Медики створили унікальний тест для виявлення ознак деменції: чому це важливо
- У 2023 році понад 55 млн людей по всьому світу страждали на деменцію, ця цифра продовжує зростати.
- Синдром призводить до руйнівних когнітивних порушень та налічує понад 200 видів.
- Дослідники придумали спеціальну анкету, результати якої здатні попередити про ранні ознаки недуги.
Науковці намагаються виявити деменцію задовго до того, як вона виникне. Є різні методи, від маркерів крові та сканування мозку до перевірки зору та голосу. Деменція прогресує з віком і не піддається лікуванню — впливати можна лише на симптоми. Новий тест допоможе почати профілактику ще до появи ранніх ознак цього стану.
Заборона розповідає про винахід австралійських науковців.
Когнітивні порушення: як знати наперед, що вони з’являться
Тест фахівців з Австралії аналізує шість важливих аспектів роботи людського мозку. Це анкета, яка складається з 46 пунктів. Вона охоплює такі властивості організму:
- пам’ять;
- мову;
- орієнтування;
- увагу й концентрацію;
- виконавчі функції;
- здатність копіювати й малювати геометричні фігури, такі як годинник.
Інструмент під назвою «Описувач суб’єктивних когнітивних порушень Маккаскера» (McCusker Subjective Cognitive Impairment Inventory) фіксує занепокоєння людей щодо їхніх розумових здібностей. Цей показник часто є ранньою ознакою зниження когнітивних функцій. Тобто, він може прогнозувати деменцію або відносити людей до категорії вищого ризику. Це дозволить ретельніше стежити за їхнім здоров’ям.
«Уявіть собі, якби ви могли передбачити ризик розвитку деменції задовго до її настання, і ви могли б почати лікування та зупинити прогресування цього стану», — каже провідний автор дослідження, клінічний психолог Гамід Сохрабі з Університету Мердока в Західній Австралії.
Читати більше новин в TelegramІнструмент скринінгу Сохрабі та його колег опитує пацієнтів про зміни, що відбулися протягом останніх двох років порівняно з п’ятьма роками раніше. Це можуть бути проблеми зі слухом, концентрацією або мовленням. На запитання можна відповісти за п’ятибальною шкалою. Що вищі бали, то вищі й ризики появи симптомів деменції.
Запитання взяли з попередніх опитувальників, зокрема, і щодо хвороби Альцгеймера. Вченим вдалося виявити, що інструмент скринінгу точно визначив людей з помірним або важким рівнем зниження когнітивних здібностей. Отже, нова анкета виявилася надійнішою за попередні.
В експерименті взяли участь 526 здорових людей віком від 39 до 97 років. Тепер дослідники відстежуватимуть їхній прогрес у наступні роки. Водночас тест має й певні недоліки. Деякі спеціалісти сумніваються в надійності інформації, яку про себе можуть надати респонденти. Наприклад, з огляду на самооцінку, люди можуть не бажати визнавати зміни, які вони помітили у своїй пам’яті чи мові. Або вони можуть навіть не усвідомлювати їх, якщо синдром прогресував занадто далеко. Крім того, людина відчуває загальний розумовий занепад під час старіння.
Деменція: що за синдром і як проявляється
Один з найпоширеніших симптомів деменції — втрата пам’яті. Людина починає забувати нещодавні події. Синдром не лише стирає з пам’яті спогади, але й може підмінювати їх новими — хибними. Як наслідок — пацієнт втрачає здатність концентрувати увагу на будь-чому. Свідомість такої людини стає сплутаною, а настрій — мінливим. Забуваються обличчя знайомих людей — навіть найрідніших і близьких, а найпростіші повсякденні завдання стають дедалі складнішими.
Лікарі розрізняють понад 200 типів деменції. Найпоширеніші з них — хвороба Альцгеймера, судинна деменція, деменція з тільцями Леві (ДТЛ), лобово-скронева та змішана. І всі вони можуть проявлятися по-різному. За даними ВООЗ, у 2023 році деменцію мали понад 55 млн людей у всьому світі. Понад 60% з них живуть у країнах із низьким і середнім рівнем доходу. Однак щороку реєструється майже 10 млн нових випадків.
До середини XXI століття їх може стати втричі більше — близько 153 млн — внаслідок загального старіння й збільшення населення планети. Жінок деменція вражає значно частіше, ніж чоловіків. Переважно стан діагностують у людей літнього віку, але процеси в мозку, які цьому передують, розпочинаються набагато раніше. Серед факторів, що провокують деменцію, науковці виділяють:
- втрату слуху в середньому віці — 9%;
- відсутність середньої освіти — 8%;
- паління — 5%;
- депресію — 4%;
- відсутність фізичної активності — 3%;
- соціальну ізоляцію — 2%;
- високий артеріальний тиск — 2%;
- ожиріння — 1%;
- діабет другого типу — 1%.
Фактори, на які можна впливати, становлять 35% ризику появи синдрому. Інші 65% людина контролювати не може. Ліків проти самої деменції немає, тож пацієнтам можуть запропонувати лише медикаменти й засоби для полегшення симптомів.
Раніше Заборона розповідала про дослідження, яке дозволило заблокувати прогресування в організмі хвороби Паркінсона, на яку страждають понад 8.5 млн людей у всьому світі. За її поширення в організмі відповідають шкідливі згустки альфа-синуклеїнових білків, що потрапляють у клітини мозку. Заблокувати розвиток хвороби потенційно здатні препарати від раку.
Читати більше новин в Telegram