Читаєте зараз
Молдова поступово закриває тимчасові прихистки для українців: які є варіанти у біженців

Молдова поступово закриває тимчасові прихистки для українців: які є варіанти у біженців

Анастасія Могилевець
  • Уряд Молдови до вересня 2024 року планує закрити принаймні вісім із 37 центрів прийому біженців з України.
  • Влада аргументує це необхідністю зробити у них ремонт. Загалом для закриття центрів посилаються на таємничу урядову програму.
  • З серпня 2023 міністерство на підставі стратегії закрило вже 15 центрів розміщення українських біженців.

Уряд країни запевняє, що не виселятиме з центрів багатодітні родини та пенсіонерів. Більшість біженців мають розселити в інші пункти, але варто знати про те, як знайти квартиру чи будинок самостійно.

Заборона розповідає про житло для українських біженців у Молдові.

Центри для українських біженців: рішення Мінпраці Молдови

Два центри тимчасового розміщення у студентських гуртожитках міста Кишинів хочуть закрити вже у червні 2024 року. Більшість українців розселили в інші центри, а решта стверджує, що не має варіантів нового житла, пише NewsMaker.

За інформацією видання, наприкінці 2023 року українці дізналися, що уряд Молдови збирається закрити центри на вулиці Флорілор. Офіційно їм повідомили про це начебто за місяць до закриття, тобто, наприкінці квітня — на початку травня 2024 року. У міністерстві праці причиною закриття називають вимогу техуніверситету та держуніверситету, яким належать ці гуртожитки. Там буцімто хочуть зробити капітальний ремонт. Деякі люди жили там з літа 2023 року. Згідно з регламентом, мешкати в центрах дозволяють не більше ніж три місяці.

Переселенцям нібито дали два варіанти: 

Читати більше новин в Telegram
  • подати заяву на переведення в інший центр;
  • орендувати житло в Кишиневі. Винаймати квартиру пів року допомагають неурядові організації.
Центр для біженців на вулиці Флорілор, Кишинів, Молдова. Фото: NewsMaker

«За рахунок нас [біженців з України] ціни так піднялися, що неможливо винаймати. Місцева людина не потягне таких цін, які вони вимагають від нас. Людям нема куди йти, ми живемо одним днем. Якщо ти не підробляєш, то за ці €100 [фінансова допомога на одну людину від Агенції ООН у справах біженців] ти не проживеш. Люди не скаржаться, бо ситуація безвихідна. Люди раді, що є де переночувати», — пояснила співрозмовниця NewsMaker.

Представник міністерства праці та соцзахисту Молдови, голова управління «Політики у сфері соціальних послуг» Теодор Вікол каже: більшість мешканців центрів вже розселили до інших. Наприклад, до центру на вулиці Дойна. Не всі біженці підходять під критерії розселення, додав Вікол.

«Ми концентруємося на тому, щоб розселяти в інші центри людей з особливими потребами, людей похилого віку, багатодітних матерів і людей з ментальними особливостями. На жаль, не всі це усвідомлюють, а деяким, скажімо так, зручно жити в цих центрах, і вони не хочуть змін. А мета стратегії в тому, щоб біженці з України розпочали самостійне життя, не залежали від центрів, працевлаштувалися та інтегрувалися до соціуму», — каже урядовець.

EXIT: що за програма

Як кажуть в уряді, закриття центрів, де тимчасово перебувають переселенці з України, відбувається в рамках програми EXIT. Саме на неї посилається Теодор Вікол. 

Це стратегія реорганізації центрів тимчасового розміщення біженців, яку розробило Мінпраці Молдови разом із зовнішніми партнерами. Однак текст цього проєкту не доступний на сайті міністерства, як і наказ, згідно з яким вона набула чинності. Як пояснив Вікол, Мінпраці готує зміни до EXIT і незабаром опублікує нову версію на сайті.

Журналісти запросили тексти стратегії та наказу. У відповідь в уряді надіслали два документи: «Стандартні робочі процедури закриття центрів у рамках стратегії EXIT» та наказ міністерства №9 від 25 липня 2023 року «Про впровадження Стратегії консолідації/реорганізації центрів тимчасового розміщення для біженців». Останній встановлює відповідальних за здійснення плану влади Молдови людей.

Стратегія EXIT, яку надало Мінпраці у відповідь на запит медійників. Фото: NewsMaker

Так, з серпня 2023 міністерство на підставі стратегії EXIT закрило вже 15 центрів розміщення українських біженців. Наразі працюють 37 центрів, у яких, за словами Теодора Вікола, мешкають 1934 людини або близько 2% усіх переселенців з України у Молдові.

Загалом у цих пунктах 2384 місця, отже, близько 400 місць пустують. У планах урядовців закрити до вересня 2024 року чотири прихистки в Кишиневі та чотири в районах. Після цього у столиці залишиться 12 центрів тимчасового розміщення мігрантів.

Українці в Молдові у 2024 році: як знайти житло

Орендувати квартиру або дім в Молдові коштує дорожче, ніж в Україні. Точна вартість залежить від міста. Так, однокімнатна квартира у великому населеному пункті, наприклад, у Кишиневі, обійдеться у $550. У передмісті ціна коливається до $310. Водночас можна знайти квартиру-студію до $200, пише Visit Ukraine.

Вартість комунальних послуг також вища у порівнянні з Україною. Водночас це набагато дешевше, ніж у країнах ЄС — наприклад, Британії чи Австрії. Для квартири площею 42 м2, в якій проживає одна людина, ціна становить близько $80. У суму входить оплата за  електроенергію, воду, газ та опалення.

Пропозиції щодо оренди квартир, будинків та інших приміщень можна знайти у розділах нерухомості таких вебсайтів:

Раніше Заборона розповідала про заборону в’їзду до Ірландії для деяких українців. При цьому безвізовий режим для українських громадян продовжить діяти.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій