'
Читаєте зараз
#ПравоНаДумку. Між українськими інтелектуалами вибухнув скандал

#ПравоНаДумку. Між українськими інтелектуалами вибухнув скандал

Katerina Sergatskova

В українському академічному середовищі стався розкол. Група інтелектуалів – філософів, соціологів, керівників дослідницьких програм та інститутів – накинулася з обвинуваченнями на нового керівника Інституту Кеннана в Україні Михайла Мінакова. Чому це відбувається? Коротко.

1

Інститут Кеннана був заснований як підрозділ американської think tank Woodrow Wilson Center, що досліджує процеси на пострадянському просторi. До недавнього часу його очолювала Катерина Смаглій. 16 лютого стало відомо про її звільнення, а крісло керівника (ця посада називається “головний дослідник”) зайняв політичний філософ Михайло Мінаков.

2

Випускники Інституту Кеннана опублікували відкритий лист, в якому звинуватили організацію, а заодно і Мінакова в “прокремлівської” позиції. Лист підписали, в числі інших, колишній міністр освіти і науки (2014-2016) Сергій Квіт, директорка фонду “Демократичні ініціативи” ім. Кучеріва Ірина Бекешкіна та науковий директор цього фонду Олексiй Гарань, екс-радник посольства України в США, політолог Олександр Потєхін, віце-президент українського центру міжнародного ПЕН-клубу Микола Рябчук, та інші.

3

Олександр Потєхін написав відкрите звернення до Мінакову, в якому називає його автором “плакатно-антіукраїнської необ’єктівної оцінки наслідків Революції Гідності” та автором “сайтів ДНР та ЛНР”. Йдеться про статтю Мінакова у французькій газеті LeMond, що вийшла в 2016 році, де він критично оцінює результати реформ в пост-майданної Україні. Сепаратистські сайти перевели її з деякими інтерпретаціями.

4

Керівники фонду “Демократичні ініціативи” Олексій Гарань та Ірина Бекешкіна заявили про відмову виступати з презентацією “англомовної монографії по Донбасу и настроям українців” в Інституті Кеннана. Також Гарань розкритикував виступ Мінакова в LeMond і запропонував йому “заморозити” своє призначення на нової посаді.

5

Ситуація почала активно обговорюватися в соцмережах серед українських політичних філософів, соціологів і дослідників. Серед звинувачень на адресу Мінакова звучало те, що він відірваний від українського академічного середовіща, що він не націоналіст, що його погляди та критика українських реформ грають на руку Кремлю. Такий погляд підтримав в тому числі виконавчий директор міжнародного фонду “Відродження” Євген Бистрицький.

6

Громадські активісти та дослідники завели хештег #ПравоНаДумку на підтримку Михайла Мінакова, в постах до якого закликають українських інтелектуалів утриматися від “низької” риторики і вести збалансовану дискусію. А культурна критикиня та колежанка багатьох з вищезазначених осіб Катерина Ботанова написала колонку для Заборони про це.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій