'
Читаєте зараз
Найкоротший день року. Що відбувається під час зимового сонцестояння?

Найкоротший день року. Що відбувається під час зимового сонцестояння?

Markiian Oliiarnyk
Сонце в Нью-Йорку
  • Сонцестояння відбувається двічі на рік: влітку та взимку.
  • 21 грудня 2021 року — найдовша ніч у році, світла частина доби триватиме вісім годин.
  • Розповідаємо, як цей день святкують по всьому світові, й в Україні зокрема.

У 2021 році зимове сонцестояння припало на 21 грудня і відбудеться о 17.59 за Києвом. Сутінки та ніч з 20 на 21 грудня тривали близько 16 годин. Після зимового сонцестояння ніч ставатиме коротшою, а день, відповідно, довшим.

Заборона розповідає, що таке зимове сонцестояння, як впливає воно на людей та чи є традицію святкування.


Що варто знати про зимове сонцестояння?

У день зимового сонцестояння Сонце досягає своєї найпівденнішої точки і перебуває мінімально низько над горизонтом. Залежно від року найдовша ніч у році може випадати на 21 або 22 грудня. У Північній півкулі день зимового сонцестояння вважається початком астрономічної зими. На Південному полюсі сонце в цей день взагалі не заходить, а от на Північному триває темна полярна ніч.

Термін ‘сонцестояння’ використовують тому, що сонце в цей час стоїть на місці у точці на горизонті, де воно сходить і заходить. Земна вісь має певний нахил осі обертання, що є кутом між віссю та уявною лінією, яка перпендикулярна до площини орбіти. Саме рух орбітою та нахил Землі забезпечують нам сонцестояння і рівнодення. Зимове сонцестояння відбувається у мінімальній точці для Північної півкулі, коли Сонце знаходиться найнижче на небі.

За даними порталу Time and date, 21 грудня 2021 року сонце за київським часом зійшло о 7:56, а сяде о 15:56. Відтак світла частина доби триватиме близько восьми годин. Сутінки і ніч на 21 грудня тривали 16 годин.

Читати більше новин в Telegram

Після дня зимового сонцестояння Земля продовжить рухатися орбітою, день почне продовжуватися, а ніч скорочуватись.

Як святкують зимове сонцестояння

Зимове сонцестояння здавна привертало увагу багатьох культур.

Фестиваль Дунчжі (Азія). Святкують жителі Східної Азії, особливо китайці, корейці та японці. Дунчжі у них означає пік зими. Це час для радості наближення весни, коли родини збираються разом і готують спеціальні страви. Наприклад, на півдні Китаю часто їдять кульки клейкого рису.

Танець літунів (Мезоамерика). Церемонію проводять від півдня Північної Америки до північних регіонів Коста-Рики. Ритуальний танець виконують п’ять літунів, які піднімаються на 30-метровий стовп. Четверо людей прив’язуються мотузками до стовпа і пірнають у повітря, а п’ятий учасник залишається на стовпі і б’є у барабан. Таким чином люди здобували прихильність богів на гарний врожай.

Йоль у північній Європі. У дохристиянській північній Європі відзначали язичницьке свято  —  йоль. Під час цього свята запалювали багаття, які символізували тепло і світло сонця. Багато сучасних різдвяних традицій беруть свій початок саме від цього язичницького свята. 

Свято Коляди в Україні. Дохристиянське слов’янське свято влаштовували у ніч на честь народження Сонця. Слов’яни співали пісні, переодягалися та дарували подарунки.

Зимове сонцестояння: вплив на організм

Існує багато теорій щодо впливу зимового сонцестояння на організм людини. Одна з них стверджує, що сонцестояння впливає на сон. 

Загалом люди взимку сплять трохи довше, ніж улітку. Втім кількох додаткових хвилин недостатньо, щоб відчути якусь помітну різницю у якості сну у порівнянні з днями до та після самого сонцестояння. 

«Я б сказав, що так, зміна тривалості дня протягом року дійсно впливає на сон. Але під час зимового сонцестояння цього, мабуть, недостатньо, щоб помітити повсякденну різницю. Однак ця різниця безумовно відчувається у порівнянні із літнім сонцестоянням», — сказав доцент кафедри психіатрії Університету Піттсбурга Брант Гаслер.

Те саме стосується й поширеної теорії, що зимове сонцестояння призводить до загострення сезонного афективного розладу (САР). Так називають депресивний стан, який розвивається тоді, коли організм не отримує достатньо сонячного світла. Насправді цей феномен насправді є, але характерний він не для конкретно дня зимового сонцестояння, а для всього тривалого зимового періоду, який налічує кілька тижнів до та після 21 грудня.

Фактично вплив тривалості дня під час зимового сонцестояння нічим не відрізняється від того ж впливу 19 чи 23 грудня. Втім, у порівнянні з літнім сонцестоянням, така різниця, вочевидь, існує.

Раніше Заборона розповідала до чого варто готуватися внаслідок глобального потепління взимку та які кліматичні зміни з’являться в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій