Нарешті та сама Зірка смерті! Австралія розробляє надпотужну лазерну гармату
- Над проєктами лазерної зброї вже кілька років працюють у США, Сполученому Королівстві, РФ та Китаї. Це в основному розробка систем ППО.
- Американська компанія Lockheed Martin у 2022 році передала на випробування Пентагону систему HELSI. У її основі найпотужніший з поки існуючих лазерів.
- Австралія має намір вступити у перегони з розробки зброї з таким принципом дії. Уряд вже уклав багатомільйонний контракт з компанією QinetiQ.
Лазерна гармата працюватиме для підтримки сухопутних військ в умовах бойових дій. Протитанкова зброя зможе пробити навіть надміцні броньовики натівського зразка. Однак лазера, здатного навіть теоретично зробити це, а тим паче швидко, поки просто не існує. Тож країна може стати першою власницею найпотужнішої у світ зброї цього типу.
Заборона розповідає про угоду з QinetiQ, а також про системи, над якими працюють США та Велика Британія.
Лазер від QinetiQ: яким буде
Австралійський уряд уклав контракт з оборонним підприємством QinetiQ на 12.9 млн австралійських доларів ($8.74 млн). У співробітництві з Групою оборонної науки і технологій (DSTG) мають створити надсучасну лазерну зброю, пише New Atlas.
«Лазери високої енергії є однією з найновіших технологій, яку військові планувальники бачать як потенційну зміну правил гри нарівні з винаходом пороху. Ідея зброї, яка може вражати кілька цілей зі швидкістю світла з вартістю $1 за постріл, є привабливою і вже розглядається як спосіб протистояти безпілотникам, ракетам, гіперзвуковій зброї та іншим загрозам», — зазначили у виданні.
Над подібною зброєю вже працюють у Сполучених Штатах, Великій Британії, Китаї та нібито РФ, тож країна фактично вступає у гонку лазерного озброєння. Однак вищеперераховані країни поки працюють над використанням технології для протиповітряної оборони, тоді як Австралія має на меті зробити зброю для посилення сухопутних сил. Річ у тім, що лазер — це автономна зброя, а боєприпаси — це по суті електрика, що значно зменшує потребу у продумуванні ліній постачання.
Читати більше новин в TelegramЗа задумом, це буде гармата, яка має пробивати не тільки БМП та БТР, а й посилену броню танків натівського зразка.
HELSI у США: на якому етапі розробка
У Сполучених Штатах провідним розробником лазерного озброєння є компанія Lockheed Martin, в них наразі близько 10 різних проєктів. Більшість із них знаходять на етапі випробувань. Це, наприклад, система ППО DE M-SHORAD потужністю 50 кіловатів. У 2022 році вона успішно пройшла перші тестування, організовані Пентагоном. Техніка виявила, відстежила та знищила одразу кілька 60-мм мінометних снарядів у польоті.
Lockheed Martin того ж року передав Міністерству оборони США ще один зразок — прототип найпотужнішого у світі бойового лазера High Energy Laser Scaling Initiative, або HELSI. Система видає промінь у 300 кВт і також призначена для протиповітряної оборони, пише The Debrief.
«Щоб подати надпотужний промінь, лазер використовує щось на кшталт підходу Зірки смерті із “Зоряних воєн”. Тобто застосовується серія менших окремих лазерів, розбитих на складові довжини хвилі, а потім ці окремі промені об’єднуються в один надзвичайно потужний промінь», — пояснили принцип дії системи у виданні.
Як і у випадку з попередніми лазерними системами, які зараз тестуються та оцінюються в США, дати для повноцінного розгортання поки немає. Перед цим техніка має пройти цілу серію випробувань, адже це зброя нового покоління, тож треба передбачити всі ризики.
ППО Dragonfire: коротко про зброю
У Сполученому Королівстві у липні-2022 успішно пройшли перші випробування лазерної бойової установки Dragonfire. Це експеримент Міністерства оборони Великої Британії та провідним європейським виробником ракетних систем MBDA.
За задумом, установка захищатиме кораблі та сухопутні сили від ракет, артилерійських боєприпасів та навіть безпілотників. В основі роботи лежить новітня система LDEW. Її головне завдання — безпечне керування та фокусування лазерного променя високої потужності з надзвичайною точністю на великій відстані.
Перед запуском повноцінного виробництва Dragonfire має пройти декілька етапів випробувань:
- перший етап — випробування на низьких потужностях. Він вже відбувся і показав, що установка здатна з надзвичайною точністю відстежувати повітряні та морські ракети;
- другий етап — випробування на максимальних потужностях. Він має показати, чи здатна система зберігати високу точність прицілювання за таких умов;
- третій етап — поєднання результатів двох попередніх випробувань та фінальні тестування за конкретними сценаріями умов, у яких використовуватиметься зброя.
Лазерне ППО і гармата: у чому принципова різниця
Потужності достатньо, щоб збивати безпілотники до третього класу (приблизно до 600 кг), а також ворожі ракети та міномети. 300 кВт HELSI забезпечують здатність боротися ще з ширшим спектром загроз, включаючи літаки, вертольоти та більш потужні ракетки. Однак це неброньовані цілі.
Натомість основний бойовий танк НАТО, який по ідеї має пробивати майбутня австралійська система, покритий товстим корпусом надзвичайно складної броні. Наприклад, деякі броньовики з арсеналу Північноатлантичного Альянсу використовують варіанти броні Chobham. Технологія є засекреченою, але у будь-якому разі це поєднання сталевого сплаву, композитів і кераміки, які, за інформацією деяких ЗМІ, включають також шари збідненого урану.
Захист вкрай стійкий до вибухів, кінетичних та проникаючих снарядів, а також до теплового впливу, який і створює лазер. Хоч теоретично промінь і може пробити його, це буде повільний і важкий процес. Тож в умовах бою це буде неефективно. Це означає, що QinetiQ має створити найшвидший та найпотужніший у світі лазер.
Головне завдання QinetiQ полягає в тому, щоб лазер дуже швидко акумулював величезну кількість енергії в одній точці до броні.
«Це означає розробку твердотільного лазера, який є набагато потужнішим, ніж будь-що створене нині. І на цьому проблеми не закінчуються. Більш потужний лазер означає модернізацію всієї системи зброї, включаючи джерело живлення та волоконно-оптичні котушки, які генерують лазер, фокусуючі лінзи, систему націлювання, компенсатори променя тощо», — резюмували експерти з New Atlas.
Раніше Заборона розповідала про потужну міждержавну систему протиповітряної оборони, створення якої ініціювала Німеччина. Зброя має захистити увесь Європейський Союз.
Читати більше новин в Telegram