'
Читаєте зараз
З України можна виїхати безплатно: куди звертатися

З України можна виїхати безплатно: куди звертатися

Ilona Kivva
Автор:
  • Тимчасовий захист для українців діє у країнах ЄС, Норвегії. Подібні системи також є у США та Канаді.
  • В Ізраїль українці, які не мають права на отримання громадянства (репатріацію), можуть їхати тільки як туристи.
  • Волонтери просять записуватися через форми, це допоможе в логістиці.

Українці можуть безплатно виїхати у Польщу, Молдову, Норвегію, Фінляндію та Ізраїль: допомагає низка благодійних організацій. Більшість програм доступні усім бажаючим, але на деякі є певні обмеження.

Заборона розповідає про волонтерські ініціативи, які надають безплатний транспорт для евакуації.


Фінляндія, Норвегія, Польща: які організації допомагають евакуюватися

Більшість країн продовжили тимчасовий захист для біженців з України до 2024 року, а у США започаткували додаткову спонсорську програму допомоги переселенцям. Тож у 2023 році українці можуть і надалі евакуюватися за кордон через благодійні організації та фонди, які допомагають переїхати безплатно, пише Visit Ukraine.

Дістатися Польщі можна через систему «Птах». Це безплатні автобуси, які курсують з Львова до пунктів пропуску. Вони доступні людям з регіонів, де ведуться активні бойові дії. Машини відправляються з головного залізничного вокзалу міста кожен день с 07:00 до 18:00. Знайти їх можна через волонтерів Львівської ОВА, які чергують там.

Після перетину кордону прямо біля пункту пропуску можна пересісти на безплатні автобуси у різні міста.

Читати більше новин в Telegram

До Молдови допомагає виїжджати організація Medibus. Автобуси курсують з Харкова, Сум, Одеси, Дніпра, Києва, Чернігова, Запоріжжя, Львова до Кишиніва. Також бувають рейси з інших міст, але наявність транспорту та графіки відправки з них потрібно уточнювати. Скористатися допомогою може будь-хто. Для цього потрібно пройти реєстрацію на сайті.

Важливо! Medibus перевозить навіть лежачих та маломобільних людей. Про потребу волонтери просять обов’язково вказати у заявці.

До Фінляндії та Норвегії можна безплатно поїхати з Польщі. Евакуюватися допомагає організація Asymetryści.

Уточнити деталі та подати заявку можна:

  • через Facebook-сторінку організації (пишіть у особисті повідомлення);
  • через електронну пошту за адресою: kontakt@asymetrysci.pl;
  • особисто волонтерів на вокзалі Wschodnia у Варшаві (центральний вокзал).

Також українці мають змогу виїхати до Ізраїля. З цим допомагає організація Israel4Ukraine:

  • безплатно дістатися до польського кордону з з Києва, Харкова, Дніпра, Миколаєва, Запоріжжя;
  • купують для українців квитки на потяги до Ізраїлю.

Є кілька способів зв’язку з Israel4Ukraine:

  • Whatsapp: +(972) 58 511 8788; 
  • Telegram: @israel4ukraine;
  • Facebook;
  • електронна пошта info@israel4ukraine.org.

Ізраїль: як довго українці можуть жити в країні 

В Ізраїлі не діє система тимчасового захисту для українців. Отримання статусу біженця також тимчасово недоступне, тому поїхати у країну можна тільки у якості туриста або на правах потенційного громадянина (тільки для євреїв, які хочуть емігрувати), пише Visit Ukraine.

Оформлювати візу для туристичної поїздки непотрібно — достатньо мати чинний закордонний паспорт.

«Громадянину Україну, який в’їжджає в рамках безвізового режиму, слід за допомогою документів довести відповідність мети своєї поїздки в аеропорту, оскільки остаточне рішення приймає співробітник прикордонної служби. Наприклад, туристам доцільно мати зворотний квиток, підтвердження бронювання готелю, достатню для запланованого перебування в Ізраїлі суму коштів, а також поліс медичного страхування. Особам, які в’їжджають з гостьовою метою або для лікування, слід мати іменне запрошення з персональними та контактними даними приймаючої сторони», — зазначили в посольстві України.

В країні в 2022 році діяла система захисту від депортації для українців, які законно в’їхали в Ізраїль з 24 лютого і у яких закінчився термін перебування. Для них період перебування щомісяця продовжували. Востаннє це було зроблено у листопаді на термін до кінця 2022 року. Інформації про чергове подовження захисту від депортації у 2023 році на сайті посольства України немає. Тому всім, хто перебуває в країні на цій підставі, варто звернутися за уточненнями до Міністерства внутрішніх справ Ізраїлю або до українського дипломатичного відомства в країні.

Також українці, які прибудуть до країни після 1 жовтня 2023 року, не зможуть легально влаштуватися на роботу.

Рішення аргументують тим, що українці, які виїхали до Ізраїлю через пів року після початку війни в Україні і пізніше, перебувають під різними програмами захисту. Однак у чому між ними різниця, у МВС країни не уточнили.

Зазначимо, що першій категорії українців було дозволено працювати через 90 днів після прибуття в країну у рамках захисту від депортації.

Раніше Заборона розповідала про нюанси працевлаштування для українців у Німеччині. В країні діє система тимчасового захисту, яка дає право працювати на рівні з громадянами, але треба мати спеціальний дозвіл, а для деяких професій ще й підтвердити кваліфікацію.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій