Мінкульт каже про рейдерське захоплення землі Музею в Пирогові: що за історія
- Апеляційний суд Києва фактично легалізував рейдерське захоплення ділянки Національного музею народної архітектури та побуту України.
- Йдеться про нежитлові будівлі та землю загальною площею понад 17 800 м².
- Тепер музей буде звертатися до Верховного суду із цього питання.
Державне майно намагалися переписати на підставних осіб ще у 2020 році. Тоді об’єкт культурної спадщини звертався за захистом до Офісу антирейдерства Мін’юсту. Незаконну реєстрацію скасували й порушили кримінальну справу. Втім, майже за чотири роки рейдери таки домоглися вигідного для них рішення суду.
Заборона розповідає про захоплення території Національного музею народної архітектури та побуту України.
Скасування наказу Мін’юсту апеляційним судом Києва 7 серпня: деталі
Про спірне рішення Північного апеляційного господарського суду Києва ввечері 8 серпня заявило Міністерство культури України. Як стверджується, установа фактично легалізувала рейдерське захоплення землі та майна Національного музею народної архітектури та побуту України в Пирогові в Києві.
Йдеться про привласнення нежитлових будівель та земельної ділянки загальною площею понад 17 800 м². За інформацією МКІП, музей використовує їх 1970-х років. Міністерство зазначає, що майно було зареєстроване на підставних людей.
Як стверджується, група людей ще восени 2020 року спробувала переписати на фіктивних осіб державне майно музею. Тоді скансен подав скаргу до Офісу антирейдерства Міністерства юстиції. Там скасували підставну реєстрацію спільників, а Офіс генпрокурора України порушив кримінальну справу з цього приводу.
Читати більше новин в TelegramОднак фігуранти, охочі все одно заволодіти майном, звернулися до Господарського суду Києва, намагаючись легалізувати захоплення. Суд 26 лютого 2024 року відмовив їм у приватизації та залишив у силі рішення Офісу антирейдерства.
Це змінилося 7 серпня-2024 — тоді Північний апеляційний господарський суд столиці скасував рішення Господарського суду. Ба більше, ухвалив нове — задовольнити позов та скасувати наказ Міністерства юстиції України. Тобто, перепис майна музею на підставних осіб зробили де-факто законним. Міністерство культури України, виступаючи з боку держави, різко не погоджується з таким рішенням.
«Шахраї вирішили легалізувати рейдерське захоплення через судове рішення. Музей в Пирогові за підтримки МКІП буде відстоювати інтереси держави та звертатися до Верховного суду з цього питання. МКІП закликає небайдужих громадян підтримати музей та надати розголосу цій проблемі», — зазначають у Мінкульті.
Національний музей народної архітектури та побуту: яка його історія
Музей в Пирогові — архітектурно-ландшафтний комплекс на півдні Києва. Це культурний об’єкт просто неба, який так само називають скансен. У його фондах — близько 100 000 одиниць українського народного одягу, тканини, меблів, знарядь праці та ремесла, гончарських виробів, народного мистецтва, музичних інструментів тощо.
На території комплексу представлені елементи усіх історико-етнографічних регіонів України:
- Полісся;
- Слобожанщини та Полтавщини;
- Карпат;
- Наддніпрянщини;
- Поділля;
- Півдня.
Крім того, місцевість, на якій 6 лютого 1969 року започаткували музей — також цінна історична земля. Колись вона належала Києво-Печерській лаврі, оповідають на сторінці культурного об’єкта. Перші відвідувачі розглянули експозицію пам’ятки у 1976 році.
На території скансену є близько 300 пам’яток народного будівництва XVI-XX століття. Це традиційні житлові й господарські комплекси — хати, комори, криниці та інші атрибути давнього українського села. Найстаріший архітектурний експонат — хата з місцини Самари Волинської області, зведена у 1587 році.
Раніше Заборона розповідала про скандал на виставці World Press Photo 2023 в Національному музеї Тараса Шевченка. Директор музею звинуватив організаторів у роздмухуванні скандалу.
Читати більше новин в Telegram