'
Читаєте зараз
Молдові загрожує війна? У Придністров’ї серія загадкових вибухів

Молдові загрожує війна? У Придністров’ї серія загадкових вибухів

Markiian Oliiarnyk
Тирасполь
  • 25-26 квітня 2022 року на підконтрольній бойовикам «ПМР» території  прогриміло кілька вибухів.
  • За даними української розвідки, підриви були сплановані російськими спецслужбовцями.
  • Президентка Молдови Мая Санду скликала екстрене засідання Ради безпеки у зв’язку з інцидентами у Придністров’ї.

25 і 26 квітня на непідконтрольній уряду Молдови території прогриміло кілька вибухів. Президентка Мая Санду заявила, що події в Придністров’ї пов’язані з певними силами, які хочуть дестабілізувати ситуацію. В українській розвідці вказують, що до ескалації причетна Росія, а Кремль, своєю чергою, лякає втручанням у справи Молдови.

Заборона розповідає про ескалацію конфлікту в Придністров’ї.


Засідання Ради національної безпеки Молдови 26 квітня

26 квітня 2022 року президентка Молдови Мая Санду скликала на засідання Вищу раду безпеки країни у зв’язку із серією вибухів, що прогриміли у Придністровському регіоні, який перебуває під контролем квазіутворення «ПМР».

За результатами засідання Санду заявила, що інциденти у Придністров’ї пов’язані з «протиборчими силами всередині регіону», які зацікавлені у дестабілізації ситуації.

«Наш аналіз говорить про те, що існує напруженість між різними силами всередині Придністров’я, які зацікавлені у дестабілізації ситуації. Цей факт робить регіон уразливим та створює ризики для Молдови. Засуджуємо будь-які провокації та спроби залучити Молдову до дій, які можуть поставити під загрозу мир у країні», — доповіла президентка Молдови.

Читати більше новин в Telegram

Окрім того, Санду розказала про таке:

  • Молдова не планує влаштовувати блокаду Придністров’я, а виступає за мирний діалог і дипломатичні рішення;
  • Молдова підвищує рівень готовності та посилює безпеку державних установ;
  • переговори з Путіним поки не плануються. 

Серія вибухів у «ПМР» 25-26 квітня

Близько 17:00 25 квітня у Тирасполі, головного міста самопроголошеної «Придністровської Молдавської Республіки», біля будівлі так званого міністерства державної безпеки прогриміло кілька вибухів. В «МВС ПМР» зазначили, що ударною хвилею вибило вікна на верхніх поверхах, але при цьому ніхто не постраждав.

На фото та відео, які поширили придністровські телеграм-канали, помітно, що біля будівлі на землі лежить стріляний тубус від гранатомета.

Зранку наступного дня, 26 квітня, сталося ще кілька вибухів у селищі Маяк на території Придністровського радіотелецентру. Були підірвані дві великі антени, які ретранслювали російське радіо. 

«За даними на 9 ранку відомо, що з ладу виведено дві найпотужніші антени: одна мегаватна, друга — напівмегаватна. Обидві ретранслювали радіо РФ. Ніхто з працівників ПТРЦ і місцевих жителів не постраждав», — йдеться у повідомленні «МВС ПМР».

Після інциденту в Маяку ватажок так званої «республіки» Вадим Красносельський скликав засідання «Радбезу ПМР», де повідомив про ще один вибух — цього разу на території військової частини у селищі Паркани.

У зв’язку із серією вибухів у псевдореспубліці, які окупаційна адміністрація називає «терористичними атаками на об’єкти інфраструктури та держустанови», у Придністров’ї було введено червоний рівень терористичної небезпеки.

«Рівень небезпеки визнаний членами Ради безпеки критичним. Ухвалено рішення про введення в країні червоного рівня терористичної небезпеки, який передбачає впровадження додаткових заходів щодо забезпечення безпеки людей, суспільства і держави», — йдеться у повідомленні пресслужби Красносельського.

В окупованому Придністров’ї червоний рівень терористичної небезпеки передбачає:

  • силові структури мають бути переведені на посилений режим несення служби;
  • у містах будуть встановлюватися блокпости;
  • міські освітні заклади мають бути переведені на дистанційну форму навчання;
  • скасування військового параду на 9 травня.

Вибухи у Придністров’ї спланувала ФСБ РФ: дані української розвідки

Українська військова розвідка перехопила документ, який свідчить про підготовку керівників «ПМР» до вибухів у Тирасполі, які відбулися надвечір 25 квітня.

«Для керівництва “ПМР” ця подія не стала несподіванкою. Ще 22 квітня секретар “Держкомісії з ліквідації надзвичайних ситуацій ПМР” Вадим Шмаленко звернувся з листом до голови Каменського району Володимира Бичкова. В ньому йшлось про термінову [до 16.00 того ж дня] підготовку відомостей про наявність та місце розташування захищеного пункту управління цивільної оборони міста», — йдеться у повідомленні Головного управління розвідки Міноборони України.

Ці відомості мали містити повні дані про найменування об’єкту, тип споруди та адресу. А якщо такого пункту немає, то пріоритетною задачею мало б бути її створення. Тобто ще за три дні до інциденту ватажки псевдореспубліки готувались до його проведення і подбали про облаштування захищеного і комфортного бункера.

Окрім того, з оприлюднених самими ж пропагандистами фотографій можна впізнати гранатомет, з якого нібито був здійснений постріл по будівлі «МДБ ПМР». За даними, аналітиків з InformNapalm, це РШГ-1, створений на базі РПГ-27 «Таволга». Ці гранатомети є на озброєнні лише у Росії, бойовиків «ПМР», «ЛДНР», Йорданії та Габону. Ні в Україну, ані в Молдову ніколи не поставлялися.

Вибухи у Придністров’ї: реакція Росії

Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що у Кремлі уважно стежать за ситуацією у Придністров’ї. «Новини, що надходять звідти, викликають занепокоєння, контакти Путіна з президентом Молдови поки не плануються», — повідомив речник Путіна.

У МЗС Росії заявили, що проведуть своє розслідування, щоб з’ясувати, хто стоїть за цими вибухами, а також натякнули на можливе пряме втручання Кремля у конфлікт. «Росія хотіла б уникнути сценарію, за якого Москві доведеться втрутитися в конфлікт у Придністров’ї», — розповів заступник міністра закордонних справ РФ Андрій Руденко. 

Маріонетка Кремля і, за сумісництвом, ватажок «ДНР» Денис Пушилін заявив, що якщо окупантам вдасться вийти до адміністративних кордонів Донецької області, треба буде починати «наступний етап “операції” з урахуванням того, що відбувається у Придністров’ї».

Нагадаємо, 22 квітня один із командувачів путінської армії генерал-майор Рустам Міннекаєв розповів, що однією з цілей другого етапу активної фази російсько-української війни є створення коридору Росії аж до Придністров’я. За його словами, у Придністров’ї «зазначаються факти утиску російськомовного населення». Це при тому, що значна частина регіону вже понад 30 років перебуває під контролем бойовиків «ПМР», підтримуваних Кремлем.

Раніше Заборона розповідала про інформаційні вкиди міністерства оборони РФ щодо того, що США нібито готують ядерні провокації в Україні, аби звинуватити у цьому Москву. А здебільшого саме росіяни, як правило, вдаються до такої тактики.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій