НАТО розмістить ядерні бомби на базах у Європі

Ilona Kivva
Автор:
  • Заміна ядерного арсеналу була запланована на весну 2023 року, але через ескалацію на континенті її екстрено перенесли.
  • На авіабазах у Німеччині, Італії, Бельгії, Нідерландах і Туреччині зберігається понад 100 снарядів повітряного базування.
  • Нова зброя є модернізованим варіантом перевірених десятиріччями бомб. 

Північноатлантичний альянс поставить ядерні гравітаційні бомби на військові базі у Європі. Це найсучасніші ядерні снаряди США, випробування яких завершилося у 2022 році. Рішення ухвалено через занепокоєння країн-членів НАТО, які межують з країною-агресоркою.

Заборона розповідає про ядерне переозброєння оборонного блоку.


США прискорили ядерне переозброєння — Politico

Сполучені Штати у грудні 2022 року проведуть заміну ядерного озброєння, яке базується на європейських військових базах Північноатлантичного альянсу. Програма була запланована на весну-2023, але її реалізацію екстрено перенесли, пише Politico з посиланням на власні джерела.

«Хоча ми не збираємося обговорювати деталі нашого ядерного арсеналу, модернізація американської ядерної зброї триває роками. Планується безпечна та відповідальна заміна. План жодним чином не пов’язаний з поточними подіями в Україні і жодним чином не прискорювався», — заявив речник Пентагону бригадний генерал Патрік Райдер.

Так, у рамках програми близько 100 бомб типу B61, що зберігаються на авіабазах у Німеччині, Італії, Бельгії, Нідерландах і Туреччині, замінять на останні версії. Офіційна причина — запланована модернізація, необхідна для безпеки арсеналу. Водночас військові аналітики виділяють дві головні ознаки зміни термінів реалізації:

  • посилення ядерної загрози з боку РФ;
  • заспокоєння європейських союзників, які відчувають себе особливо вразливими перед Москвою.

«Я припускаю, що меседж, який стоїть за відправкою перших бомб у грудні, може бути більше спрямований на європейських союзників, ніж на Росію. Вже є [старіші] B61. Росіяни це знають. Вони чудово працюють. Нові будуть ефективнішими, але різниця не така вже й велика. Однак це може бути способом заспокоїти союзників, які відчувають особливу загрозу з боку РФ», — сказав директор з питань політики фонду ядерного роззброєння Plowshares Fund Том Колліна.

B61-12: що за бомба

B61 — це сімейство гравітаційних ядерних бомб, уперше створених на початку 1960-х років. Впродовж 60 років було розроблено десяток версій, більшість з яких знято з експлуатації. B61-12 — найновіший її варіант. Перші випробування провели тільки у 2020 році, повідомляє Airforce Technology.

У новітній версії були замінені тільки неядерні компоненти. Зокрема, головною проблемою усіх попередніх зразків була неадаптованість до 

скидання з сучасних винищувачів F-15, F-16, F-35 і Tornado та бомбардувальників B-2 і B-21, що стоять на озброєнні країн НАТО. Цю проблему виправили. Також було видалено парашут, встановлено хвостовий комплект і інерціальну навігаційну систему (INS), що значно збільшило точність влучання. 

Сама боєголовка є однією з найбільш універсальних в арсеналі США. Її вибухову потужність можна збільшити або зменшити залежно від цілі. Тобто це одночасно зброя низької та середньої потужності. 

Бомба має довжину 3.6 метра і важить близько 374 кілограми. Базується на боєголовці B61-4. Боєголовка розташована в середній частині бомби.

Раніше Заборона розповідала про запущений росіянами наратив, що Україна чи то готує, чи то вже має так звану брудну бомбу.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору