НАТО готує напад на країни ОДКБ: навіщо Кремль педалює нову страшилку
Ідея про напад Північноатлантичного альянсу на Росію та її союзників — одна з головних пропагандистських причин вторгнення в Україну. Водночас російські чиновники та експерти неодноразово стверджували, що Росія вже воює з НАТО. Дискусії про агресію НАТО особливо активізувалися в останні кілька місяців на тлі розмов про можливий ядерний конфлікт.
Журналісти Factcheck.kz перевірили заяву нещодавнього міністра оборони та новоспеченого голови Ради безпеки РФ Сергєя Шойгу щодо планів союзників напасти на країни Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ).
Шойгу і провокації для ОДКБ
Організація договору про колективну безпеку була створена протягом 1992–1993 років через підписання документа кількома державами зі складу колишнього СРСР: РФ, Білоруссю, Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном, Узбекистаном, Вірменією, Грузією та Азербайджаном. Останні чотири в різний час покинули союз, Україна ж ніколи не приєднувалася до ОДКБ.
6 червня 2024 року секретар Радбезу Росії на засіданні в Алмати зробив чергову заяву, не підкріплену фактами.
«Безпосередньою загрозою для держав-членкинь ОДКБ є експансія НАТО. На північних та західних рубежах зони колективної безпеки нарощується військова присутність Альянсу, розміщуються нові системи озброєнь. Зростає кількість провокацій у повітряному просторі, проводяться численні військові навчання, на яких відпрацьовується, зокрема, вторгнення на територію країн ОДКБ», — йдеться у заяві Шойгу.
Читати більше новин в TelegramУ НАТО останнім часом також частіше почали говорити про можливість прямої конфронтації з Росією. Проте чиновники держав-членкинь Північноатлантичного альянсу мають на увазі оборонну складову, але не наступальну, тобто побоюються агресії з боку Росії.
Війна до 2029 року: що насправді сказав Пісторіус
За день до виступу Шойгу в російському інформаційному полі поширилося висловлювання міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса про можливу війну у 2029 році. Однак якщо перевірити першоджерело, можна побачити, що Пісторіус хоче посилити оперативну готовність Бундесверу через загрозу з боку Росії.
«Для Путіна людські долі не мають значення. Він почав війну і вона не припиниться. Ми не маємо вірити, що Путін зупиниться на кордонах України, якщо він зайде так далеко. Росія також є загрозою для Грузії, Молдови й, зрештою, для НАТО. Тому ми маємо продовжувати підтримувати Україну. Зрив нашої підтримки мав би фатальні наслідки. Ми маємо чітко розуміти: перемога Росії зрештою коштувала б нам усім більше, ніж наша сьогоднішня підтримка України. Водночас — це само собою зрозуміло, — не можна нехтувати власною обороноздатністю та оперативною готовністю. Військова економіка Путіна працює на новий конфлікт. Ми маємо бути готові до війни до 2029 року. Ми маємо забезпечити стримування, щоб запобігти найгіршому», — сказав міністр оборони Німеччини 5 червня 2024 року.
Крім того, як доказ планів нападу союзників російська пропаганда використовує матеріали The Telegraph та Daily Mail.
Там розповідається про план НАТО, що включає сухопутні коридори для перекидання американських військових до кордонів європейських союзників США. Водночас у текстах підкреслюється, що план розроблено на випадок потенційного подальшого просування Росії на захід.
Чому Москва тисне на ОДКБ
Тенденцію до нагнітання напруженості навколо ОДКБ помічають в американському Інституті вивчення війни (ISW). Аналітики організації припускають, що це може відбуватися через нестабільність усередині союзу та невпевнені дії соратників.
Наприклад, Вірменія спочатку заморозила свою участь, а пізніше відмовилася фінансувати ОДКБ після втрати Нагірного Карабаху. Крім того, виникла певна напруженість у відносинах між Російською Федерацією та Таджикистаном після теракту в «Крокус-Сіті Голлі», а країни Центральної Азії побоюються впливу вторинних санкцій.
Все це, на думку експертів ISW, підштовхує Росію активізувати зусилля з переконання союзників у тому, що співпраця в рамках ОДКБ та інших організацій для них вигідна. Водночас, за словами аналітиків, малоймовірно, що Казахстан, Киргизстан і Таджикистан погодяться на «уявлену Кремлем геополітичну конфронтацію із Заходом».
Утім, Москва, швидше за все, покладає надії на Мінськ, і вже почали з’являтися вкиди, нібито «НАТО втягне Росію у війну через Білорусь», до якої Альянс нібито вторгнеться 2025 року. Наголошується, що тактика була відпрацьована під час навчань Steadfast Defender 24. Однак на цих навчаннях, що проходили з кінця січня до кінця травня 2024 року, також відпрацьовувалися сценарії оборони, а не нападу.
Читати більше новин в Telegram