'
Читаєте зараз
На Францію подали в суд через расизм

На Францію подали в суд через расизм

Анастасія Бодюл
  • Позов створили шість великих правозахисних організацій. Вони вимагають, щоб держава ухвалила законний механізм боротьби з расовою дискримінацією.
  • За даними уповноваженого з прав людини Франції, місцева поліція приблизно у 20 разів частіше зупиняє людей з темним кольором шкіри.
  • Ситуація загострилась після протестів у червні 2023 року. Після вбивства підлітка арабського походження за відмову зупинити авто мітингарі вимагали покарання патрульних.

Правозахисники низки відомих міжнародних організацій вважають, що французькі поліцейські активно користуються расовим профілюванням: потенційних злочинців визначають лише за етнічною приналежністю. З цього приводу вже були кілька успішних кейсів і звернень, але політика в кращу сторону не змінювалася.

Заборона розповідає про колективну заяву проти Франції щодо расової дискримінації.


Расове профілювання: позов проти французької держави

Шість правозахисних організацій, включаючи Amnesty International, Human Rights Watch та Open Society Justice Initiative та три місцеві, подали в суд на державу Францію через те, що поліція постійно порушує права етнічних меншин. У позові в Вищий адміністративний суд йдеться, що патрульні регулярно зупиняють на вулиці темношкірих людей, особливо чоловіків і навіть дітей з 11 років. Їх просять надати документи та обшукують без пояснення причин, часто кілька разів на день, пише The Guardian.

Заявники не вимагають компенсації для окремих постраждалих, але щоб держава має створити рішення для припинення дискримінації. Також пропонуються більш суворі визначення причин для перевірок та спеціальна система реєстрації, коли справа стосується дітей.

У червні 2021 року апеляційний суд Парижа вже засуджував Францію за схожою справою. Позов подали три старшокласники, яких безпричинно зупинили на вокзалі у 2017 році, коли вони поверталися з класної поїздки. Також у 2016 році вищий суд Франції задовольнив скаргу трьох інших чоловіків: їх арештували лише за тому, що вважали підозрілими.

Читати більше новин в Telegram

Французький уповноважений з прав людини підрахував, що поліція зупиняє людей з темним кольором шкіри або арабського походження приблизно у 20 разів частіше, ніж інших. У 2020 році президент Еммануель Макрон визнав цю проблему, але жодних змін з того часу так і не ухвалили. 

Вбивство підлітка в Парижі: протести

Одним із спускових гачків стало вбивство підлітка арабського походження на ім’я Нахель наприкінці червня 2023 року. 17-річний хлопець їхав на високій швидкості в передмісті Парижа та перетнув автобусну смугу. Перша спроба патрульних зупинити його не вдалася: юнак продовжив втечу тротуарами. Коли офіцери наздогнали та зупинили машину, обидва спрямували зброю на підлітка та вимагали вимкнути двигун. Коли підозрюваний раптово поїхав, один офіцер вистрілив.

Під час дводенних протестів затримали десятки людей, які палили автомобілі та відділки поліції, ратуші, школи. Проте увага поліції підсилилася і до всіх представників етнічних меншин: їх почали значно активніше зупиняти на вулицях, навіть якщо вони не були причетні до заворушень.

Раніше Заборона розповідала про перший в історії кліматичний позов, який подали на Францію та Швейцарію: влада країн нібито зробила занадто мало, аби зупинити глобальне потепління.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій