Читаєте зараз
Найвідомішу журналістку Данії позбавили акредитації в Україні. СБУ натякали, що вважають її агентом, а прес-офіцери дочепилися до її старих фотографій з Росії

Найвідомішу журналістку Данії позбавили акредитації в Україні. СБУ натякали, що вважають її агентом, а прес-офіцери дочепилися до її старих фотографій з Росії

Katerina Sergatskova
Фото: Syed Mahamudur Rahman/NurPhoto via Getty Images

Кореспондентка державного Данського радіо та журналістка Матільда Кімер висвітлює події в України та Росії. В інтерв’ю датському медіа DR вона розповіла, що в серпні її позбавили військової акредитації в Україні. Декілька місяців журналістка та її роботодавець намагалися з’ясувати, за яке порушення у неї забрали можливість працювати в Україні — врешті-решт стало відомо, що справою займається СБУ. В грудні стало відомо, що поновити акредитацію Кімер можливо в разі ‘зміни позиції Служби безпеки’, втім, що це за позиція і як вона змінюється, в спецслужбі не уточнюють.

Головна редакторка Заборони Катерина Сергацкова розбиралася у тому, що сталося та при чому тут старі публікації в соцмережах. 


Матільда Кімер працює журналісткою у Росії, Україні та Центральній Азії з 2006 року, а кореспондентом Данського радіо з 2009-го. Протягом кількох років вона жила у Москві, працюючи у бюро телерадіокомпанії. У червні DR прийняла рішення відкрити основне бюро у Києві, як це зробили такі міжнародні видання, як Washington Post та The New York Times.

З початку війни у 2014 році Матільда Кімер працює репортером в Україні та робить репортажі про війну з гfрячих точок. У листопаді 2022 року вона здобула премію the Ebbe Munck Award за журналістську роботу від королеви Данії премія вважається найвищою нагородою країни.

Ситуація у Миколаєві

19 грудня журналістка розповіла про ситуацію, що склалася у зв’язку із її роботою в Україні. За її словами, 22 серпня вона отримала лист від Управління зв’язків із громадськістю ЗСУ про те, що її акредитацію анульовано. Без пояснення причин. 

Скриншот з листа на пошті Матільди Кімер. Архів журналістки.

Матільда вважала, що це може бути пов’язане з тим, що сталося у липні під час відрядження у Миколаївській області. Її перекладач Іван Кравцов домовився про інтерв’ю з фермером, його поле згоріло через обстріл. На блокпості їм повідомили, що проїхати вони не зможуть, оскільки село знаходиться близько до лінії фронту, і їх обов’язково має супроводжувати прес-офіцер. З’ясувалося, що перекладач не попередив про це данську журналістку. Після цього, за словами Матільди, вони поїхали до Одеси, де у неї відбулася розмова зі спікером об’єднаного командування «Південь» Наталією Гуменюк. Представниця ЗСУ сказала, що проблеми немає і журналістка може продовжувати працювати далі. У розмові із Забороною Гуменюк підтвердила, що спілкувалася з Кімер, проте не змогла сказати, чи була ця ситуація причиною відкликання акредитації.

За словами Івана Кравцова, який супроводжував журналістку, після інциденту на блокпосту у прес-службі Миколаївської області говорили, що у Кілмер проблеми, оскільки вона багато років працювала в Москві і публікувала «контроверсійні» пости в соцмережах фотографії з Росії.

«Я думаю, що сталася проблема з комунікацією, і СБУ надто різко відреагували. Адже те, що [Матільда] працювала в Москві, оскільки вона іноземний кореспондент, не робить із неї російську шпигунку, каже Кравцов. До цього її пускали на інтерв’ю до Петра Порошенка [під час його президентства], міністра закордонних справ Дмитра Кулеби і до пулу журналістів [президента] Володимира Зеленського навряд чи спецслужби перед цим не перевіряли її бекграунд. У них не було претензій, а тут раптом на рівні Миколаївської області роблять висновки про її погляди на підставі фотографії в Інстаграмі з матрьошкою з іронічним підписом данською мовою, яку вони не розуміють».

Зустріч Матільди Кімер із СБУ

Після відрядження до Миколаєва Матільда Кімер поїхала до Москви. Звідти 1 серпня, одразу після прибуття, її депортували «з міркувань безпеки та оборони». Також журналістці заборонили в’їзд до Росії на 10 років. Невдовзі після цього вона отримала заборону на роботу журналістом в Україні. За її словами, вона зверталася до прес-секретаря СБУ Артема Дехтяренка та до Міністерства оборони, але роз’яснень так і не отримала. Кімер звернулася до Міністерства закордонних справ Данії та Данського посольства у Києві. Співробітники посольства зв’язалися із СБУ. Ті запросили журналістку на зустріч до Києва.

Матільда Крімер в Одесі. Фото: Instagram журналістки

Розмова в СБУ відбулася 8 грудня. На ній, крім Матильди, були ще двоє співробітників посольства Данії. Співробітник СБУ на ім’я Олег, за її словами, запитував, чому вона їздила в Придністров’є та в Росію.

«Запитували також, чому я їздила в Крим, каже у розмові із Забороною Кімер. Я працювала в Криму під час анексії та їздила туди на річницю анексії через Росію, але це було ще до того, як в Україні ухвалили закон про заборону в’їзду до Криму через РФ. Також мене питали, чому я їздила до «ЛНР» та «ДНР» я відповідала, що я працювала журналістом і висвітлювала те, що там відбувалося. Я зрозуміла, що на їхню думку, це означає, що я співпрацювала [з окупантами]».

Під час зустрічі зі співробітниками СБУ, за словами Кімер, їй сказали, що вважають, що її депортація з Росії була «прикриттям» її діяльності, натякаючи на те, що вона нібито просувала «російські наративи». При цьому, каже вона, їй не змогли пред’явити конструктивних аргументів, що вона симпатизує Росії.

«Наприкінці зустрічі я запитала, як можу повернути довіру, і співробітник СБУ сказав, що йому потрібні серйозні аргументи, щоби переглянути мою справу,  каже Кімер.  Він запропонував мені робити «хороші історії про Україну» та використати якісь документи СБУ, які могли б допомогти зробити такі історії».

Реакція спільноти

Новинний директор DR Сенді Френч вважає звинувачення СБУ «необґрунтованим та несправедливим».

«Одним із найважливіших і незмінних принципів DR є наша редакційна і незалежна свобода вести чесну і заслуговуючу на довіру журналістику для датчан, зауважує Френч. Тому дуже проблематично, коли хтось  незалежно від того, хто це  намагається обмежити цю свободу. Ніхто не робив більш чесного та тверезого висвітлення війни в Україні, ніж вона». 

Матільда Крімер в Києві. Фото: Instagram журналістки

Заборона направила запит прес-секретареві СБУ Артему Дехтяренку, проте на момент публікації він на нього не відповів.

У Данії навколо ситуації палає скандал. Міністр закордонних справ Данії Ларс Лекке Расмуссен висловив занепокоєння ситуацією і сказав, що його завдання на новій посаді (його призначили лише в середині грудня)  «наголосити українській владі, що ми надаємо великого значення свободі преси». А голова Датської спілки журналістів Тіне Йохансен називає ситуацію «ударом по свободі преси».

«Я працювала з Матильдою Кімер у Данській телерадіокомпанії, і можу сказати, що вона  з тих, хто завжди з великим ентузіазмом висвітлювала війну в Україні,  каже у розмові із Забороною прес-секретарка Данської спілки журналістів Шарлотта Хардер.  При цьому вона ніколи не була заангажованим журналістом. Коли про війну почали забувати [на Заході], вона наполягала, що треба обов’язково висвітлювати ці події. Тому я вважаю, що позбавлення її акредитації  це парадоксально і це дуже погане та сумне рішення».

Національна спілка журналістів України отримала звернення від президентки Данської спілки журналістів Тіне Йохансен, яка висловлює свою стурбованість цим рішенням СБУ, воно отримало значний резонанс у Данії. НСЖУ направила запит в українську спецслужбу, аби з’ясувати, що саме стало приводом для позбавлення права журналістки виконувати редакційні завдання.

У відповіді СБУ зазначено, що у ході моніторингу інформаційного простору на особистій сторінці Матільди Кімер (сторінка відкрита, верифікована) у Facebook виявлено низку її матеріалів, які «дозволяють припустити, що журналістка мала тісну співпрацю з Міністерством оборони Російської Федерації». «Зокрема, Матільда Кімер висвітлювала масштабні навчання країни-агресора «Запад-2017», «Восток-2018», була в пулі представників ЗМІ, які відвідували, за запрошенням МО РФ, російську базу та військовий корабель в Сирії. Також у 2017 році Матільда Кімер перебувала в окупованому Донецьку, де висвітлювала парад російсько-окупаційних військ, а в 2016 відвідувала окупований півострів Крим», — йдеться в листі Служби безпеки України.

На кону може бути зброя для України

Кімер добиватиметься справедливості та можливості відновити акредитацію в Україні, оскільки вірить в українську демократію.

Слід зауважити, що 19 грудня президент Володимир Зеленський звернувся до уряду Данії з проханням надати нові системи озброєння Україні. Міністр оборони Якоб Еллеманн-Йенсен (він представляє ліву партію) заявив, що він розгляне запит на зброю. Але це було до того, як стало відомо про відкликання акредитації у журналістці Данського радіо.

«Це баланс між тим, що ми маємо, що нам потрібно, і бажанням підтримати тих, хто веде боротьбу за свободу від імені всіх нас», — відповів на запит Зеленського міністр оборони Данії. Але очільник закордонного відомства країни сказав, що не зважаючі на те, що парламент «не збирається змішувати ці дві ситуації у своїй роботі з Україною», все ж хоче поговорити зі своїм українським колегою Дмитром Кулебою «найближчим часом».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій