'

Науковці розгадали одну з найбільших таємниць древнього Єгипту

Ilona Kivva
Автор:
  • Спорудження понад 100-метрових гробниць у стародавньому Єгипті довгий час залишалося однією з найбільших загадок.
  • Біля найбільших та найвідоміших пірамід Гізи 4500 років тому протікала гілка Нілу під назвою Хуфу. 
  • За допомогою квіткового пилку дослідники з’ясували, як древні єгиптяни переміщували багатотонні блоки для будівництва.

Місця для будівництва древніх пірамід розташовувалися поряд із водними артеріями. Це давало можливість транспортувати будівельні матеріали човнами.

Заборона розповідає про розгадку грандіозної таємниці будівництва пірамід.


Як будували піраміди: гіпотеза вчених

Археологи та історики з’ясували, як саме єгиптяни доставляли гігантські брили для будівництва пірамід. Відповідь відкрилася під час досліджень комплексу споруд у Гізі — найбільших пірамід, що збереглися до наших днів, пише Live Science.

Так, приблизно 4500 років тому, якраз коли будувалися ці гробниці, річка Ніл мала рукав Хуфу. Високий рівень води в ньому допомагав робітникам доставляти матеріали на будівельний майданчик.

«Стало зрозуміло, що колишні водні потоки та вищий рівень річок дали перевагу будівельникам пірамід Гізи. Дослідження проливає світло на те, як царські гробниці фараонів Хеопса (Хуфу), Хафри та Мікерина — піднялися до монументальної висоти», — кажуть автори дослідження.

Читати більше новин в Telegram
Місця, де бралися зразки ґрунту показують, як протікала річка Ніл у долині Гізи 4500 років тому. Комплекс пірамід Гізи тепер лежить більше ніж в 7 км від сучасного рукава Нілу. Інфографіка: Proceedings of the National Academy of Sciences

Рукав річки пересох кілька сотень років тому. Щоб реконструювати минуле Нілу, команда вибурила у долині п’ять кернів [циліндричні проби ґрунту].

Дослідники взяли зразки квіткового пилку та виміряли, як його кількість змінювалася з часом. Коли води було багато, рівень має бути значно вищим, ніж у часи, коли Хуфу почав висихати. Аналіз пилку показав, що в той час, коли стародавні єгиптяни будували піраміди Гізи, води було достатньо і рукав протікав прямо біля майбутніх гробниць. 

«Було б дуже важко, якщо не неможливо, побудувати піраміди без гілки Хуфу і без того, щоб вона мала хороший рівень води, який забезпечує достатньо місця для розміщення човнів, що перевозять такі важкі кам’яні блоки. Коли саме ця гілка зникла, точно не відомо, але дослідження показують, що 2400 років тому рівень води в ній був вже дуже низьким», — пояснила одна з учасників дослідження Хадер Шейша.

Ці висновки добре узгоджуються з попередніми археологічними знахідками, які виявили гавань поблизу пірамід, а також стародавніми записами на папірусах, де докладно описано, як працівники доставляли вапняк до Гізи на човні.

Раніше Заборона розповідала про розгадку геному людей, що жили у древніх Помпеях. Це дало науковцям уявлення про тогочасних людей: як вони жили, чим хворіли та прояснило деякі подробиці одного з найсмертоносніших вивержень вулкана в історії людства.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій