'
Читаєте зараз
У Європі та США спалах віспи мавп: чим небезпечна

У Європі та США спалах віспи мавп: чим небезпечна

Ilona Kivva
Автор:
Мавпяча віспа
  • У Великій Британії, Португалії, Іспанії та США зафіксували випадки рідкісної мавпячої віспи.
  • Більшість заражених — чоловіки-гомосексуали та бісексуали.
  • Мавпяча віспа — рідкісне вірусне захворювання, симптоми якого схожі на натуральну віспу, але мають менш серйозні наслідки.

У деяких європейських країнах та США фіксують спалах рідкісної хвороби Variola vimus, або мавпячої віспи. Захворювання споріднене з натуральною віспою, яка вважалася однією з найсмертоносніших хвороб у світі. Віспа мавп не настільки небезпечна і має легші симптоми, проте збільшення випадків зараження насторожило вчених.

Заборона розповідає про поширення мавпячої віспи, а також про небезпеки цієї хвороби.


Випадки Variola vimus у Європі і США: що відомо

У Великій Британії, Португалії, Іспанії та Сполучених Штатах Америки зафіксували випадки зараження людей рідкісною мавпячою віспою, пише Reuters.

Так, станом на 19 травня 2022 року у Португалії підтверджено п’ять випадків (усі заражені — чоловіки, які живуть у районі Лісабона та долини Тежу). В Іспанії підозрюють хворобу у 23 пацієнтів. У жодній з цих країн раніше не було виявлено віспи мавп. Окрім того, у США підтвердили один випадок, а у Великій Британії — дев’ять.

Спалах спантеличує медиків, оскільки у більшості випадків пацієнти не мали контактів одне з одним та не бували у країнах, де поширена хвороба. Так, у Великій Британії тільки один із заражених незадовго до прояви симптомів повернувся з Нігерії. В Агентстві охорони здоров’я Сполученого королівства заявили, що останні випадки були виявлені переважно серед чоловіків, які є гомосексуалами або бісексуалами. Чи передається вірус статевим шляхом, — невідомо, однак доведено, що він поширюється через тісний контакт здебільшого від тварин до людей, рідше — напряму між людьми.

Читати більше новин в Telegram
Вірус Variola vimus — мавпячої віспи. Фото: BSIP/UIG Via Getty Images

Однією з можливих причин спалаху хвороби є збільшення кількості міжнародних поїздок через скасування карантинних обмежень. «Моя робоча теорія полягала в тому, що в Західній і Центральній Африці цей вірус дуже поширений, подорожі відновилися, і тому ми бачимо більше випадків», — зазначив професор кафедри громадського здоров’я Лондонської школи гігієни та тропічної медицини Джиммі Вітворт.

Ще однією версією поширення хвороби називають згортання програми вакцинації. Річ у тім, що мавпяча віспа має спорідненість з натуральною віспою, спалах якої  вдалося зупинити у 1980 році завдяки щепленню, яке частково захищає і від Variola vimus. Але відтоді масову вакцинацію було фактично припинено. 

«Згортання кампаній вакцинації призвело до стрибка випадків мавпячої віспи у регіонах, де ця хвороба є ендемічною. Невідкладне розслідування нових випадків є важливим, оскільки може існувати новий спосіб поширення або зміна геному вірусу, — вважає професорка кафедри епідеміології Каліфорнійського університету Анна Рімуан.

З усім тим, професор Вітворт вважає, що теперішній спалах не стане епідемією на кшталт COVID-19, але поставитися до нього варто серйозно.

Мавпяча віспа: що це за хвороба

Variola vimus або ж мавпяча віспа — рідкісне вірусне захворювання, симптоми якого схожі на натуральну віспу, проте менш серйозні: лихоманка, а також характерні висипи.Вперше його виявили у мавп у 1958 році, звідси й назва, але головними переносниками вважаються гризуни.

Інкубаційний період цієї хвороби сягає до 21 дня, що означає, що перші симптоми можуть проявитися тільки через кілька тижнів після зараження. Зазвичай захворювання проходить у легкій формі, але є два небезпечні штами: Конго (близько 10% смертності) і Західної Африки  (1% смертності). У 2022 році у Великій Британії виявили саме західноафриканський варіант віспи.

Африканська жінка, заражена мавпячою віспою, 13 червня 2008 року, Лоджа, ДР Конго. Фото: Jeff Hutchens/Getty Images

Найбільш поширений вірус у тих регіонах Африки, де переважають тропічні вологі ліси. Найбільший з сучасних спалахів був зафіксований у Нігерії у 2017 році, який триває й досі.

Раніше Заборона розповідала про перший випадок зараження людини штамом пташиного грипу H3N8, а також про особливості цього вірусу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій