Морози призведуть до дефіциту електрики: як скоротити споживання
- На приватні будинки та багатоповерхівки в Україні припадає близько 40% споживання електроенергії.
- В системі з високою ймовірністю виникне дефіцит через морози та високу аварійність на станціях.
- Щоб зменшити навантаження на енергетичну промисловість, необхідно дотримуватися низки правил.
Використання максимально енергоефективних приладів, слідкування за їх потужністю та більш ощадливе споживання загалом можуть суттєво полегшити життя електрикам. Для прикладу, перше, що можна зробити — мінімізувати роботу бойлерів, кондиціонерів та електрочайників.
Заборона розповідає про те, як кожен може допомогти українській енергосистемі.
Дефіцит в енергосистемі: чому виникає
Укренерго 4 грудня 2023 року повідомив про можливий дефіцит в енергосистемі. Україна вже імпортує електроенергію в невеликих обсягах, хоча ще восени експортувала її у ЄС.
Енергосистема України — це розгалужена мережа, яка складається з ліній електропередач та потужностей генерації. Станції віддають в неї вироблену електроенергію і споживач не знає звідки він її отримує — це дозволяє знайти альтернативний шлях до нього, у разі пошкоджень на певній ділянці.
Дефіцит в енергосистемі — це від’ємна невідповідність між необхідним рівнем виробництва та реальним. У такому випадку потужності не можуть покрити запити населення. Найближчим часом дефіцит може виникнути через похолодання, яке прогнозують синоптики. Зменшення температури на дворі призводить до зростання споживання електроенергії: люди починають обігрівати житло та проводити вдома більше часу.
Читати більше новин в Telegram«Коли температура в листопаді знизилася, навантаження на систему зросло. І той факт, що довелося звертатися по аварійну допомогу до країн ЄС, говорить про те, що запас додаткових потужностей із виробництва електроенергії практично вичерпаний», — пояснив Забороні президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар.
Тобто навіть без обстрілів із боку РФ українська енергетична система перевантажується через зниження температури. Зважаючи на це, можливість запровадження графіків відключень, як це було тогорічної зими, доволі висока.
До 24 лютого 2022 року Україна була під’єднана до електромереж Білорусі та Росії. З початком повномасштабного вторгнення, було ухвалено рішення від’єднатись від ворога і вже 16-го березня Україна була долучена до енергетичної системи Європейського Союзу ENTSO-E. Цей крок і зараз допомагає Україні. У моменти дефіциту, Україна імпортує електроенергію з ЄС і компенсує настачу виробничих потужностей.
Витрата електрики: як зменшити
Зменшити споживання електрики необхідно, щоб не загострювати навантаження на енергосистему взимку. Саме на оселі припадає до 40% виробленої електроенергії. Ощадливість особливо актуальна на фоні загрози російських обстрілів, які, в разі успішної атаки, завдають суттєвої шкоди електростанціям.
У класичний топ-5 найменш ощадливих пристроїв уходять кондиціонер (потужність 2.2-3.37 кВт.), електрочайник (2.2-2.4 кВт) і бойлер (1.5-2.5кВт). Також багато електроенергії можуть споживати праски (до 2.4 кВт), обігрівачі (до 2 кВт) та пральні машини (до 2.2кВт).
Прості поради, як скоротити власне споживання електроенергії:
- використовуйте енергоефективну побутову техніку (від класу А до G). Побутові прилади з маркуванням А або А+ зменшують споживання електроенергії на 30-50%;
- використовуйте енергоощадні лампи. Вони споживають у 10 разів менше енергії ніж звичайні, а також служать у 5-8 разів довше. Зробити запит на обмін старих ламп можна в Дії;
- експлуатуйте холодильник правильно, не розміщуючи його біля опалювальних приладів, або газової плити;
- повністю навантажуйте пральні та посудомийні машини;
- не залишайте електроприлади у режимі сну. Так телевізор у режимі очікування споживає близько 1·кВт год. на місяць;
- розігрівайте стільки води в електрочайнику, скільки потрібно для одного разу;
- вимикайте електричний бойлер. В режимі очікування він автоматично вмикається для підігріву води.
- не вмикайте одночасно потужні прилади.
Важливо також намагатись зменшити навантаження в пікові години споживання електроенергії: з 8:00 до 11:00 та з 17:00 до 22:00. В ці проміжки часу навантаження на систему завжди найбільше.
Раніше Заборона розповідала про підготовку України до зими та можливі загрози від Росії: хакери можуть бути небезпечнішими за ракети.
Читати більше новин в Telegram