'
Читаєте зараз
Може перекинутися на дітей. Спалах віспи мавп можуть визнати пандемією

Може перекинутися на дітей. Спалах віспи мавп можуть визнати пандемією

Markiian Oliiarnyk
  • Мавпячу віспу підтвердили вже у 3 417 людей з 58 країн світу (дані на 22.06.2022).
  • Існує великий ризик, що з цільової групи зараження інфекція може перекинутися на інші соціальні групи, зокрема дітей.
  • Завчасне визнання хвороби пандемією дозволить вжити превентивних заходів. Цього не зробили під час COVID-19. Наслідки ми всі знаємо.

Починаючи з другої половини червня темпи виявлення нових випадків мавпячої віспи стрімко зросли, тож провідні інфекціоністи закликали негайно визнати спалах цієї інфекції пандемією. Такий крок з боку Всесвітньої організації охорони здоров’я має дозволити країнам з групи ризику як слід підготуватися до системної боротьби із захворюванням.

Заборона розповідає про спалах небезпечної інфекційної хвороби та про те, чому важливо було визначити її як пандемію. 


Поширення variola vimus: заява WHN від 22 червня

Всесвітня мережа охорони здоров’я (WHN) оголосила, що вважає спалах мавпячої віспи пандемією і закликала зробити те саме ВООЗ. За даними організації, станом на 22 червня 2022 року, було зареєстровано 3417 підтверджених випадків віспи мавп у 58 країнах світу.

«Спалах не припиниться без узгоджених глобальних дій. Навіть якщо рівень смертності набагато нижчий, ніж від натуральної віспи, якщо не буде вжито заходів, щоб зупинити тривале поширення, мільйони людей помруть, а багато інших стануть сліпими та отримають інвалідність», — йдеться у заяві WHN.

Темпи виявлення мавпячої віспи відчутно прискорилися у другій половині червня-2022. Хоча більшість випадків припадає переважно на тих, хто ідентифікує себе як геїв та бісексуалів, існує ризик, що хвороба поширюватиметься як у цій популяції, так і серед членів усіх інших спільнот. Це особливо небезпечно для дітей: може призвести до набагато важчих випадків і більшої кількості смертей.

Читати більше новин в Telegram
Темпи виявлення нових випадків variola vimus у травні-червні 2022 року. Інфографіка: Eric Feigl-Ding/Twitter

Шляхи передавання віспи мавп:

  • фізичний контакт (дотик до інфікованої особи, особливо до місця висипу та гноячків;
  • контакт із забрудненим одягом, постільною білизною та предметами;
  • вдихання заражених частинок повітря;
  • інтимний або статевий контакт.

Визнання хвороби пандемією: яка від цього користь

Основною метою оголошення пандемії є ухвалення узгоджених рішень у кількох країнах або в усьому світі, щоб запобігти подальшому поширенню хвороби. Пандемічним може вважатися інфекційне захворювання, яке розповсюджується на великій території, перетинає міжнародні кордони і зазвичай вражає велику кількість людей. 

У WHN переконані, що мавпячу віспу потрібно якомога швидше внести до розряду пандемій, щоб як слід підготувати превентивну базу — цього не було зроблено під час спалаху COVID-19. 

«Органи охорони здоров’я та уряди повинні вчитися на минулих помилках у затримці реагування. Попередження спалаху є ключем до його зупинення. Оголошення пандемії зараз допоможе започаткувати багатосторонній мультидисциплінарний підхід до боротьби з хворобою. Чим більше ми зволікаємо, тим ми збільшуємо шанси на те, що ситуація вийде з-під контролю», — пояснили в організації.

Пандемія мавпячої віспи: як реагувати

У WHN вважають, що уряди та органи охорони здоров’я в усьому світі, а особливо в країнах з підтвердженими випадками variola vimus, повинні централізовано вжити таких заходів:

  • запровадити систему ідентифікацію випадків із комплексним відстеженням контактів заражених пацієнтів;
  • зробити безкоштовними та легкодоступними послуги публічного тестування на наявність хвороби;
  • підготувати місця для ізоляції та надавати медичну допомогу інфікованим особам із застосуванням запобіжних та профілактичних заходів;
  • розробити сучасні рекомендації для працівників сфери охорони здоров’я та клініцистів;
  • підвищити обізнаність громадськості про необхідність та можливість тестування, а також про можливість зараження незалежно від приналежності до груп підвищеного ризику;
  • розробити алгоритми для працівників служб охорони здоров’я для розпізнавання симптомів;
  • розробити план використання вакцин у місцях і громадах, де доцільно проводити масові щеплення для запобігання подальшому поширенню хвороби за межі громад;
  • в екстреному порядку схвалити оновлені специфічні вакцини проти віспи мавп для дітей;
  • забезпечити фінансування та ресурси громадським організаціям для ефективної комунікації з громадами, які недостатньо обслуговуються та не забезпечені державними ресурсами.

Раніше Заборона розповідала про перший випадок мавпячої віспи, зафіксований у сусідній Польщі, а також про загрозу поширення цієї інфекції в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій