Читаєте зараз
Поганий сон може призводити до деменції: поради, які допоможуть виспатися

Поганий сон може призводити до деменції: поради, які допоможуть виспатися

Tetiana Cherevko
  • Повільний етап сну людини триває не більше 40 хвилин. Вчені вважають, що саме під час цієї фази зміцнюються кістки, імунна система, а мозок готується до засвоєння інформації.
  • Ознаками поганої якості сну може бути хропіння, задишка або сонливість впродовж дня.
  • Учені проаналізували дані учасників дослідження, яким у 2020 році вже було за 60 років. Вивчали, як глибокий сон змінюються зі старінням. 

Для людей будь-якого віку важлива не тільки кількість нічного відпочинку, а і його якість. Вчені довели, що фаза повільного сну зменшує ризик розвитку деменції. Ризик зростає навіть через втрату 1% глибокого сну на рік. 

Заборона розповідає як підвищити якість нічного відпочинку.

Сон і мозкові розлади: який зв’язок

Глибокий сон — це найбільш спокійний етап час нічного відпочинку. Якщо конкретно, то це третя стадія 90-хвилинного циклу сну людини, який триває орієнтовно 20-40 хвилин. У цей час мозкові хвилі та частота серцевих скорочень сповільнюються, а артеріальний тиск падає, пише Science Alert.

«Глибокий сон уповільнює старіння головного мозку багатьма способами. Також він покращує так зване очищення мозку від метаболічних відходів — білків, які здатні накопичуватись там при хворобі Альцгеймера», — пояснив нейробіолог Метью Пасе.

Учені проаналізували дані учасників дослідження, яким у 2020 році вже було за 60 років. Вивчали, як глибокий сон змінюються зі старінням. Виявилося, що повільний сон поступово погіршується. Його втрата серед учасників експерименту досягала піку у віці між 75 і 80 роками. 

Читати більше новин в Telegram

Учені вирахували, що 1% втрати повільного сну на рік підвищує ризик розвитку деменції на 27%. А у хворих з Альцгеймером — він сягав 32%.

Як висипатися: топ-5 порад

Більшості дорослих потрібно сім або більше годин якісного сну щоночі. Також важливо висипатися за регулярним розкладом, щоб почуватися відпочилими зранку, кажуть у Центрі з контролю та профілактики захворювань США.

Люди часто скорочують свій сон через роботу, сімейні потреби або навіть щоб подивитися хороше шоу по телевізору. Але якщо недосипання є звичайною частиною вашого розпорядку дня, у вас може бути підвищений ризик розвитку ожиріння, діабету ІІ типу, високого кров’яного тиску, серцевих захворювань та інсульту, поганого психічного здоров’я та навіть ранньої смерті.

Звички, які допоможуть покращити якість сну:

  1. будьте послідовними. Лягайте спати в один і той же час щовечора і вставайте в той самий час щоранку, включно з вихідними;
  2. переконайтеся, що у вашій спальні тихо, темно, затишно та комфортно;
  3. приберіть зі спальні електронні пристрої, такі як телевізори, комп’ютери та телефони;
  4. уникайте великих прийомів їжі, кофеїну та алкоголю перед сном, не вживайте тютюн;
  5. потренуйтеся. Фізична активність протягом дня може допомогти вам легше заснути вночі.

Якість сну не менш важлива за кількість. Поганий відпочинок може мати такі ознаки: відчуття сонливості або втоми, неодноразове пробудження вночі, хропіння або задишка. Якщо у вас є такі симптоми, потрібно обов’язково звернутися до лікаря.

Раніше Заборона розповідала про норму нічного відпочинку, а також про інші наслідки недосипу. Щоденна нестача навіть години сну пов’язана з низкою проблем зі здоров’ям.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій