'
Читаєте зараз
Названо лауреатів премії імені Лесі Українки 2023: за що її вручають

Названо лауреатів премії імені Лесі Українки 2023: за що її вручають

Ilona Kivva
Автор:
  • Нагороду було засновано у 1971 році на честь святкування 100-річчя від дня народження Лесі Українки. Вручають щороку 25 лютого — в день народження письменниці (але лауреатів оголошують раніше).
  • Від 1972 до 2003 року відзнака мала назву «Літературна премія імені Лесі Українки», 2004-го вона отримала статус урядової. Відтоді її присуджують у чотирьох номінаціях — нагорода 20 000 грн кожна.
  • У 2023 році було обрано переможців у трьох з чотирьох категорій. 

Премія імені Лесі Українки вручається за літературно-мистецькі твори для дітей, які сприяють вихованню молодого покоління в дусі національної гідності та здобули широке громадське визнання. Серед переможців у 2023 році два твори, які зосереджені на темі війни.

Заборона розповідає про престижну нагороду та людей, яких відзначили нею у 2023 році.

Нагорода на честь Лариси Косач: переможці 2023 року

Комітет з присудження премії Кабінету міністрів України імені Лесі Українки шляхом таємного голосування визначив лауреатів 2023 року. Було обрано переможців у трьох з чотирьох категорій. 

Так, у номінації літературні твори для дітей та юнацтва перемогла книга Андрія Кокотюхи «Врятувати березень». Вона вийшла 2022 року у видавництві «Ранок». 

«У романі йдеться про одну родину на Київщині, що потрапила під російську окупацію навесні 2022 року. Головний герой і його сім’я — збірні образи людей, з якими познайомився автор під час волонтерської допомоги. Перед нами історія про те, як вже молода людина нарешті дорослішає по-справжньому, як росте і відкриває, на що вона здатна. Цей березень стане найважчим у житті героїв, і події цього березня, звісно, відгукуються в душах читачів», — кажуть у Держкомтелерадіо.

Читати більше новин в Telegram
Обкладинка книги «Врятувати березень». Фото: Держкомтелерадіо

А от Олександр Продан був відзначений у категорії художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва за його ілюстрації до твору «Дім» Катерини Тихозорої. Він вийшов друком у жовтні 2022 року також у харківському видавництві «Ранок».

«Ілюстрації Продана — це вагома частина історії, яку оповідає у книжці Тихозора, і це загалом є характерним для книжки-картинки. Щемка і світла історія про хлопчика, який втратив дім через війну і тепер намагається віднайти його усередині себе, потребує правдивого, ясного, дзвінкого голосу оповідача. І в ‘Домі’, безумовно, цим оповідачем є не лише автор тексту, а й художник. Олександр тонко відчув сенси, закладені між рядків, і зумів втілити їх у лаконічній, зрозумілій, але й емоційній манері», — кажуть у комітеті.

Обкладинка книги «Дім» Катерини Тихозорої. Фото: Держкомтелерадіо

У номінації театральні вистави для дітей та юнацтва було висунуто вісім робіт професійних та аматорських театральних колективів Києва, Івано-Франківська, Хмельницького, Кривого Рога та міста Дружба (Сумська область). У результаті перемогу здобула вистава Івано-Франківського академічного обласного театру ляльок імені Марійки Підгірянки «Хто росте в саду», яку поставила режисерка Катерина Лук’яненко. 

Це перша в Україні інклюзивна вистава для дітей, юнацтва та людей з порушенням зору.

А от найкращий кінотвір для дітей та юнацтва у 2023 році не обрали.

Премія імені Лесі Українки: що за відзнака

Премія Лесі Українки була заснована у 1971 році на честь святкування 100-річчя від дня народження Лесі Українки. Вже через два роки від заснування вона стала щорічною — вручають її 25 лютого (в день народження письменниці).  

У 2004 році нагороду набула державного статусу. З того часу було визначено чотири категорії, в яких і вручають відзнаки за твори, які здобули широкого визнання та сприяють вихованню молоді в дусі національної гідності. Премія присуджується у чотирьох номінаціях:

  • літературні твори для дітей та юнацтва;
  • художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва;
  • театральні вистави для дітей та юнацтва;
  • кінотвори для дітей та юнацтва (з 2007 року та нерегулярно).

Грошова винагорода за перемогу у кожній з категорій складає 20 000 грн. 

Цікаво! Останній раз нагороду в номінації «кінотвори для дітей та юнацтва» отримала у 2021 році Катерина Горностай — режисерка та авторка сценарію фільму «Стоп-земля».

Для того, щоб твір здобув шанс на отримання премії, він має бути оригінальним та опублікованим протягом останніх трьох років. Дедлайн — не пізніше ніж за пів року до подання на конкурс. Твори, які були відзначені іншими преміями, не розглядаються. Премія також не присуджується повторно.

Цікаво! Лауреатами премії за 2022 рік стали письменниця Олеся Мамчич із книжкою «Як правильно ревіти?», художниця Оксана Садовенко за оригінальне художнє оформлення книжки «Ти і Малевич» та Ірина Ципіна за створення вистави «Пливе човен».

Раніше Заборона розповідала про престижну польську літературну премію Сілезіуса, а також про збірку, за яку нею відзначили українця Івана Давиденка. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій