Читаєте зараз
Не станція, а військова база, що загрожує всій Європі. Що сталося із ЗАЕС за час окупації

Не станція, а військова база, що загрожує всій Європі. Що сталося із ЗАЕС за час окупації

Markiian Oliiarnyk
  • Окупанти облаштували на майданчику Запорізької АЕС військову базу, зібравши велику кількість важкої техніки та боєприпасів.
  • Персонал станції працює під постійним тиском військових, що може негативно вплинути на справність обладнання та безпеку на об’єкті в цілому.
  • На ЗАЕС ще є резерв запчастин та хімічних речовин, але з деякими критичними позиціями треба буде вирішити, як їх постачати або працювати без них.

На території захопленої Запорізької атомної електростанції росіяни облаштували базу важкої техніки та склади з боєприпасами. Тут не вистачає харчових продуктів, а персонал працює під постійним тиском окупантів. Резерви деяких критично важливих запчастин поступово вичерпуються: це порушує усі можливі протоколи безпеки і може призвести до катастрофи на ядерному об’єкті континентального масштабу.

Заборона розповідає про те, що росіяни зробили із Запорізькою АЕС за понад півтора місяця окупації.


Запорізька АЕС в окупації: в яких умовах працює персонал станції

3 4 березня 2022 року Запорізька атомна електростанція та місто Енергодар перебувають у тимчасовій окупації російських загарбників. За словами керівника Енергоатому Петра Котіна, персонал станції працює під постійним тиском військових та представників Росатому, а на території зібрано цілу купу зброї.

«На майданчику перебувають сотні озброєних військових, важка техніка, влаштовані склади боєприпасів тощо. Відбувається все те, проти чого мало б виступати МАГАТЕ: фізична присутність військ у периметрі станції, сам фізичний периметр порушений, ми його не контролюємо… Росія перетворила майданчик АЕС на військову базу, персонал, працюючи під тиском, не може відпочивати, хоча це вимагається правилами безпеки. Також недостатнє постачання продуктів харчування. Всі ці факти є прямим порушенням ядерної та радіаційної безпеки», — розповів Петро Котін.

Присутність на ядерному об’єкті великої кількості зброї становить загрозу великої ядерної катастрофи не лише Україні, а й усій Європі. Якщо внаслідок детонування боєзапасу пошкодиться реактор або сховище з ядерним паливом, масштаби радіаційного викиду можуть бути значно більшими, аніж у Чорнобилі. Також дуже важливо, аби у персоналу були належні умови для роботи, адже саме від нього залежить справність обладнання на станції, технічний процес та безпека об’єкту в цілому.

Читати більше новин в Telegram

За словами Котіна, попри окупацію, на станції час від часу відбувається ротація. Працівники ЗАЕС, що проживають в Енергодарі, добровільно йдуть на захоплений росіянами об’єкт, аби виконувати свій обов’язок. Також він наголосив, що станція працює за планами, які складалися заздалегідь.

«Зазвичай ми не працюємо “з коліс”. У нас є резерв запасних частин, хімічних речовин, і деякий час ми можемо працювати “без підвозу”. Звісно, є критичні позиції, які потрібно буде підвозити. Ми вирішуємо питання, як їх постачати або працювати без них», — зауважив голова Енергоатому.

Раніше Заборона розповідала про те, як діяти у разі аварії на ядерному об’єкті, а також яких правил харчування слід дотриматися, аби уникнути радіаційного опромінення.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій