'
Читаєте зараз
«Не має значення, хто стане наступним президентом — Трамп чи Байден»: депутат Бундестагу про безпеку в Європі

«Не має значення, хто стане наступним президентом — Трамп чи Байден»: депутат Бундестагу про безпеку в Європі

Sestry
Автор:

Європа отримала чіткий меседж з Вашингтона: беріть на себе більше відповідальності за власну безпеку. Це частково може пояснити активізацію європейських країн в питанні виробництва та постачання боєприпасів Україні.

Про процеси, які дозволять покращувати військову співпрацю і посилювати військову допомогу — в ексклюзивному інтерв’ю Марині Степаненко депутата від Соціал-демократичної партії (SDP), голови зовнішньополітичного комітету Бундестагу Міхаеля Рота.


Допомога Україні боєприпасами

Після зустрічі Веймарського трикутника у Берліні лідери Німеччини та Франції, а також прем’єр-міністр Польщі, погодили створення коаліції далекобійної артилерії для України. А 26 березня стартувала коаліція бронетехніки для потреб ЗСУ. Як планується реалізація цих домовленостей?

Я дуже ціную, що Веймарський трикутник надіслав такий важливий сигнал нашим друзям в Україні. Коли я востаннє відвідував Київ у лютому, я розмовляв з багатьма парламентарями, представниками уряду й української армії. Вони дійсно потребують набагато більше боєприпасів. Ключовими пріоритетами є боєприпаси, системи ППО і бойові безпілотники.

Основна проблема полягає в тому, що ми не активізували нашу оборонну промисловість. Отже, є одна велика проблема для України — нестача боєприпасів. І я дуже сподіваюся, що у нас є шанс збільшити виробництво, а також шанс купувати боєприпаси по всьому світу. Це має бути пріоритетом не лише для Веймарського трикутника, але й для всіх європейських країн. Ми надзвичайно стурбовані тим, що, можливо, Сполучені Штати припинять свою дивовижну і надзвичайну військову підтримку і допомогу Україні. І тому ми маємо компенсувати її в межах Європейського Союзу, а також у тісному контакті з нашим союзником — Великою Британією.

Ми зобов’язані купувати військову техніку, особливо боєприпаси, на світовому ринку. Це компроміс, який ми знайшли в рамках ЄС. Німеччина готова підтримати чеську ініціативу в 300 млн євро, але це лише один маленький внесок. Цього року ми надаємо Україні понад 7 млрд євро лише на військову техніку. Тож я очікую, що інші європейські держави наслідуватимуть німецький приклад. Натомість нашим прикладом для наслідування є країни Балтії, Данія та Норвегія — менші за розміром держави, які зробили набагато більше, ніж більші за розміром держави.

Я очікую, що такі союзники, як Франція, Іспанія, Італія, Польща та Велика Британія зроблять набагато більше для підтримки України.

Вільнюська декларація та Taurus

У лютому Україна та Німеччина підписали безпекову угоду у межах Вільнюської декларації G7. Там прописана низка галузей співпраці між Берліном та Києвом. Які напрямки пріоритетні саме зараз?

Я очікую, що багато країн Європи, а також Сполучені Штати, підпишуть таку угоду про військову підтримку і військові зобов’язання перед Україною. Це далекосяжний крок для нас, але зрештою головна мета полягає в тому, щоб Україна мала шанс приєднатися до НАТО, а також до Європейського Союзу. Думаю, що саме це є найкращим варіантом гарантувати безпеку, мир і свободу України та Східної Європи.

Бундестаг рекомендував німецькому уряду надати Україні далекобійну зброю, ймовірно, саме Taurus. Тепер рішення за Олафом Шольцом, але наразі він виключає можливість передачі цих ракет Україні. У чому полягає причина таких розбіжностей між депутатами та канцлером?

Це не розбіжності між парламентарями і канцлером. Резолюція німецького Бундестагу, яку парламент ухвалив кілька тижнів тому, не була настільки точною, тож ми ніколи не згадували у ній Taurus. Але є багато депутатів, у тому числі і я, які виступають за те, щоб надати Україні ці ракети. Та ви маєте запитати про це уряд, а не мене. Це не рішення парламенту, це залежить від уряду. Канцлер ухвалив рішення і пояснив його публічно, тому я не думаю, що в короткостроковій перспективі він змінить свою думку.

Росія та тероризм

Російські пропагандисти виклали у мережу розмову високопоставлених офіцерів Збройних сил Німеччини, які обговорювали постачання Україні далекобійних ракет та можливі цілі ЗСУ. Які наслідки має цей витік для німецько-українських відносин?

Немає жодних наслідків. Ми переживаємо не лише війну на суходолі, на полі бою. Ми також протистоїмо комунікаційній, дезінформаційній війні з боку Росії, яка хоче дестабілізувати наші суспільства за допомогою фейкових новин і пропаганди. Але цей фактор не має жодного впливу на наші відносини з Україною. Знову ж таки, ми залишаємося відданими робити все можливе, щоб підтримати Україну в її боротьбі за свободу, спокій і демократію.

Є лише одне суперечливе питання — ракети Taurus. Але це рішення канцлера, а не моє.

Франція підвищила рівень терористичної загрози до найвищого. Якою зараз є безпекова ситуація у Німеччині?

Нам усім загрожує тероризм. Дуже багато трагічних подій відбулось у Німеччині, у Франції, в багатьох інших європейських країнах. Тому ми всі об’єднані в цій боротьбі проти терору. Але одна з найбільших загроз для всіх нас — це російський терор проти України, проти нашого миру і безпеки.

Вибори в США та Європі

До дня голосування ще багато часу, але й відкидати ймовірність, що він повернеться у Білий дім, ми не можемо. Чи готовий Берлін до Трампа-президента?

Ніхто не готовий до президента Трампа. Це буде досить складна ситуація для всіх нас в Європі, не тільки для України. І саме тому ми маємо готуватися до такого сценарію. А це означає, що ми маємо взяти на себе більше відповідальності за мир і безпеку в Європі, що ми маємо посилити нашу військову підтримку України, що ми маємо інвестувати набагато більше в оборону і стримування. Це ключові пріоритети. Тому що не має значення, хто стане наступним президентом — Трамп чи Байден.

Звичайно, я дуже сподіваюся, що Байден має шанс залишитися на посаді, але врешті-решт меседж, який ми отримали з Вашингтона, є абсолютно чітким: беріть на себе більше відповідальності за власну безпеку в Європі. І саме тому ми маємо робити набагато більше. Витрачати більше грошей, нарощувати наше оборонне виробництво, покращувати нашу військову співпрацю і посилювати нашу військову допомогу Україні. Адже час спливає. 2024 рік — це вирішальний рік для України, але також і для нас.

Європа теж в очікуванні виборів, зокрема й до Європарламенту. Прогнозується зміна сил та реванш ультраправих політиків. Як це вплине на подальшу підтримку ЄС України?

Єдність є ключовим фактором у ці складні часи, і тому я дуже сподіваюся, що формат Веймарського трикутника у тісній співпраці з іншими країнами-членами ЄС зможе надіслати Україні позитивні сигнали: ми не забуваємо про вас, ми залишаємося відданими, і наша головна мета — щоб Україна перемогла у цій агресивній війні, російській агресивній війні проти вашої вільної держави.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій