Читаєте зараз
Науковці знайшли зв’язок між небезпечною хворобою і способом життя: що з’ясували

Науковці знайшли зв’язок між небезпечною хворобою і способом життя: що з’ясували

Анастасія Могилевець
  • Рак — це друга з основних причин смертності у світі після серцево-судинних захворювань.
  • Фахівці проаналізували смертність від раку у Штатах та порівняли її зі способом життя хворих і померлих. Вдалося виокремити п’ять найвагоміших факторів.
  • Для більш точних результатів мають намір вивчити ще вплив забрудненого довкілля на захворюваність.

Дослідження показало, що найчастіше на рак хворіють (і помирають від нього) курці. Також не менш значущими факторами ризику є ожиріння та малорухливий спосіб життя, але є і інші звички, які потенційно можуть бути пов’язаними із розвитком хвороби.

Заборона розповідає про дослідження науковців.

Онкологія і звички: дослідження у США

44% смертей від раку і 40% захворювань на рак у США виявилися пов’язаними з особливостями способу життя: курінням, вживанням алкоголю, низькою фізичною активністю та споживанням великої кількості сильно обробленого м’яса і малої кількості фруктів та овочів. Найбільше ці звички вплинули на частоту появи раку легень та смертність від нього, йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі CA: A Cancer Journal for Clinicians.

Найвагомішим фактором ризику розвитку раку виявилося куріння: воно спричинило хворобу у 56% чоловіків та майже 40%жінок. З цієї кількості наступними за значущістю факторами ризику були:

  • надмірна вага;
  • вживання алкоголю;
  • ступінь опромінення ультрафіолетом;
  • низька фізична активність.

Також на розвиток раку і смертність від нього впливають сім канцерогенних інфекцій:

Читати більше новин в Telegram
  • вірус Епштейна-Барр;
  • гелікобактер пілорі;
  • вірус гепатиту B;
  • вірус гепатиту C;
  • вірус герпесу людини-8;
  • вірус імунодефіциту людини (ВІЛ);
  • вірус папіломи людини (ВПЛ).

Загалом, для 19 з 30 видів раку, які досліджували науковці, фактори способу життя відповідали за понад половину випадків хвороби. Для свого аналізу фахівці дослідили дані про майже 2 млн дорослих людей віком від 30 років. Водночас автори дослідження наголосили, що потрібно вивчити й інші фактори, наприклад, вплив довкілля, на появу раку та смертність від нього.

Рак: як виникає хвороба

Рак — це загальний термін для великої групи онкологічних захворювань, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Він виникає в результаті трансформації нормальних клітин людського організму в пухлинні. Процес перетворення передракового ураження у злоякісну пухлину має багато етапів і відбувається в результаті впливу різних видів канцерогенів, накопичення факторів ризику в поєднанні зі спадковою схильністю.

Серед канцерогенів виділяють:

  • фізичні — ультрафіолетове (сонячне світло, ртутно-кварцові лампи, лазери) та іонізуюче випромінювання (радіація);
  • хімічні — тютюновий дим, азбест (використовується для виробництва будівельних матеріалів), афлатоксини (у вигляді шкідливих домішок у складі харчових продуктів) та миш’як (у вигляді шкідливої домішки у складі питної води);
  • біологічні — інфекції, які викликають деякі віруси, бактерії або паразити.

Рак як захворювання розвивається досить довго. Наприклад, якщо говорити про рак молочної залози, то від моменту передракового стану може минути 6-10 років, поки він перейде у небезпечнішу стадію, а потім треба ще близько п’яти років, щоб цей стан перетворився власне на рак молочної залози. Таким чином, від етапу передраку до раку молочної залози проходить 11-15 років. Рак легень розвивається протягом 20-40 років. Меланома — 30–40 років. Шкіра набирає дозу ультрафіолету, мієлоцити поступово пошкоджуються, і розвивається меланома, пояснює Центр громадського здоров’я.

Рак — це друга з основних причин смертності у світі після серцево-судинних захворювань (інфарктів та інсультів). В Україні налічується понад мільйон онкохворих пацієнтів, щодня реєструється 373 нові випадки захворювання і щодня 164 людини помирає від раку. Крім того, щороку в Україні реєструють тисячу випадків захворювання на рак серед дітей. Ризик захворіти на рак зростає в тих, чиї кровні родичі також мали рак.

Якщо хворобу діагностувати на ранніх стадіях, то вона виліковна. Так, на першій та другій стадії раку виживання пацієнтів високе: понад 80% пацієнтів живуть 5 і більше років, при першій стадії — майже 100%. Якщо йдеться про третю або четверту стадію — то за цих умов знадобиться дуже тривале й дороге лікування.

Раніше Заборона розповідала про небезпеку мікропластику для організму людини. Людина споживає часточки разом з їжею, водою та повітрям. За попередніми оцінками, мешканці США щороку поглинають до 52 000 частинок мікропластику. Вчені занепокоєні, що це підвищує ризик серцево-судинних захворювань та навіть смерті.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій