Читаєте зараз
Не тільки Shahed: що Росія таємно купувала в Ірану 

Не тільки Shahed: що Росія таємно купувала в Ірану 

Ilona Kivva
Автор:
  • Телеканал Sky News отримав нібито автентичний контракт, який Кремль уклав з Тегераном. Документ містить інформацію про передачу зброї на майже $2 мільйони.
  • Боєприпаси мали передати Росії авіатранспортом. Першу партію мали відправити впродовж 10 днів після оплати.
  • Україна та Британія почали розслідування. Якщо автентичність документа доведуть, це загрожує країнам додатковими санкціями.

Росія, крім дронів типу Shahed, могла закупити в Ірану понад 70 000 боєприпасів до основних бойових танків Т-72 та артилерійських установок Д-30. Також було придбано комплектуючі для самостійного виробництва снарядів та навіть танкові стволи. Потужності для виробництва Кремль передав Тегерану ще у 1990-х роках.

Заборона розповідає про таємну угоду за участі держави-терористки.


Іранська зброя для РФ: що з’ясували у Sky News

Журналісти з британського телеканалу Sky News отримали ймовірний контракт на постачання державі-терористці іранської зброї. Договір, датований 14 вересня 2022 року, може бути першим документальним підтвердженням того, що Тегеран продає Кремлю техніку та боєприпаси.

Контракт укладено між Міністерством оборони Ірану та компанією  «Рособоронэкспорт» — це єдиний у РФ держімпортер технологій та послуг оборонного та подвійного призначення. Він містить 16 сторінок, які стосуються передачі артилерійських і танкових снарядів (про БпЛА Shahed конкретно у цій угоді не йдеться):

  • 40 000 осколково-фугасних боєприпасів 122 мм;
  • 14 000 фугасних снарядів 152 мм;
  • 10 000 фугасних снарядів 125 мм;
  • 4 000 протитанкових кумулятивних боєприпасів 125 мм;
  • 4 000 реактивних снарядів 122 міліметрів.
Сторінка з угоди між РФ і Іраном. Скріншот: Sky News 

Читати більше новин в Telegram
Сторінка з угоди між РФ і Іраном. Скріншот: Sky News 

Іран мав відправити по 100 зразків кожного виду озброєнь різних підтипів впродовж 10 днів після оплати. У які терміни мали надіслати решту снарядів, невідомо. Однак загалом всі 74 000 боєприпасів обійшлися РФ у $1 013 100. Доставити озброєння повинні були авіатранспортом прямо на територію Росії.

Також джерело надало Sky News фрагменти іншої угоди, яка, ймовірно, є доповненням до цього контракту. У додаткових матеріалах йдеться про передачу:

  • стволів для основних бойових танків Росії Т-72 та радянських гаубиць Д-30;
  • комплектуючих для снарядів: гільзи, корпуси, хімічні речовини тощо.

Ця угода коштувала близько $740 000. Умови доставки ті ж, що і для першої партії боєприпасів — 10 днів з моменту оплати.

«Ще в 1990 роках Росія сама продала іранцям лінію для виробництва за ліцензією танків Т-72S. Навіть якщо обсяг виробництва був відносно невеликим, танки цього типу є одними із основних для армії Ірану — загалом 480 машин із загальної кількості в понад 1500…  Судячи за поточною логікою подій, за якийсь час справа дійде того, що РФ почне купувати в Ірану й самі Т-72, виготовлені на лінії, яку сама ж Москва продала іранцям», — вважають експерти з Defense Express.

Джерела Sky News стверджують, що документ 100% автентичний, однак ні у посольстві РФ, ні Ірану не прокоментували ситуацію. Офіційні представники України та Сполученого Королівства заявили, що проведуть власне розслідування, аби вжити у разі потреби заходів.

«Ми спробуємо оцінити та підтвердити інформацію. І, звичайно, ми ухвалюватимемо необхідні рішення на основі цього. Велика Британія вже запровадила санкції проти Тегерана після того, як режим поставив до Росії ударні безпілотники, які тероризують українські міста. Якщо у нас будуть докази того, що Іран надав іншу військову підтримку Росії у спробі вторгнення в Україну, ми будемо робити те саме», — сказав міністр закордонних справ Сполученого Королівства Джеймс Клеверлі.

Раніше Заборона розповідала про розслідування журналістів щодо ланцюгів поставок деталей для російської зброї. Отримати комплектуючі напряму держава-агресорка не може, тому для закупівель використовуються підставні фірми і головна компанія-прокладка.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій