Вчені знайшли часточки пластику в організмі людини: наскільки це небезпечно

Анастасія Могилевець
  • Дослідники виявили мікропластик в людських судинах.
  • Найпоширеніший полімер у клітинах людей — поліетилен, який дуже часто використовують у побуті.
  • Забруднення організму мікропластиком може загрожувати виникненням серйозних хвороб.

Людина споживає часточки разом з їжею, водою та повітрям. За попередніми оцінками, мешканці США щороку поглинають до 52 000 частинок мікропластику. Вчені занепокоєні, що це підвищує ризик серцево-судинних захворювань та навіть смерті.

Заборона розповідає про дослідження фахівців щодо впливу мікропластику на здоров’я людини.

Мікропластик у судинах: дослідження італійських науковців

Дослідники з Італії виявили фрагменти пластику в судинах людей, хворих на атеросклероз. Близько 60% учасників експерименту мали поліетилен у бляшках, видалених з їхніх артерій. У 12% з них також був полівінілхлорид – пластмаса, яку використовують у будівництві, пише Medical News Today.

Атеросклероз — серцево-судинне захворювання, що виникає, внаслідок закорковування артерій надлишковими відкладеннями холестерину й жирів. Люди з цією патологією мають вищий ризик розвитку ішемічної хвороби серця, діабету, хвороби нирок, ожиріння та інших недугів.

Команда фахівців проводила випробування під керівництвом Раффаеле Марфеллі, професора кафедри передових медичних і хірургічних наук Університету Кампанії Луїджі Ванвітеллі. Спочатку у дослідженні взяли участь 304 пацієнтів, які перенесли каротидну ендартеректомію — операцію з видалення бляшок або усунення закупорки у просвіті сонної артерії.

Читати більше новин в Telegram

Вчені проаналізували видалені бляшки на наявність мікропластику та нанопластику, а потім спостерігали за 257 учасниками протягом 34 місяців. Виявилося, що мікропластик у 4.5 рази підвищував ймовірність серцевого нападу, інсульту або смерті протягом цього періоду після медичних втручань.

«Присутність пластику в атеросклеротичних бляшках людини вражає. На жаль, забруднення тканин тіла пластиком не є унікальним явищем. Його ймовірний вплив на здоров’я серцево-судинної системи викликає занепокоєння», — вважають автори дослідження.

Вчені й надалі намагатимуться з’ясувати ризики, які мікропластик несе для здоров’я людей, зокрема хворих на атеросклероз. Водночас спеціалісти закликають людство боротися з глобальним забрудненням вже зараз.

«Люди мають усвідомити ризики, на які ми наражаємося своїм способом життя. Ми могли б використовувати менше пластику та обирати інші матеріали. Я сподіваюся, що тривожний сигнал нашого дослідження підніме свідомість громадян, особливо урядів, щоб вони нарешті усвідомили важливість здоров’я нашої планети», — вважає Раффаеле Марфеллі.

Мікропластиком називають крихітні частинки цього матеріалу довжиною до 5 мм. Це, наприклад, дуже дрібний бісер, блискітки, або продукти розпаду пластикових виробів у навколишньому середовищі. Ця речовина потрапляє в наш організм з їжею, водою, повітрям тощо. Зокрема, людина може спожити часточки пластику через водопровідну і пляшкову воду, рибу і навіть мед.

За оцінками дослідників, американці щороку поглинають від 39 000 до 52 000 частинок мікропластику. Це призводить до негативних наслідків, зокрема, для їхнього гормонального фону та мікробіому кишківника.

Поліетилен у яєчках чоловіків: який вплив на здоров’я

Група вчених з Університету Нью-Мексико в США опублікувала ще одне резонансне дослідження. Досліджуючи тканини, вони виявили значну концентрацію 12 типів мікропластику в яєчках усіх людей та собак, зразки яких вивчали, пише IFLScience.

Напередодні відібрали 47 тваринних та 23 людських зразків. Їх порівнювали через схожість окремих біологічних характеристик та спільне середовище проживання. Середня концентрація дрібних частин в яєчках собак становила 122.6 мікрограма, водночас у людських тілах кількість виявленого мікропластику сягнула 328.4 мікрограма.

«Спочатку я сумнівався, чи може мікропластик проникнути в репродуктивну систему. Коли я вперше отримав результати аналізу собак, то був здивований. А ще більше, коли побачив результати людей», — каже провідний автор дослідження та професор Коледжу медсестринства Університету Нью-Мексико Сяочжун Джон Ю.

Поліетилен був найпоширенішим полімером у людських тканинах, його широко використовують для виготовлення пластикових пакетів і пляшок. У собачих органах спостерігали велику кількість полівінілхлориду — один із найпопулярніших видів пластику, що характеризується високою міцністю і термопластичністю.

Сяочжун Джон Ю зазначив, що полівінілхлорид може виділяти багато хімічних речовин, що перешкоджають сперматогенезу. Крім того, він містить хімічні речовини, які викликають ендокринні порушення. Теорія підтвердилась після аналізу — більше число мікропластику в яєчках тварин відповідало меншій кількості сперматозоїдів. Втім, через стан зразків ученим поки не вдалося підтвердити чи спростувати подібний зв’язок для людей.

Раніше Заборона розповідала про відкриття вчених з Ocean Conservancy та Університету Торонто. Вони побачили частинки пластику в 88% проб їжі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій