Читаєте зараз
У Києві знесли садибу Зеленських попри її арешт: все, що відомо

У Києві знесли садибу Зеленських попри її арешт: все, що відомо

Анастасія Могилевець
  • На вулиці Кониського у столиці 19 липня почали зносити садибу Зеленських — історичну пам’ятку, зведену в 1890 році.
  • Правоохоронці розпочали кримінальне провадження за фактом самовільного будівництва.
  • ВС 19 листопада 2024 року визнав законним руйнування будівлі.

На об’єкт культурної спадщини було накладено арешт. Про це клопотали ще в січні 2024 року, адже ділянка знаходиться в історичному районі Києва. Для будівництва там потрібен дозвіл Міністерства культури, однак садибу Зеленських знесли без будь-яких попередніх домовленостей. 

Заборона розповідає про знищення садиби Малініна у Києві.

Будинок Євменія Зеленського: рішення ВС у листопаді 2024 року

Верховний суд визнав законним руйнування садиби Зеленських у Києві, яка отримала статус пам’ятки історії та архітектури. Рішення ухвалили попри те, що єдиним дозволеним видом робіт на памʼятках, згідно з законодавством — є виключно їх реставрація, повідомив громадський діяч Дмитро Перов.

Так, ВС відхилив касаційні скарги Київської міської прокуратури та громадської організації «Спадщина» (ініціатор присвоєння будівлі статусу памʼятки) щодо захисту та збереження Садиби Зеленських.

Постанова ВС може вплинути на формування правозастосовчої практики, а отже забезпечити підстави для руйнування й інших пам’яток.

Читати більше новин в Telegram

Руйнування пам’ятки на вулиці Кониського 19 липня: подробиці

Про початок демонтажу будівлі в Шевченківському районі Києва ввечері 19 липня повідомив активіст Дмитро Перов. Він заявив, що викликав поліцію, та закликав небайдужих разом зупиняти техніку.

Початок знесення садиби Зеленських 19 липня. Фото: Дмитро Перов/Facebook

На місце події приїхала слідчо-оперативна група поліції. Важку будівельну техніку, за допомогою якої знищували пам’ятку, вилучили. Київська міська прокуратура розпочала кримінальне провадження за фактом руйнування будівлі.

Дії кваліфікували як знищення майна, на яке накладено арешт (ч. 1 ст. 388 ККУ). Також розслідуватимуть проведення будівельних робіт всупереч накладеній забороні, тобто, будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці (ч. 3 ст. 197-1 ККУ).

Зруйнований будинок XIX століття на місці події. Фото: Поліція Києва/Telegram

Крім того, в прокуратурі нагадали, що на будівлю по вулиці Кониського, 22 в січні 2024 року наклали арешт із забороною користування, розпорядження та відчуження (ч. 2 ст. 298 КК України). Прокурори клопотали про це рішення, оскільки ділянка входить до меж історичного ареалу столиці. На проведення будівельних робіт там потрібен дозвіл Міністерства культури та інформаційної політики.

За інформацією активістів, на місці садиби забудовники хочуть звести житловий комплекс «Тургеневъ». Вже 20 липня близько тисячі людей зібралися на акцію протесту під КМДА, повідомляло Суспільне.

Будинок Євменія Зеленського: що про нього відомо

Садиба Зеленських (відома також як будинок Євменія Зеленського та садиба Малініна) — дерев’яна, обкладена цеглою будівля. Її збудували у 1890 році на замовлення купця Василя Маліна. Це одна з найстаріших будівель на вулиці Кониського (попередня назва — Тургєнєва). Архітектурна споруда стала відомою завдяки тому, що з 1911 по 1915 роки тут проживала сім’я заможних міщан Зеленських.

Будівлю почали розбирати ще у 2021 році, втім, пізніше суспільний розголос призупинив роботи. Під час блекауту восени 2022 року забудовник знову намагався зруйнувати пам’ятку.

На початку квітня 2024 року стало відомо, що забудовник завісив фасад садиби інформаційним щитом. У його тексті йдеться про те, що пам’ятка не має жодної історичної або архітектурної цінності, а її збереження начебто псує інвестиційний клімат Києва.

Текст інформаційного щита на фасаді садиби Зеленських, що з’явився там у квітні 2024 року. Фото: Дмитро Перов/Facebook

Знищення садиби Зеленських: заяви КМДА, Мінкульту та поліції

У Київській міській держадміністрації заявили, що садибу в центрі міста знесли несанкціоновано. Департамент охорони культурної спадщини вимагав, аби правоохоронці притягнули забудовника до відповідальності.

«Те, що відбувається — зухвале та цинічне самоуправство! Міська влада та Департамент охорони культурної спадщини обурені ситуацією, що сталася. Вважаємо, що правоохоронні органи мають надати свою оцінку та притягнути винних до відповідальності», — заявляла директорка департаменту Марина Соловйова.

За її інформацією, громадська організація «Спадщина. Київ» подала до КМДА пакет документів щодо присвоєння будинку Євменія Зеленського статусу пам’ятки. Цей крок — частина плану реалізації петиції «Зберегти історичну садибу Зеленських». Ініціативу, як стверджується, підтримав міський голова Віталій Кличко.

Ввечері 20 липня з’явилася також реакція Міністерства культури. Там уточнили, що будівля не має статусу пам’ятки чи щойно виявленого об’єкта культурної спадщини юридично. Водночас за даними Історико-архітектурного опорного плану Києва побудову визнали значною історичною будівлею під назвою «Садибний житловий будинок» другої половини ХІХ століття. Це мало б зберегти її від знесення.

За два дні, 22 липня, Перов повідомив, що консультативна рада Департамент охорони культурної спадщини КМДА втретє не підтримала включення садиби Зеленських до переліку пам’яток історії Києва. Це сталося після того, як будинок вже знесли, а кримінальне провадження розпочалося.

«Дії, а точніше бездіяльність департаменту прямо призвели до зруйнування історичної памʼятки у минулу пʼятницю [19 липня]. А відмова у наданні їй статусу виключає юридичний механізм щодо зобовʼязання її відновлення згідно ЗУ «Про охорону культурної спадщини». З огляду на означене, керівництво Департаменту, що не має політичної волі до захисту історії власного міста має піти у відставку, а Консультативна рада неспроможна визнавати будівлі памʼятками — бути розпущена», — вважає активіст. 

Співвласнику садиби Зеленських, який дав вказівку на її знесення попри арешт, оголосили підозру. Міський голова Києва Віталій Кличко заявив, що столична влада подасть до суду на забудовника, який незаконно зніс садибу, а також на власників будинку.

Ввечері 23 липня стало відомо, що Департамент охорони культурної спадщини КМДА підписав Меморандум із власниками пам’ятки. Власники будівлі, згідно з документом, зобов’язуються відновити її в тому вигляді, який вона мала до руйнування.

Раніше Заборона розповідала про перспективи демонтажу Арки дружби народів у Києві. Остаточно знести об’єкт заважав її статус історичної пам’ятки, проте це змінила постанова Міністерства культури. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій