- Заміна ядерного арсеналу була запланована на весну 2023 року, але через ескалацію на континенті її екстрено перенесли.
- На авіабазах у Німеччині, Італії, Бельгії, Нідерландах і Туреччині зберігається понад 100 снарядів повітряного базування.
- Нова зброя є модернізованим варіантом перевірених десятиріччями бомб.
Північноатлантичний альянс поставить ядерні гравітаційні бомби на військові базі у Європі. Це найсучасніші ядерні снаряди США, випробування яких завершилося у 2022 році. Рішення ухвалено через занепокоєння країн-членів НАТО, які межують з країною-агресоркою.
Заборона розповідає про ядерне переозброєння оборонного блоку.
США прискорили ядерне переозброєння — Politico
Сполучені Штати у грудні 2022 року проведуть заміну ядерного озброєння, яке базується на європейських військових базах Північноатлантичного альянсу. Програма була запланована на весну-2023, але її реалізацію екстрено перенесли, пише Politico з посиланням на власні джерела.
«Хоча ми не збираємося обговорювати деталі нашого ядерного арсеналу, модернізація американської ядерної зброї триває роками. Планується безпечна та відповідальна заміна. План жодним чином не пов’язаний з поточними подіями в Україні і жодним чином не прискорювався», — заявив речник Пентагону бригадний генерал Патрік Райдер.
Так, у рамках програми близько 100 бомб типу B61, що зберігаються на авіабазах у Німеччині, Італії, Бельгії, Нідерландах і Туреччині, замінять на останні версії. Офіційна причина — запланована модернізація, необхідна для безпеки арсеналу. Водночас військові аналітики виділяють дві головні ознаки зміни термінів реалізації:
Читати більше новин в Telegram- посилення ядерної загрози з боку РФ;
- заспокоєння європейських союзників, які відчувають себе особливо вразливими перед Москвою.
«Я припускаю, що меседж, який стоїть за відправкою перших бомб у грудні, може бути більше спрямований на європейських союзників, ніж на Росію. Вже є [старіші] B61. Росіяни це знають. Вони чудово працюють. Нові будуть ефективнішими, але різниця не така вже й велика. Однак це може бути способом заспокоїти союзників, які відчувають особливу загрозу з боку РФ», — сказав директор з питань політики фонду ядерного роззброєння Plowshares Fund Том Колліна.
B61-12: що за бомба
B61 — це сімейство гравітаційних ядерних бомб, уперше створених на початку 1960-х років. Впродовж 60 років було розроблено десяток версій, більшість з яких знято з експлуатації. B61-12 — найновіший її варіант. Перші випробування провели тільки у 2020 році, повідомляє Airforce Technology.
У новітній версії були замінені тільки неядерні компоненти. Зокрема, головною проблемою усіх попередніх зразків була неадаптованість до
скидання з сучасних винищувачів F-15, F-16, F-35 і Tornado та бомбардувальників B-2 і B-21, що стоять на озброєнні країн НАТО. Цю проблему виправили. Також було видалено парашут, встановлено хвостовий комплект і інерціальну навігаційну систему (INS), що значно збільшило точність влучання.
Сама боєголовка є однією з найбільш універсальних в арсеналі США. Її вибухову потужність можна збільшити або зменшити залежно від цілі. Тобто це одночасно зброя низької та середньої потужності.
Бомба має довжину 3.6 метра і важить близько 374 кілограми. Базується на боєголовці B61-4. Боєголовка розташована в середній частині бомби.
Раніше Заборона розповідала про запущений росіянами наратив, що Україна чи то готує, чи то вже має так звану брудну бомбу.
Читати більше новин в Telegram