'
Читаєте зараз
НАТО не вбачає загрози від Росії: Альянс видав план по Фінляндії

НАТО не вбачає загрози від Росії: Альянс видав план по Фінляндії

Ilona Kivva
Автор:
  • 4 квітня 2023 року Гельсінкі підписало історичний документ про вступ до військового союзу. Так Фінляндія офіційно стала 31-м членом.
  • Ймовірно, держава надасть свої війська в наявні бойові групи Альянсу, які розташовані в інших країнах НАТО.
  • Членство Швеції залишається заблокованим через Туреччину та Угорщину. Приєднання держави важливе для зміцнення кордонів союзу в Балтії.

Однією з головних причин вступу скандинавських країни до НАТО стало повномасштабне вторгнення Росії в Україну, а сам Альянс створив відповідні військові групи для посилення захисту держав, які розташовані поряд із РФ. Втім, Організація Північноатлантичного договору не вбачає необхідності в розміщенні військ у Фінляндії.

Заборона розповідає про розширення Північноатлантичного альянсу та шлях Швеції до приєднання.


НАТО не розгортатиме свої війська у Фінляндії

У Північноатлантичному альянсі вважають, що Фінляндія має достатні можливості та досвід у захисті власних кордонів. Крім того, поки що Гельсінки не надавало запит про розміщення військ на своїй території.

НАТО вже створило вісім військових груп у країнах, які межують або розміщуються поряд із РФ, повідомляє Bloomberg.

Йдеться про такі держави, як:

Читати більше новин в Telegram
  • Польща;
  • країни Балтії;
  • Угорщина;
  • Словаччина;
  • Болгарія;
  • Румунія.
Інфографіка НАТО від червня 2022 року

За потреби військові підрозділи також можуть збільшуватись до розміру бригади. Однак станом на квітень 2023 року, НАТО не планує розгортати бойові групи, водночас в Альянсі запевняють, що головнокомандувач союзних сил постійно аналізує загрози і може віддати відповідний наказ. 

План оборони Скандинавії

Верховний головнокомандувач Обʼєднаних сил НАТО в Європі генерал Кріс Каволі працює над розробкою регіональних планів альянсу, які союзники отримають уже у квітні 2023 року. У стратегії визначатиметься, куди саме країнам потрібно буде спрямувати й розмістити свої сили для захисту альянсу. Ймовірно, Фінляндія надасть свої війська в наявні бойові групи, які розташовані в інших країнах НАТО.

«Дуже складно розробити план оборони для скандинавських країн без Швеції. Якщо ви приберете Швецію з карти, ви побачите діру. І якщо ви подивіться на нашу продовольчу безпеку чи підтримку нашої економіки. Швеція — це шлях до Фінляндії», — заявив міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Гаавісто.

Коли чекати вступу Швеції

4 квітня 2023 року Фінляндія підписала історичний документ про вступ до НАТО та офіційно стала 31-м членом альянсу. А от членство Швеції блокують Угорщина та Туреччина, повідомляє Reuters.

«Членство Фінляндії неповне без членства Швеції. Наполегливі зусилля щодо якнайшвидшого членства Швеції продовжуються. Так само тісна співпраця продовжує зміцнювати спільну безпеку та оборону в скандинавському регіоні», — заявив президент Фінляндії Саулі Нійністе.

На вступ до альянсу Фінляндія подалась одночасно зі Швецією, тим самим країни відмовились від традиційного нейтралітету. Рішення держав було спровоковане повномасштабним вторгненням РФ в Україну. Обидві межують із Росією через Балтійське море, а Фінляндія має загальний сухопутний кордон у 1335 кілометрів.

Переважна більшість членів Північноатлантичного альянсу швидко ратифікувала заявки країн, оскільки їхній вступ зміцнить кордони НАТО в Балтії. Процес пригальмовували лише Туреччина та Угорщина.

Мапа НАТО. Джерело: Вікіпедія

На думку Анкари, країна не дотримується своїх зобов’язань у меморандумі щодо боротьби з тероризмом, укладеного в Мадриді в червні 2022 року. Зокрема, як зазначає турецька сторона, Стокгольм переховує членів терористичних угруповань та вимагає їх екстрадиції як крок до ратифікації членства. Швеція ці звинувачення відкидає.

Доля вступу Швеції до альянсу, ймовірно, стане яснішою лише після виборів у Туреччині, які відбудуться 14 травня. У разі перемоги опозиції, у Швеції збільшаться шанси на членство НАТО.

Раніше Заборона писала про волонтерські ініціативи, які надають транспорт для евакуації. Українці можуть безплатно виїхати в Польщу, Молдову, Норвегію, Фінляндію та Ізраїль: допомагає низка благодійних організацій.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій