'
Читаєте зараз
Меджліс може отримати офіційний статус: що це означає

Меджліс може отримати офіційний статус: що це означає

Іван Скорина
  • Член представницького органу кримських татар Ескендер Барієв подав документи для юридичної реєстрації.
  • Інституцію заснували напередодні розпаду Радянського Союзу, на загальному зборі 1991 року під назвою Курултай
  • Після окупації Росією Криму члени організації переживають тиск, заборони, арешти та вигнання з історичної території.

Право на юридичне визнання парламенту кримськотатарського народу стало можливим завдяки закону 2021 року. Тепер Меджліс очікує історичного рішення держслужби з етнополітики. 

Заборона розповідає про політичну інституцію основної народності Кримського півострова.


Закон про корінні народи України: зрушення по кримським татарам

Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) розгляне можливість реєстрації Меджлісу як офіційної установи. Відповідний пакет документів подав голова правління «Кримськотатарського Ресурсного Центру» Ескендер Барієв. 

«Розпочали історичну процедуру як для кримськотатарського народу, так і для України та корінних народів світу. […] Сподіваюся, результат отримаємо вже найближчим часом. К’исмет олса [з кримськотатарської можна перекласти як ‘з удачею’], за 32 роки Меджліс нарешті буде у правовому полі України як представницький орган кримськотатарського народу!» — каже Барієв. 

Ескендер Барієв зі зверненням до ДЕСС, 5 червня 2023 року. Джерело: Facebook

Читати більше новин в Telegram

Процедуру офіційної юридичної реєстрації уможливило ухвалення закону «Про корінні народи України» 1 липня 2021 року. Ще необхідно ухвалити близько 15 підзаконних актів та внести зміни не менше ніж у 10 законодавчих актів України.

Меджліс: історія створення

Qırımtatar Milliy Meclisi, як кримці називають свій парламент, був заснований 1991 року у Сімферополі, щоб представляти інтереси народу перед українською владою. Організація ставить собі за мету ліквідацію наслідків геноциду корінного народу Криму урядом СРСР, відновлення його політичних прав та реалізацію національного самовизначення. 

Меджліс складається з 33 людей, які підпорядковуються нормам міжнародного права, законодавству України, а також  традиційному органу тюркських народів, що скликали в переломні часи — Курултаю. Перший Курултай зібрали через нестабільну політичну ситуацію після Лютневої революції 1917 року, що призвела до падіння Російської імперії. Другий — в 1991 році, напередодні розпаду СРСР. 26 червня того ж року і створили Меджліс у його теперішній структурі. 

Мустафа Джемілєв розповідає про плани депортації кримських татар російською владою у 2014 році. Джерело: Громадське

Останній склад організації обрали ще до окупації Криму Російською Федерацією, десятиліття тому. Після анексії півострова Росія заборонила голові Меджлісу Рефату Чубарову та лідеру кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву в’їзд на територію, а також порушила проти них та інших представників руху кримінальні справи. Члени Меджлісу піддаються постійному тиску, діяльність заборонено. Із 2014 року керівництво ради знаходиться в Києві, де опікується, зокрема, питаннями деокупації Криму, підтримкою кримських політв’язнів і їхніх родин. 

Раніше Заборона розповідала про Еміне Зіятдінову, яка пережила депортацію кримських татар радянською владою у 1944 році. Її родину відправили у вагонах для худоби в так званий голодний степ. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій