'
Читаєте зараз
NASA запустило у космос найдорожчий телескоп в історії людства. Що відомо про James Webb

NASA запустило у космос найдорожчий телескоп в історії людства. Що відомо про James Webb

Markiian Oliiarnyk
James Webb
  • Запуск James Webb Space Telescope відбувся 25 грудня 2021 року.
  • На розробку і створення телескопа витратили понад $10 мільярдів.
  • James Webb здатний побачити об’єкти, розташовані на відстані до 13.5 мільярдів світлових років. 

Запуск найдорожчого за всю історію людства телескопа James Webb («Джеймс Вебб») відбувся 25 грудня 2021 року з космодрому Куру, що у Французькій Гвіані. Цей космічний телескоп є найпотужнішим та найбільшим з апаратів такого класу. За його допомогою астрономи досліджуватимуть планети, які перебувають за межами Сонячної системи (екзопланети).

Заборона розповідає про деталі запуску космічного телескопа та про те, яку місію має виконати James Webb.


Запуск космічного телескопа James Webb

Запуск космічного апарату запланований на 25 грудня 2021 року, о 14:20 за Києвом. Він відбувся з космодрому Куру, який розташований у Французькій Гвіані (заморський департамент Франції у Південній Америці), повідомили в NASA. До місця призначення телескоп доправила європейська ракета Ariane 5.

Ракета-носій Ariane 5, яка виведе космічний телескоп James Webb у космос. Фото: NASA/Bill Ingalls

Спочатку телескоп планували запустити 18 грудня, згодом перенесли старт на 22 грудня, а ще пізніше — на 24 грудня. Останнє перенесення на 25 грудня було пов’язане з несприятливими погодними умовами. 

За 29 днів після запуску телескоп має прибути до точки Лагранжа  —  це місце, де на апарат співмірно впливатимуть гравітаційні сили Сонця та Землі, щоб він міг залишатися нерухомо відносно них. Відстань між нашою планетою та телескопом становитиме 1.5 мільйона кілометрів. Прогнозований період експлуатації в космосі — 5-10 років.

Читати більше новин в Telegram

James Webb: космічний телескоп за $10 мільярдів

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» (James Webb Space Telescope) ще називають орбітальною інфрачервоною обсерваторією нового покоління. Його створили на заміну космічного телескопа Hubble за програмою Flagship («Великі стратегічні наукові місії») — наймасштабнішої та найдорожчої програми NASA з дослідження Сонячної системи. 

Ідея його створення виникла ще у 1990-х роках. Згідно з першим планом, телескоп повинні були запустити ще у 2010 році, однак розробка та підготовка затягнулася ще на понад 10 років. Над проєктом працювало 17 країн на чолі з NASA, а також значні внески робили Європейське та Канадське космічні агентства. Сукупний бюджет проєкту оцінюється в $9.8 млрд, і він буде збільшуватися в процесі експлуатації телескопа. Свою назву він отримав на честь керівника NASA 1960-х років  —  Джеймса Едвіна Вебба.

Інженери NASA переміщують космічний телескоп James Webb у Центрі космічних польотів імені Ґоддарда. Фото: NASA/Desiree Stover

Вчені впевнені, що телескоп допоможе відповісти на кілька важливих запитань щодо Всесвіту  —  від формування перших зірок і галактик до пошуку життя на віддалених від Сонячної системи планетах.

Оснащення космічного телескопа James Webb

«Джеймс Вебб» оснащений великим дзеркалом, яке складається з 18 шестигранників золотого кольору і має діаметр шість з половиною метрів. Загальна збиральна площа поверхні — 25 м2. В NASA заявляють, що він володіє у понад 100 разів кращою чутливістю та більшим охопленням діапазону хвиль, ніж його попередник — Hubble. 

Ще одним важливим елементом телескопа James Webb є тепловий екран. За розмірами він більший, ніж тенісний корт (21.1х14.6 м), що робить його найбільшим серед усіх космічних апаратів класу телескопів. Екран складається з п’яти шарів, які мають захищати апарат від сонячних променів і не давати йому нагрітися.

Вийшовши на свою орбіту, телескоп має розгорнути дзеркало та екран і налаштувати усі інструменти до початку спостережень. До комплектації James Webb входять:

  • Камера ближнього інфрачервоного діапазону (NIRCam);
  • Спектрограф ближнього інфрачервоного діапазону (NIRSpec);
  • Інструмент для роботи в середньому інфрачервоному діапазоні (MIRI);
  • Датчик точного наведення (FGS);
  • Інструмент для формування зображення в близькому інфрачервоному діапазоні з безщілинним спектрографом (NIRISS).
Фази розкриття космічного телескопа James Webb. Відео: James Webb Space Telescope (JWST)/YouTube

За допомогою «Джеймса Вебба» астрономи досліджуватимуть екзопланети, які перебувають далеко за межами Сонячної системи. Телескоп може дізнатися склад їхньої атмосфери та, зокрема, виявити, чи є там умови для життя. 

Окрім цього, телескоп здатний побачити об’єкти, розташовані на відстані до 13.5 млрд світлових років, тож ми зможемо зрозуміти, як колись виглядав наш Всесвіт. Також космічний апарат здатний спостерігати за чорними дірами.

Раніше Заборона розповідала про те, як компанія Джеффа Безоса планує побудувати бізнес-парк у космосі й що там може бути.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій