'
Читаєте зараз
Медведчуку скасували домашній арешт, але він залишиться вдома. Пояснюємо людською мовою

Медведчуку скасували домашній арешт, але він залишиться вдома. Пояснюємо людською мовою

Yevhen Koziarin
Віктор Медведчук
  • В Медведчука закінчився термін максимального перебування під домашнім арештом у одній зі справ.
  • Суд обрав новий запобіжний захід до 31 грудня 2021 року.
  • Тож кум Путіна залишається під домашнім арештом.

2 листопада 2021 року Печерський суд міста Києва змінив запобіжний захід народному депутату від фракції «Опозиційна платформа — За життя» Віктору Медведчуку у справі про державну зраду. Цілодобовий домашній арешт змінили на особисте зобов’язання. Запобіжний захід діятиме до 31 грудня 2021 року. 

Заборона пояснює, яких правил має дотримуватись обвинувачений та чому він залишається під домашнім арештом.


Суд зробив заміну

2 листопада 2021 року пресслужба Офісу генпрокурора у Telegram повідомила, що ГПУ не може клопотати про продовження домашнього арешту Медведчука по справі, де політика звинувачують у державній зраді та замаху на розграбування національних ресурсів в окупованому Росією Криму.

«Граничний строк у 6 місяців перебування під цілодобовим домашнім арештом у цьому провадженні закінчився, тому його подальше продовження є неможливим», — пояснили у відомстві. Єдиний запобіжний захід, про який може клопотати прокуратура — особисте зобов’язання з покладенням на нардепа обов’язків. 

Прокурори оприлюднили список зобов’язань, про які клопотали у суді:

Читати більше новин в Telegram
  • прибувати за кожною вимогою органу досудового розслідування, прокурора або суду;
  • не відлучатися із м. Києва та Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
  • повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
  • утримуватися від спілкування з підозрюваними, свідками відповідно до списку, визначеному слідчим або прокурором;
  • здати на зберігання до органу досудового розслідування свої паспорти для виїзду за кордон та інші документи, що дають йому право на виїзд з України;
  • носити електронний засіб контролю.

В той же день Печерський суд Києва виніс своє рішення. «Суд задовольнив клопотання частково, поклавши на підозрюваного всі зобов’язання, крім носіння електронного браслета. Запобіжний захід обрано до 31 грудня 2021 року», — повідомили в Офісі генпрокурора.

У чому звинувачують Медведчука

Проти нардепа Віктора Медведчука відкрито дві кримінальні справи.

Перша — відкрита за фактом державної зради (ст. 111 КК України)  та порушенні законів і звичаїв війни (ст. 438 КК). У цій справі також фігурує колега Медведчука Тарас Козак. Підозри їм оголосили 11 травня 2021 року. Козак зараз переховується за кордоном.

В справі три епізоди:

  • замах на розкрадання природних ресурсів;
  • передача російським спецслужбам відомостей, що містять державну таємницю;
  • антиукраїнська діяльність.

За даними слідства, в 2015 році Медведчук вступив у змову з чиновником уряду РФ для видобутку корисних копалин на шельфі Чорного моря поруч з окупованою Феодосією.

Другий епізод — Медведчук та Козак збирали інформацію про українські війська для Росії, а також сприяли залученню українців для дестабілізації суспільно-політичної ситуації в країні.

Третій епізод —  проведення підривної діяльності проти України, зокрема розробка антиукраїнського проєкту «Луч». Він передбачав «створення інфраструктури впливу» через українських трудових мігрантів у Росії: українців мали заохочувати їхати на заробітки в РФ і через них мали  поширювати російську пропаганду по приїзду додому.

У цій справі уже завершене досудове розслідування, Медведчуку та Козаку загрожують довічні терміни.

Друга справа — 8 жовтня 2021 року Медведчуку оголосили підозру у держзраді (ст. 111 КК України) та сприяння діяльності терористичної організації (ст. 258-3 ч.1 ККУ). Провадження стосується поставок вугілля з ОРДЛО на підконтрольну територію України у 2014—2015 роках.

За версією слідства, дії Медведчука були спрямовані на підрив енергетичної незалежності України. Після захоплення Росією частини Донбасу виникла необхідність у закупівлі вугілля на світовому ринку, зокрема в ПАР. РФ мала плани зірвати реалізацію цих контрактів. За посередництва Медведчука, вказує Служба безпеки України, відбулася змова з вищими посадовими особами України, які створили штучні перешкоди для постачання вугілля з ПАР. За його сприяння було організовано незаконні схеми для постачання вугілля з тимчасово окупованих територій на державні підприємства України.

Раніше Заборона розповідала про те, як поважні американські ЗМІ написали, що Росія зібрала армію біля північного кордону України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій