'
Читаєте зараз
Найцікавіші комікси 2022 року — вибір Заборони

Найцікавіші комікси 2022 року — вибір Заборони

Katerina Sergatskova
Найкращі комікси 2022 року — вибір Заборони

Редакція Заборони склала свій список найцікавіших коміксів і графічних новел, які вийшли 2022 року. Катерина Сергацкова та Даниил Леховіцер з огляду на власні вподобання вибрали як ігрові, так і більш комплексні та складні (з критикою соціального устрою) комікси, які прочитали цьогоріч. Усередині: біографія домінатрикс, організація, що стежить за популярністю конспірологічних теорій, та новий мальопис автора — першого коміксиста, що потрапив до списку літературної Букерівської премії.


«Департамент правди» / The Department of Truth, 2021–2022

Джеймс Тініон IV, Мартін Сіммондс

У фентезі-романах Ніла Ґеймана та Террі Пратчетта можна зустріти сюжет про те, що чим більше людей вірять у бога, міфічну істоту чи будь-яку іншу віртуальну ідею, тим реальнішою і матеріальнішою вона стає. Сценарист Джеймс Тініон робить те саме, але стосовно конспірологічних теорій. Світ «Департаменту правди» — щось на кшталт пластиліну або радіохвиль, чиї форма та частота можуть деформуватися, якщо достатня кількість людей повірить у те чи інше трактування реальності. І якщо популярний сайт для ультраправих поширюватиме теорію, що Земля пласка, то вона і справді такою стане. 

Розповсюдженню рептилоїдів, прибульців і єті заважає Департамент правди — таємна організація, яка моніторить популярність конспірологічних теорій. Як і в ніл-ґейманівських «Американських богах», тут досліджується комплексна та складна для фіксації тема сили людської уяви й того, як віртуальні ідеї конструюють геополітику та інформаційне поле. Якщо перекласти фантасмагорійну канву коміксу на сучасну мову, це, по суті, історія про так звану боротьбу за уми — протистояння пропаганди США та СРСР і Китаю за ідеологічну рамку. 

Але не обійшлося без екскурсу в окультизм і путівника міфами хтонічної Америки: Satanic Panic (поширена в 1980-ті роки істерія щодо вбивств школярів сатаністами), люди в чорному, Людина-Метелик, містик Алістер Кроулі, що допоміг запустити першу ракету в космос, фейкова висадка американців на Місяць, а також будівництво аеропорту в Денвері для організації нового Голокосту. 

«Семеро синів» / Seven Sons, 2022

Кельвін Мао, Роберт Віндом

Ще один комікс про потужність людської віри. У 1970-х роках теоретик релігії Ніколаус написав книгу-пророцтво про те, що світу явиться семеро святих синів. Через декілька років у Лівані, Філіппінах, Італії та ще чотирьох інших країнах того самого дня сім незайманих жінок народили сімох братів-близнюків — чи то біблійне диво, чи то генетична аномалія.

Сім братів стали не просто наріжним каменем нової релігії, а політичною силою, що змінила відому нам реальність. Так, наприклад, фігура президента США (ним удруге стає Джиммі Картер) перетворилася на декоративну, а геополітична мапа поділилася між кількома теократіями. Разом з тим релігія сьомих — шоубізнес і маркетологічний феномен. Сюжет про братів перегукується (якщо не віддзеркалює) з канвою ще одного коміксу — «Пацанів», де супергерої стали богами XXI сторіччя, їхнє повсякдення упаковують у серії реаліті-шоу, як про родину Кардаш’ян, а за мотивами їхнього життя створюють фільми. Щось подібне і тут. 

Окрім іншого, «Семеро синів» — це алюзія на американську інфраструктуру релігії з її християнськими каналами та телепроповідниками. Саме інфраструктури, адже це технологічно-маркетологічний процес і кампанія, яка більше нагадує політичну програму на губернаторські вибори. 

«Правомірна жага помсти» / A Righteous Thirst For Vengeance, 2022 

Рік Ремендер, Андре Ліма Араужо, Кріс О’Галлоран 

Найчастіше оповідальна стратегія «дуже багато запитань і нуль відповідей» неефективна. Але приблизно один раз із десяти спрацьовує, і цей комікс — яскравий приклад. Невідомий чоловік виходить з автобуса, мовчки йде до приватного маєтку, тільки щоб знайти його хазяїнів мертвими, а потім випадково виявити даркнет для асасинів. Хто він? Навіщо зайшов у цей будинок? І навіщо приймає замовлення в даркнеті?

Незвичний сторітелінг, фрагментарне оповідання і конвенції кримінального трилеру можуть нагадати тріумфальний фільм Лінн Ремсі «Тебе ніколи тут не було» з Хоакіном Феніксом про вігіланта-найманця з молотком, який убиває вбивць, щоб у світі було менше вбивств. Щось настільки ж патологічне, парадоксальне і, не побоїмося цього слова, артхаусне відбувається й тут.

«Самотні мисливці» / The Lonesome Hunters, 2022

Тайлер Крук

Тайлер Крук — ілюстратор відомої серії «Округ Герроу» про фольклор півдня США — почав продумувати сюжетну арку цього коміксу ще 10 років тому, запітчив ідею редактору аж у 2019-му і лише цього року (через COVID-19) показав, що в нього вийшло. Це водночас його дебют як сценариста. 

Говард — мисливець на демонів, який першого ж дня своєї ініціації в орден випадково призвів до його знищення, — останній володар магічного меча. Говарду вже 60 років, він жодного разу не користувався зброєю і навіть не знає, як полювати на темні сили. Все змінюється, коли він зустрічає підлітку Лупе, за якою женуться демонічні птахи.

Крук зізнається, що є шанувальником жанру coming of age, або роману-дорослішання. Дорослішання стосується не тільки Лупе, але й Говарда, який має постарішати в 60 з лишком і взяти своє життя в руки. Саме цей контраст — нібито брутальний сюжет про боротьбу з монстрами та м’якість і сентиментальність персонажів — робить «Самотніх мисливців» таким нестандартним твором. Екшену тут менше, ніж мамблкору — жанру, де герої просто нескінченно говорять про те, що їх хвилює. Так само і тут: вони їдуть у машині й говорять про самотність, страх перед усесвітом і травматичне дитинство, дивлячись на зоряне небо, та інколи б’ються з монстрами. 

«Кощій у пеклі» / The Koshchei in Hell, 2022

Майк Міньйола, Бен Стенбек

Майк Міньйола — без перебільшення, коміксист рівня Ніла Ґеймана та Білла Віллінгема — уважних читачів міфів, епосів і космологій різних культур. У легендарній серії The Sandman Ґейман поєднав з десяток міфологій в одну багатошарову й закручену історію, а в серії Fables Віллінгем деконструював жанр казки — і задумався, як би жили герої європейських та арабських казок у сучасному Нью-Йорку. Міньйола зробив щось схоже: взяв європейські, мексиканські, слов’янські, американські й африканські міфи — і перетворив це на величезний (50 з хвостиком книжок) цикл про Геллбоя. 

Крім того, Міньйола — один з небагатьох американських авторів, який дуже уважно ставиться до східноєвропейського фольклору. Тому події його коміксів відбуваються і на Галичині, і в Румунії, і в Польщі, а серед героїв можна зустріти Бабу Ягу, карпатських чарівних козлів та празьких мерців-картярів. «Кощій у пеклі» — продовження дослідження слов’янських казок. Але не без деконструкції й постмодерну: Кощій відправляється в Пандемоніум — столицю пекла — шукати власну душу, приховану в козлі, зайці та яйці. 

«Акторський клас» / Acting Class, 2022

Нік Дрнасо

Історії чиказького коміксиста Ніка Дрнасо написані про людей, які ніяк не можуть навчитися знаходити спільну мову і не знають, як комунікувати зі світом при всіх своїх неохайностях, ідіосинкразіях та особливостях. У попередньому графічному романі «Сабріна» (2018), який потрапив до довгого списку Букерівської премії, Дрнасо зобразив похмуру і дещо соціопатичну картину розслідування зникнення Сабріни. В «Акторському класі» він іде далі й малює велику драму людських стосунків і постановчих діалогів, які виглядають цілком реалістичними, навіть жахливо реальними. 

Як завжди, Дрнасо звертає читацьку увагу, якими іноді відстороненими й нелюдяними є люди у XXI столітті. На це цікаво, але іноді по-справжньому страшно дивитися.

«Світові рекордсмени» / World Record Holders, 2022

Ґі Деліль

Канадський коміксист, відомий своїми персоніфікованими, майже щоденниковими сюжетами про історії з країн, де відбуваються конфлікти («Хроніки Бірми», «Шеньчжень», «Заручник»), випустив добірку ранніх робіт. Фактично це екскурс в історію практики Ґі Деліля, через який можна побачити, як він почав робити перші кроки автора власних коміксів і врешті віднайшов неповторний стиль, впізнаваний по всьому світові. У ранніх коміксах можна побачити дивні жарти про реальність канадських 90-х років, альтернативну історію польоту в космос китайця Юрія для зустрічі з інопланетянами та сюрреалістичну ілюстрацію колись популярної бізнес-мантри про те, що «клієнт завжди правий». 

Одна з історій, ніби підсумовуючи всі інші, розповідає, як Ґі Деліля запросили відвідати виставку його робіт в іншій країні, коли він уже став відомим автором. Виявилося, що експозицію організував і оплатив із сімейного бюджету власник книжкової крамниці, який був його фанатом. У день відкриття виставки між власником і його дружиною стався конфлікт через те, що чоловік потратив усі гроші. Пізніше жінка висловила Делілю усе, що думає про його творчість, і заявила, що якби виставку організовувала вона, то запросила б іншого коміксиста. 

«На задньому дворі. Моє життя як домінатрикс» / Hinterhof, 2022

Анна Рахманько, Міккель Соммер

Авторка коміксів Анна Рахманько разом зі своїм партнером, данським ілюстратором Міккелем Соммером, продовжує братися за складні й часто табуйовані теми. Після успіху її графічного роману «Твій дідусь Вася», де описана історія депортації Анниної родини радянською владою у 1941 році з Буковини до Сибіру, вона створила комікс про роботу домінатрикс. «На задньому дворі. Моє життя як домінатрикс» — історії з перших вуст про інтимний досвід жінки, яка надає секс-послуги чоловікам і парам, які хочуть відчути досвід домінації.

Hinterhof перекладається з німецької як «задній двір». Це метафора, якою авторка описує місце секс-роботи в суспільстві. Крім того, студія, де працює Даса Гінк як професійна домінатрикс, розташована на задньому дворі Берліна.

Перш ніж стати секс-працівницею, Даса Гінк жила, як і більшість: зі стабільними стосунками та перспективою мати будинок і дітей. Але вона обрала інший шлях — бути художницею, музиканткою, режисеркою й домінатрикс. У графічній новелі зібрано багато історій клієнтів секс-працівниці, а також її власні пояснення, чому вона цим займається, і розповідає про все так буденно, ніби це робота продавчині квітів. 

Ось що ми писали про найцікавіші комікси 2021 року

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій