Читаєте зараз
Нахил Землі змінився: наскільки це небезпечно

Нахил Землі змінився: наскільки це небезпечно

Ilona Kivva
Автор:
Головні кліматичні фото 2021 року
  • У Сеулі створили комп’ютерну модель, яка показала, як змінилося положення полюсів обертання планети — це точки, які визначають її нахил.
  • До 2010 року вони суттєво змістилися. Саме у цей період люди викачали стільки підземних вод, що нею можна було б підвищити рівень світового океану на 6 міліметрів.
  • У 2016 році вдалося з’ясувати, що на полюси обертання впливають кліматичні зміни.

Не тільки клімат впливає на зміщення полюсів — процес має зворотній ефект. Так, нахил осі Землі відіграє роль у сезонній зміні погоди, а отже може сприяти й зміні в довгостроковій перспективі. Приміром, подальший рух полісів, ймовірно, здатен посилювати глобальне потепління і тим самим танення льодовиків, що призведе до ще більшої зміни осі. Зупинити нищівні процеси може допомогти глобальна система. 

Заборона розповідає про результати дослідження у Сеулі.


Викачка підземних вод: як впливає на планету

Комп’ютерна модель показала, як змінилося положення полюсів обертання планети. Точки не збігаються з географічним північним і південним полюсами і змінюється з часом, тому і потрібна була спеціальна програма для прорахунку, пише Space.

Аналіз показав, що нахил планети тільки між 1993 і 2010 роками змінився на 80 сантиметрів. Вчені вважають, що така зміна може бути наслідком викачки підземних вод. Так, саме у той період  з природних резервуарів у корі планети було вилучено понад 2150 гігатонн води. Для розуміння, якщо таку кількість вилити у світовий океан, то його рівень зросте на 6 міліметрів.

Як змінився нахил Землі між 1993 і 2010 роками. Інфографіка: Сеульський університет

Читати більше новин в Telegram

Річ у тім, що ще у 2016 році вдалося з’ясувати, що на полюси обертання впливають танення айсбергів і перерозподіл маси води, що утримується в них, тож і зменшення кількості підземних джерел може впливати на процес. Для ствердження потрібні додаткові дослідження.

«Обертальний полюс Землі насправді сильно змінюється. Наше дослідження показує, що серед причин, пов’язаних із кліматом, перерозподіл ґрунтових вод справді найбільше впливає на дрейф полюса обертання», — каже геофізик Кі-Веон Со, який керував дослідженням.

Однак процес може мати й зворотні наслідки. Вже відомо, що нахил осі Землі впливає на сезонну погоду, тож його зміна, ймовірно, може сприяти зміні клімату в довгостроковій перспективі, наприклад, посилювати глобальне потепління і тим самим танення льодовиків, що призведе до ще більшої зміни осі.

Науковці вважають, що якщо їхні висновки підтвердяться, треба створити систему управління підземними водами, яка б обмежила зміщення полюса обертання, а разом з цим і потенційні кліматичні наслідки. 

Раніше Заборона розповідала про прогноз американських вчених, згідно з яким у Європі та Північній Америці клімат повністю зміниться до 2100 року. Більша частина планети стане посушливою. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій