Читаєте зараз
NASA доставить на Землю найбільший уламок астероїда: він може розкрити походження життя

NASA доставить на Землю найбільший уламок астероїда: він може розкрити походження життя

Анастасія Бодюл
  • 24 вересня 2023 року завершиться семирічна місія з дослідження астероїда Бенну. Апарат OSIRIS-REx скине його частини у штаті Юта.
  • Космічне тіло сформувалось в один час із Сонячною системою: його порода датується приблизно 4.5 млрд років. 
  • Астероїд може зіткнутися з Землею у 2182 році.

Вчені сподіваються знайти серед каміння сліди ранніх ознак життя. Можливо, саме уламки Бенну принесли на нашу планету основи для зародження живих організмів: астероїд знаходиться на досить близькій відстані для Землі.

Заборона розповідає про завершення космічної подорожі, що розкриє загадки молодого Всесвіту.


OSIRIS-REx: результати місії

Космічний апарат NASA скине на поверхню Землі капсулу, в який містяться приблизно 250 г породи з астероїда Бенну. Уламок стане найбільшим за всю історію: раніше астронавтам вдавалось добути лише невеликі зразки, пише Stars and Stripes

Вантаж скинуть над пустелею штату Юта. Ця капсула часу зі світанку Сонячної системи допоможе пояснити, як виникла Земля і життя на ній. Після здачі матеріалів материнський корабель OSIRIS-REx, зібраний гігантом Lockheed Martin, повернеться у космос для зустрічі з іншим астероїдом.

Загалом уся місія з доставки зайняла понад сім років: OSIRIS-REx розпочав подорож 8 вересня 2016 року, а у 2018 році прибув на Бенну. Наступні два роки апарат літав на орбіті космічного каменю, шукаючи найкраще місце для посадки. 

Читати більше новин в Telegram
Приземлення OSIRIS-REx на астероїд Бенну. Зображення: NASA//Джонатан Норт

Врешті решт йому вдалося здійснити маневр Touch-And-Go: OSIRIS-REx ненадовго приземлився на астероїд, зібрав зразки, а потім використав бортові двигуни, щоб відірватися. У 2021 році апарат востаннє пролетів навколо космічного тіла та вирушив у зворотну подорож до Землі.

Бенну: що відомо про космічне тіло 

Астероїд, відкритий у 1999 році, є залишком набагато більшого комічного тіла. По суті це зібрання пилу та каміння, що тримається у космосі силами тяжіння: тіло астероїда більше схоже на в’язку рідину, ніж на твердий матеріал. Його ширина становить 500 метрів, чорна нерівна поверхня всипана валунами, що значно ускладнили збір зразків.

Розмір астероїда Бенну в порівнянні з Емпайр-Стейт-Білдінг і Ейфелевою вежею. Інфографіка: NASA

Основна перевага Бенну — те, що він знаходиться відносно близько до нашої планети. Більшість таких космічних тіл літають в поясі між Марсом та Юпітером. Але близькість несе і небезпеку: у 2182 році він, цілком ймовірно, може зіткнутися з Землею.

Бенну — надзвичайно старий астероїд: матеріал, з якого він утворився, датується приблизно 4.5 мільярдами років. Його формування відбулося приблизно в один час із зародженням Сонячної системи, тому у породі могли зберегтися сліди тих часів.

Також припускають, що каміння з астероїда може містити так звані будівельні блоки життя — органічні молекули, завдяки яким на Землі могли зародитися первісні організми. Сам Бенну навряд чи був прабатьком для нашої цивілізації: для цього йому потрібно було б впасти на планету. Проте не виключено, що якийсь шматок космічного тіла міг відірватися під час прольотів поблизу Землі та занести основи для життя.

Раніше Заборона розповідала про астероїд Рюгу, на якому знайшли сліди живих організмів: астрономи виявили у породі молекули, що відповідають за кодування генів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій