Найбільше пограбування з часів нацистів: як Україна шукає вкрадене мистецтво
- Російські військові викрали з українських музеїв десятки тисяч предметів мистецтва.
- Такі злочини відбувалися і за часів Російської імперії, і радянського режиму, і після його розвалу.
- Викрадення витворів мистецтва заборонені Гаазькою конвенцією про захист культурних цінностей, підписантом якої є РФ.
Росіяни сторіччями змінювали історію, в тому числі через фізичне усунення витворів українського мистецтва. Все, аби довести, що української культури, а отже й українського народу не існувало. Велика війна стала сучасним інструментом продовження практики російських окупантів. Системність та рівень залучених до вилучення експонатів з музеїв, галерей та приватних колекцій говорять про впевнені наміри та свідому стратегію.
Заборона розповідає про титанічну роботу української сторони з повернення спадщини та покарання злочинців.
Скіфське золото і картини: Росія професійно грабувала музеї
Російські військові викрали з українських музеїв десятки тисяч предметів мистецтва. Серед них є тисячолітні екземпляри, які ретельно охоронялися Україною, пише The New York Times.
«Це може бути найбільшим колективним пограбуванням з часів нацистів, які вивозили твори мистецтва з різних країн під час Другої світової війни», — кажуть міжнародні експерти NYT.
Так, тільки у Херсоні за період окупації було вкрадено понад 15 000 унікальних артефактів, включно з бронзовими статуями з парків, авангардними масляними картинами, книгами та навіть 200-річними останками князя Григорія Потьомкіна — фаворита Катерини II. З краєзнавчого музею Мелітополя, за свідченнями очевидців, забрали найцінніші предмети з колекції золота часів Скіфської імперії. Вони датуються IV століттям до нашої ери.
Читати більше новин в TelegramДії РФ не є випадковістю, вони мають системний характер і повторюються впродовж кількох століть:
- подібні випадки регулярно відбувалися за часів імперської Росії;
- у XX столітті за радянських часів Москва постійно намагалася придушити українську мову та все, що зміцнювало українську ідентичність, у тому числі вилучаючи витвори мистецтва, які її підтверджували;
- після анексії Криму у 2014 році Інтерпол оголосив у розшук 52 картини українських художників, які були незаконно передані до художнього музею в Сімферополі.
«Пограбування навряд чи є випадковою або опортуністичною неналежною поведінкою кількох військовослужбовців, або навіть бажанням отримати швидкий прибуток на чорному ринку. Українські чиновники та міжнародні експерти вважають, що ці крадіжки є широкомасштабним нападом на українську культуру та ідентичність, що відповідає імперській позиції президента Росії Володимира Путіна. Він постійно принижував ідею України як окремої нації та використовував цю позицію як центральну для обґрунтування його вторгнення», — зазначили у NYT.
Артринок знає, що саме Росія вкрала в Україні
Більшість свідків заявляє, що викрадення експонатів — централізовано контрольована операція, якою нерідко керують російські експерти. Приміром, у Мелітополі скіфське золото вилучав профі, за його спиною стояв загін російських солдатів.
Розкрадання витворів мистецтва є грубим порушенням Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту від 1954 року. Договір був створений після Другої світової війни, щоб запобігти будь-яким крадіжкам культурних цінностей. Його підписантами є як Україна, так і Росія. Тож українські слідчі, юристи та мистецтвознавці каталогізують втрати зниклих витворів: збирають докази, щоб притягнути Росію до відповідальності. Вони складають ретельні списки зниклих предметів, досліджують музейні записи та намагаються ідентифікувати потенційних свідків, в тому числі і колаборантів.
Україна також співпрацює з міжнародними організаціями, якщо вкрадене потрапить на світові виставки та аукціони. Однією з таких є The Art Loss Register — провідна організація, що займається перевірками на ринку мистецтва. Вона володіє найбільшою у світі базою даних викрадених творів.
«Кожен на артринку насторожений. Кожен аукціонний дім, який побачить предмети мистецтва з України, почне ставити багато питань. Наша організація вже зареєструвала понад 2 000 предметів з України, які були вкрадені, включаючи авангардні картини з Херсонського художнього музею та скіфське золото з Мелітополя», — сказав головний радник The Art Loss Register Джеймс Реткліфф.
Раніше Заборона розповідала про дивовижну історію порятунку картин відомої української мисткині Марії Примаченко. Охоронець музею разом з односельцями попри велику пожежу винесли більшість творів з вогню.
Читати більше новин в Telegram