'
Читаєте зараз
Тригернуло вбивство підлітка, але коріння глибше: Макрон оголосив про кризу у Франції

Тригернуло вбивство підлітка, але коріння глибше: Макрон оголосив про кризу у Франції

Анастасія Бодюл
  • 27 червня в передмісті Парижа після перегонів поліцейський застрелив 17-річного хлопця арабського походження.
  • Понад добу тривали як мирні демонстрації та пам’ятні марші, так і жорстокі сутички.
  • 28 червня президент Франції Еммануель Макрон скликав термінове кризове засідання, аби вгамувати людей на вулицях.

Вбивство підлітка стало 13-м з початку року за обставин, коли люди загинули через те, що не виконали наказу зупинити автомобіль. В більшості випадків, як і за останні п’ять років, це були громадяни з темним кольором шкіри. Дозвіл на жорстоку реакцію поліцейським Франції дає закон, який викликає сумніви і у правозахисників, і у цивільних.

Заборона розповідає про мітинги, вбивство хлопця та законодавство, яке дозволило всьому цьому відбутися.


Париж та інші міста: протести 27-28 червня

Масові мітинги спалахнули в столиці та інших містах Франції після повідомлення, що поліцейські застрелили підлітка арабського походження на ім’я Нахель.

17-річний хлопець їхав на високій швидкості в передмісті Парижа вранці 27 червня разом з двома пасажирами та перетнув автобусну смугу. Як кажуть в прокуратурі, перша спроба двох поліцейських на мотоциклах зупинити його на світлофорі не вдалася. Юнак поїхав на червоне світло і продовжив втечу тротуарами. Коли офіцери наздогнали та зупинили, обидва спрямували зброю на підлітка на рівні водійських дверей та вимагали вимкнути двигун. Коли підозрюваний раптово поїхав; один офіцер вистрілив.

Під час дводенних протестів затримали десятки людей, які палили автомобілі та відділки поліції, ратуші, школи, повідомляє BBC.

Читати більше новин в Telegram

Дії правоохоронця офіційно розслідуються як умисне вбивство: прокурори вважають, що використання вогнепальної зброї не було юридично виправданим. Проти загиблого також відкрито впровадження: за спробу вбивства поліцейського.

Закон про повноваження поліції Франції

Президент Франції Еммануель Макрон прийняв сторону родини жертви: він заявив, що стрілянина була невиправданою і пробачати смерть дитини ніхто не буде. Але його коментарі викликали гнівну реакцію поліцейських профспілок: вони звинуватили його у надто поспішних висновках щодо ситуації. Таке політичне втручання нібито ще більше заохочує до ненависті поліції з боку народу.

Вранці 28 червня Макрон провів кризове засідання кабінету міністрів, щоб обговорити ескалацію заворушень. Міністр внутрішніх справ Жеральд Дарманен заявив, що аби запобігти подальшим конфліктам на вулицях, по всій країні будуть мобілізовані 40 000 правоохоронців.

Протести на заході Парижа, 28 червня 2023 року. Фото: Geoffroy Van der Hasselt / AFP

Правозахисні організації звинувачують у ситуації зміни до закону 2017 року: вони розширили рамки, коли поліцейські можуть використовувати вогнепальну зброю. Документ був написаний поспіхом, щоб заспокоїти гнів поліції: у жовтні 2016 року у місті Вірі-Шатійон на двох патрульних напала група людей і завдала серйозних ушкоджень. З того часу відмова виконувати вимоги правоохоронців теж стала причиною відкривати вогонь.

Дані: Генеральна інспекція Національної поліції

Цей інцидент знову розпалив дискусію про упереджене ставлення поліції до людей в малозабезпечених передмістях, особливо до представників етнічних меншин. Щорічна кількість обстрілів незмінно зростає. Більшість жертв такого самозахисту —  люди з темною шкірою або арабського походження.

Раніше Заборона розповідала про вирок суду у розслідуванні вбивства п’ятирічного Кирила Тлявова. Копи напідпитку вистрелили хлопчику в голову.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій