізм і провели цю блискавичну та небезпечну багаторівневу спецоперацію із затримання поки що народного депутата Медведчука», — зазначив голова СБУ Іван Баканов.

Cпівголова партії «ОПЗЖ» намагався втекти з країни, замаскувавшись під військового. За даними Мілітарного, на момент затримання Віктор Медведчук був одягнений у повний комплекс військової форми українського камуфляжу, світла й виконана у вигляді пікселів з погоном на грудях. Також на ньому були військові черевики від української компанії «ТАЛАН».

Читати більше новин в Telegram

13 квітня 2022 року в ефірі національного телемарафону очільник СБУ Іван Баканов розповів подробиці затримання Віктора Медведчука. За його словами, ФСБ Росії намагалась вивезти депутата-втікача спочатку до Придністров’я, а згодом — до Москви.

«Медведчука під виглядом військового ЗСУ нібито у супроводі колег хотіли довезти до українського кордону. Там — човном переправити до так званої “Придністровської Молдавської Республіки”, де на нього вже чекала евакуаційна група спецпризначенців ФСБ. Вони й повинні були доставити Медведчука до Москви. Але завдяки СБУ реалізувати цей план не вдалося» — зазначив Баканов.

Контррозвідка СБУ прорахувала десятки версій, чітко визначила справжній маршрут і з’ясувала місце прибуття евакуаційної групи ФСБ. Медведчука вдалося затримати по дорозі, під час його виїзду з Київської області. Зазначається, що його супроводжували українські правоохоронці, які також будуть притягнуті до відповідальності.

За свідченнями охоронця Медведчука, депутат увесь цей час переховувався у приватному будинку на території Києва зі своїм кухарем та охороною. При цьому за легендою цей будинок нібито орендувала сім’я з Італії.

«Він ховався 48 днів. І ось нарешті вирішив спробувати втекти за межі нашої держави. Вважаю особливо цинічним з його боку використання військового камуфляжу. Намагався так замаскуватись. Ось такий «вояка». Ось такий «патріот». Що ж, якщо Медведчук сам обрав для себе військову форму, він підпадає під правила воєнного часу. Пропоную Російській Федерації обміняти цього вашого хлопця на наших хлопців і дівчат у російському полоні», — заявив президент України Володимир Зеленський.

Чи можливий обмін Медведчука на українських полонених

У відповідь на пропозицію Володимира Зеленського щодо обміну Медведчука на українських полонених, у міністерстві внутрішніх справ прояснили передумови, за яких це може бути можливим.

«Коли ми говоримо про Медведчука, мені здається, що дуже правильно було б зробити дві речі: щонайменше, щоб він дав певні свідчення, тому що він має величезний обсяг інформації про те, хто, кому, скільки і за що давав [хабарів] із РФ для створення “п’ятої колони”. Ідеально було б, якщо це можливо, провести максимально швидко судовий процес, дати йому [Медведчуку] відповідний термін, отримати свідчення від нього і після цього обміняти», — заявив радник голови МВС України Вадим Денисенко.

Утім, у Кремлі однозначно дали зрозуміти, що не збираються визволяти свого агента в українській політиці.

«Медведчук не є громадянином Росії, він не має жодного стосунку до “спеціальної воєнної операції”, ми взагалі не знаємо, чи хоче він мати до цього якесь відношення», — заявив прессекретар Путіна Дмитро Пєсков.

Майже через добу після затримання одіозного політика в публічну площину вийшла його дружина Оксана Марченко. Телеведуча-паломниця записала відеозвернення до Зеленського й попросила звільнити чоловіка.

У чому звинувачують Медведчука

Проти Віктора Медведчука відкрито дві кримінальні справи.

У першій справі він проходить разом зі своїм соратником Тарасом Козаком, який наразі переховується від правоохоронців за кордоном. 11 травня 2021 року Медведчуку і Козаку повідомили про підозру у державній зраді (ст. 111 КК України) і порушенні законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України).

У цій справі розслідувалися одразу три епізоди:

  • розкрадання природних ресурсів (у 2015 році Медведчук вступив у змову з чиновником з РФ для видобутку корисних копалин на шельфі Чорного моря поруч з окупованою Феодосією);
  • передача російським спецслужбам інформації, що містить державну таємницю (Медведчук та Козак збирали інформацію про українські війська для Росії, а також сприяли залученню українців для дестабілізації суспільно-політичної ситуації в країні);
  • антиукраїнська діяльність (розробка антиукраїнського проєкту «Луч» із залученням українських трудових мігрантів у Росії, які мали заохочувати українців їхати на заробітки у РФ і через них мали поширювати російську пропаганду по приїзду додому).

8 жовтня 2021 року проти Медведчука відрили ще одне кримінальне провадження і оголосили ще одну підозру у держраді (ст. 111 КК України), а також у сприянні діяльності терористичної організації (ст. 258-3 ч.1 КК України).

Справа стосується незаконних поставок вугілля з ОРДЛО на підконтрольну територію України у 2014-2015 роках. За версією слідства, дії Медведчука були спрямовані на підрив енергетичної незалежності України. За його посередництва, відбулася змова росіян з вищими посадовими особами України, які створили штучні перешкоди для постачання вугілля з ПАР, натомість організувавши незаконні схеми для постачання вугілля з тимчасово окупованих територій на державні підприємства України.

За цим епізодом у держзраді звинуватили також і п’ятого президента України Петра Порошенка.

Раніше Заборона розповідала про те, як міністерство юстиції готує судові позови проти низки проросійських партій, зокрема «ОПЗЖ» Медведчука, аби повністю заборонити їхню діяльність в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій