'
Читаєте зараз
На вимогу ЄС у Молдові заснували агентство боротьби з насильством: що непокоїть експертів вже зараз

На вимогу ЄС у Молдові заснували агентство боротьби з насильством: що непокоїть експертів вже зараз

NewsMaker
Автор:

У 2024 році в Молдові з’явиться Агентство боротьби з насильством проти жінок та сімейним насильством. Це частина зобов’язань, які взяла на себе Молдова, ратифікувавши Конвенцію Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок та насильством у сім’ї (Стамбульську конвенцію). Молдавське медіа NewsMaker розповідає, чим займеться нове відомство, коли воно почне роботу, і що про це думають експерти та представники неурядових організацій у сфері боротьби з гендерним насильством.


Агентство боротьби з насильством проти жінок і сімейним насильством у Молдові: чим займеться

Рішення про створення Агентства ухвалено урядом Молдови 29 листопада 2023 року. Це сталося в період кампанії ООН «16 днів активізму проти гендерного насильства» — щорічної міжнародної кампанії, яка розпочинається 25 листопада, у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, і триває до 10 грудня.

Як зазначається в пояснювальній записці до законопроєкту, створення профільного агентства — це частина зобов’язань, які взяла на себе Молдова, ратифікувавши Конвенцію Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок і насильством в сім’ї (Стамбульську конвенцію).

Стамбульська конвенція — міжнародна угода, вперше підписана у 2011 році. Молдова підписала Стамбульську конвенцію ще 2017 року, але лише у жовтні 2021 року парламент країни ратифікував документ.

Це перший документ, який юридично зобов’язує державу створити правову базу для боротьби з насильством проти жінок. Країни, що приєдналися до конвенції, мають криміналізувати психологічне насильство, сталкінг, фізичне та сексуальне насильство, примусовий шлюб, примусові аборти та стерилізацію. Також, згідно з конвенцією, кримінальному чи іншому правовому покаранню мають підлягати й сексуальні домагання (харасмент). У документі, крім того, подано визначення гендеру та гендерно зумовленого насильства. 

Агентство боротьби з насильством проти жінок і сімейним насильством підпорядковуватиметься уряду, в його штаті буде 22 співробітники. До складу також увійде координаційна рада з представників центральних органів влади та громадянського суспільства.

Агентство займеться:

  • впровадженням та оцінкою програм і планів у галузі боротьби з насильством проти жінок та сімейним насильством;
  • стеження за виконанням держустановами планів;
  • видачею висновків про профільні законопроєкти;
  • координацією програм та проєктів, що реалізуються на кошти зовнішніх донорів;
  • рекомендаціями уряду відкривати нові центри допомоги жертвам та центри реабілітації для агресорів.

Крім того, агентство має створити і підтримуватиме офіційний сайт, де можна буде дізнатися, куди звертатися у випадках гендерного та/або сімейного насильства.

Очолить агентство гендиректор, якого призначить уряд. Очікується, що агентство розпочне роботу у 2024 році. До бюджету закладено 3,9 млн леїв [близько 8 млн гривень] на перший рік роботи відомства. Ще 3,4 млн леїв на діяльність відомства у перші три роки виділить UN Women за підтримки Делегації Європейського Союзу у Молдові.

Бюрократичний інститут чи реальні дії: що кажуть експертки

 Аліна Чеботар. Фото надане News Maker

Директорка асоціації Femei pentru Femei та членкиня адміністративної ради Національної коаліції Viață fără Violență, активістка Аліна Чеботар вважає це важливим сигналом із боку влади. «Він показує, що проблему насильства щодо жінок та домашнього насильства визнають як серйозну проблему нашого суспільства. Агентство може зробити істотний внесок у покращення ситуації, якщо тільки воно не перетвориться на ще один бюрократичний інститут, який обмежується звітами та заявами», — каже активістка. 

Водночас, за її словами, Молдова схильна створювати бюрократичні механізми: вони добре виглядають на папері, але часто залишаються нефункціональними чи застарілими. Набагато важливіші конкретні дії держави, наприклад, виділення значного бюджету на боротьбу з насильством та його запобігання.

Аліна Андронаке. Фото надане News Maker

Своєю чергою, експертка з гендерних політик Центру партнерства задля розвитку Аліна Андронаке сказала NM, що створення агентства боротьби з насильством проти жінок та сімейним насильством — це ще один крок до створення у Молдові безпечного простору для дівчат і жінок.

«Це агентство допоможе нам співпрацювати з місцевою та центральною владою у ситуаціях, коли жертвам насильства потрібна термінова допомога. Воно також займеться моніторингом ситуації в країні: які форми насильства найчастіше виявляються стосовно жінок, і як ми маємо покращити механізми втручання та допомоги у подібних ситуаціях», — вважає експертка.

Дослідження «Благополуччя та безпека жінок», проведене ОБСЄ у 2019 році, показує, що в Молдові близько 73% жінок в один із періодів свого життя зазнавали щонайменше однієї форми насильства з боку інтимного партнера. 2022 року в поліції зареєстрували близько 15 526 заяв від жертв насильства, а 2015-го — 9 200.

Матеріал створено за підтримки Медіамережі.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій