'
Читаєте зараз
Найпопулярніший президент Бразилії повернув крісло: що такого в харизматику Лулу 

Найпопулярніший президент Бразилії повернув крісло: що такого в харизматику Лулу 

Yevheniia Kostina
  • Раніше улюбленець бразильского середнього класу і міжнародної політики був засуджений за корупцію.
  • Да Сілва повернувся на пост в беспрецедентному віці 77 років.
  • Політик відомий позиціями по зміні клімату та підтримкою ЛГБТ-спільноти.

Луїс Інасіо Лула да Сілва взяв перемогу у другому турі виборів над ультраправим чинним президентом Бразилії Жаіром Болсонаро. Красномовно, що Лулу привітали всі лідери демократичного світу, застосовуючи не стандартні протокольні меседжі, а суб’єктивні, оптимістичні сподівання на плідну співпрацю.

Заборона розповідає, чому перемога да Сілви може змінити не тільки його країну, а й світ.


Вибори президента Бразилії 30 жовтня

Виборча комісія оголосила результати президентських виборів. Лулу набрав 50.9% голосів проти 49.1% Болсонаро. Ці перегони стали найзапеклішими з моменту повернення Бразилії до демократії після диктатури 1964-1985 років.

Таким чином запеклий жорсткий консерватор Болсунару, якого називають тропічним Трампом, став першим чинним президентом, який не виграв переобрання в новітню епоху.

Прихільники да Сільви, Ріо, 30 жовтня 2022 року. Фото: Leonardo Carrato/Bloomberg via Getty Images

«Причиною моєї перемоги стала самовідданість кожного з вас, хто вірив у свободу та можливість відновлення країни для бразильського народу. У Бразилії є шлях. Усі разом ми зможемо виправити цю країну та побудувати Бразилію розміром з нашими мріями з можливостями перетворити їх у реальність. Моя вічна вдячність бразильському народу. Сильно обіймаю, і нехай Бог благословить нашу подорож», — сказав да Сілва народу.

Читати більше новин в Telegram

Болсонару здобув перемогу на хвилі обурення політикою попередників у 2018 році. Втім, потрапив під критику через його катастрофічне поводження з пандемією Covid-19, яка призвела до смерті понад 680 000 людей, а також через слабку економіку, його поляризаційний стиль і атаки на демократичні інститути.

У своїй переможній промові Лула торкнувся гендерної та расової рівності та термінової необхідності впоратися з кризою голоду, яка вразила 33.1 мільйона бразильців. «Сьогодні ми говоримо світові, що Бразилія повернулася. Країна готова повернути своє місце в боротьбі з кліматичною кризою, особливо в Амазонці», — заявив він. Новий старий президент пообіцяв боротися за нульову вирубку лісів, вирішити проблему голоду та бездомності. Він поклявся підвищити податки для багатих, збільшити мінімальну заробітну плату та розширити соціальні витрати, щоб витягти мільйони людей з бідності.

Луїс Інасіо Лула да Сілва: хто він такий

Лула був звичайним робітником на фабриці, його приклад першого президента з робітничого класу зробила його найпопулярнішим президентом в історії Бразилії. На початку 2000-х він вивів країну в топ-10 економік світу, підтягнув середній клас і дуже бідних людей, провів реформи освіти та інфраструктури. Його нащадкою стала соратниця Ділма Русоф, яка пішла з поста з ганьбою внаслідок гучного антикорупційного розслідування.

Лула залишався досить популярним навіть під час розглядання справи Автомийок, в якій фігурували близько 1000 людей — топові політики, бізнесмени, правоохоронці. Бувшого президента звинуватили в участі в тотальній схемі: зокрема в тому, що йому відремонтували будинок за лобіювання контрактів з державною нафтовою компанію Petrobras. Власне, з її СЕО і почали розкручувати корупційний вотерфол.

Да Сілва був заарештований і засуджений у квітні 2017 року до 11 років ув’язнення. На момент початку передвиборчої кампанії в’язень Лула мав рейтинг у 30% і був єдиними реальним суперником Болсонару.

Раніше Заборона розповідала про виданий НАЗК наказ, що передбачає можливість виключення захисників України із реєстру корупціонерів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій