НАТО збільшить кількість техніки, ППО та військових. Поки що шукають бази
- Країни Балтії та Польща запропонували НАТО план зміцнення обороноздатності Східної Європи.
- Хочуть збільшити військовий контингент у кожній з країн регіону і на постійній основі розмістити системи ППО.
- Не всі країни-члени Альянсу підтримують план, побоюючись, що це обійдеться їм задорого.
Литва, Латвія, Естонія та Польща просять у Північноатлантичного альянсу збільшити військову присутність у кожній з країн та розмістити системи ППО, щоб бути готовими до нападу Росії. Думки лідерів країн-членів з цього приводу розділилися, однак існує і інша проблема — для постійного базування військ у цій частині Європи не вистачає військових баз, а створення нових суперечить домовленностям ще 1997 року з Росією.
Заборона розповідає про Балтійський план зміцнення обороноздатності Східної Європи.
План НАТО по зміцненню оборони: що входить
Країни Балтії просять НАТО суттєво збільшити військову присутність на їхніх територіях на фоні можливого вторгнення Російської Федерації, пише The Washington Post.
«Неможливо виключити пряму військову агресію Росії проти союзників по НАТО. РФ може швидко згрупувати військові сили біля східного кордону Альянсу», — йдеться у конфіденційному спільному плані держав, який отримали журналісти видання.
Балтійський план передбачає:
Читати більше новин в Telegram- збільшення присутності НАТО у кожній з країн до 20 000 військових, серед яких підрозділи, що забезпечуватимуть протиповітряну оборону;
- повна дивізія військ не буде базуватися у країнах постійно, але близько 6000 військовослужбовців мають закріпитися там до стабілізації безпекової кризи у світі (до 24 лютого 2022 року у Литві, Латвії та Естонії не розміщували більше ніж 2000 військових НАТО);
- ППО та інше оборонне озброєння буде розміщене у країнах заздалегідь на постійній основі;
- Альянс має бути готовим виділити додаткові резервні сили для кожної з країн на випадок вторгнення Російської Федерації;
- Північноатлантичний Альянс має офіційно відмовився від Основоположного акту НАТО-Росія (це угода 1997 року, якою обмежено можливості блоку створювати постійні бази на схід від Німеччини в обмін на зобов’язання Росії підтримувати мир).
Оборонний план НАТО має ухвалити на саміті в Мадриді у кінці червня-2022.
Для військових НАТО у Східній Європі не вистачає баз
Голова Об’єднаного комітету начальників штабів НАТО генерал Марк Міллі дотримується аналогічної з країнами Балтії та Польщею позиції щодо необхідності розмістити у Східній Європі війська Альянсу на постійній основі. Проте він зазначив, що для цього потрібні належні умови, наприклад, створення постійних баз Альянсу у регіоні.
У WP зазначили, що проблема є актуальною, адже адміністрація американського президента Джо Байдена вже збільшила кількість своїх військ у Європі з 60 000 до більш ніж 100 000 у відповідь на напад Росії на Україну, але багато з цих військових живуть в умовах, непридатних для тривалих завдань: вони сплять в імпровізованих казармах, що з приходом похолодань стане неможливим.
План Балтійських країн для НАТО: хто не підтримує
Факт необхідності збільшення присутності у Східній Європі у НАТО визнають всі, але є суттєві розбіжності щодо того, як саме буде посилено обороноздатність країн-сусідів РФ.
Франція та Італія взагалі висловлюють скептицизм щодо існування загрози російського вторгнення на території країн НАТО найближчим часом. Представники деяких інших держав побоюються, що великі розгортання у Східній Європі будуть занадто дорогими та призведуть до зменшення обороноздатності інших країн-членів Альянсу.
Водночас лідери Латвії, Литви, Естонії та Польщі кажуть, що обмежена реакція Альянсу у регіоні буде стратегічною помилкою: такою ж, як бездіяльність Заходу при вторгненні Росії в Грузію у 2008 році та анексії українського Кримського півострова у 2014 році. Східноєвропейські чиновники вважають, що слабка реакція Заходу у відповідь на ці події дала Володимиру Путіну зрозуміти, що йому може зійти з рук напад на своїх сусідів.
«Ми повинні відреагувати на занепокоєння союзників гарантіями безпеки. Позиція НАТО повинна бути масштабованою та адаптованою до поточної ситуації», — заявив заступник міністра оборони Чехії Ян Хавранек.
Більшість представників країн-членів погоджуються, що пакт з Росією 199 року є недійсним не лише через вторгнення Росії в Україну, а й тому, що Кремль розмістив російські війська у Білорусі, недалеко від столиці Литви. Втім, не всі вважають розірвання договору можливим в умовах загострення питання безпеки у Європі.
Раніше Заборона розповідала про історичний день для Фінляндії та Швеції. 18 травня 2022 року посли країн передали генеральному секретарю НАТО заявки на вступ.
Читати більше новин в Telegram