'
Читаєте зараз
Кількість масштабних повітряних тривог зросте: чим ще, крім очевидної вбивчої сили, небезпечна нова російська ракета Х-69

Кількість масштабних повітряних тривог зросте: чим ще, крім очевидної вбивчої сили, небезпечна нова російська ракета Х-69

Oleksandr Humeniuk

11 квітня Росія завдала масованого удару по Трипільській ТЕС, що у Київській області. Електростанція повністю виведена з ладу, а ситуація з енергозабезпеченням країни стала ще складнішою.

Атака в тому числі здійснювалася за допомогою новітніх російських крилатих ракет Х-69, які вперше публічно продемонстрували лише у 2022 році. Що це за зброя та яким чином її активне застосування може вплинути на рівень ракетної небезпеки на території України?


Історія створення Х-69

Крилата ракета Х-69 є логічним продовженням розвитку ракет класу Х-59, розроблених ще у Радянському Союзі. Боєприпас створювався як високоточна авіаційна ракета класу «повітря — земля» середнього радіуса дії.

Х-59 призначена для ураження важливих наземних та надводних об’єктів противника, прикритих ППО.

З моменту створення (1982 рік) ракету Х-59 неодноразово удосконалювали. Ось її модифікації:

Читати більше новин в Telegram
  • Х-59Л;
  • Х-59Т;
  • Х-59М;
  • Х-59МЕ;
  • Х-59МЭ;
  • Х-59МК (Х-59А);
  • Х-59МК2;
  • Х-59М2;
  • Х-59М2Э.

У рамках модернізації нові модифікації Х-59 отримали сучасні системи наведення та управління: БІНС (безплатформенна інерційна навігаційна система), оптико-електронну ГСН (головка самонаведення) і системи ГЛОНАСС/GPS.

2015 року було презентовано модифікацію Х-59МК2. Як вважають багато експертів, вона і стала матір’ю Х-69. Модифікація Х-59МК2 отримала квадратний у розрізі корпус, пристосований для розміщення у внутрішніх відсіках адаптованих винищувачів. Цю ракету вважали прямим конкурентом західних ракет класу AGM-158 JASSM, Scalp EG/Storm Shadow і Taurus.

Що стосується безпосередньо ракети Х-69, то встановити точну дату її розробки та виготовлення складно. У відкритих джерелах немає даних про проходження випробувань чи постановки цього класу ракет на озброєння армії РФ. Немає інформації і про наявну кількість таких ракет та спроможність РФ їх виготовляти. Однак очевидно, що через відносну новизну в окупаційних військ наразі немає сотень зразків подібної зброї. 

Вперше ракету було продемонстровано на воєнному форумі «Армія-2022» у 2022 році. Вже через рік її виставили на міжнародній виставці Dubai Airshow 2023.

Технічні характеристики Х-69

Ракета Х-69 має довжину 4,2 метра та розмах крил 2,45 метра. Вона здатна нести 310 кілограмів бойової частини касетного або проникного типу. Ракета має комбіновану систему управління та навігації — зокрема, автономну інерційну систему з коригуванням курсу за даними навігаційної системи ГЛОНАСС та GPS NAVSTAR. Також боєприпас обладнаний оптико-електронною системою самонаведення, яка працює на основі карти місцевості, записаної у пам’ять ракети (DSMAC).

X-69 обладнана спеціальними антенами «Комета-М». Як зазначає виробник, ці антени мають вузьку діаграму направленості, що дозволяє забезпечити стійкість до перешкод, які можуть створювати наземні засоби РЕБ тощо.

Ракета здатна розвивати швидкість до 1000 км/год та долати відстань у понад 400 кілометрів. До носіїв, що здатні завдавати удару цим типом ракет, належать: Су-34, Су-35С, МіГ-35С, МіГ-29К, Су-30МК, Су-57, Су-75.

Як і її попередниця Х-59МК2, ця ракета має квадратний у перерізі корпус та схожа на європейські аналоги. Така конструкція дозволяє розміщувати ракети у внутрішніх відсіках літаків-носіїв. Однак це не виключає можливість їхнього застосування «з-під крила». 

Як ракета Х-69 може вплинути на повітряну безпеку України

Удар, завданий РФ по Трипільській ТЕС, продемонстрував, що українська ППО наразі не зовсім готова до відбиття подібних атак. Хтось може зауважити, що через брак західної допомоги Україна не має достатньої кількості ракет до західних ЗРК, але проблема криється не лише у цьому, але й у нових можливостях, які отримала РФ разом з новими ракетами Х-69. 

Одним з важливих нюансів використання цього боєприпасу є його універсальність. Запуски цих ракет можуть здійснюватись з переважної більшості винищувачів, які стоять на озброєнні армії РФ, що може суттєво ускладнити роботу української ППО у найближчій перспективі. 

Раніше для здійснення масштабних ракетних обстрілів України росіяни були змушені підіймати у повітря стратегічні бомбардувальники-ракетоносці на кшталт Ту-95. Через це за допомогою розвідки військове керівництво України заздалегідь могло знати про потенційний ракетний обстріл та підготуватись до нього. Тепер ситуація дещо зміниться.

Росіяни можуть здійснювати запуски ракети Х-69 як з новітніх Су-57, так і зі вже знайомих Су-34 та Су-35, які використовуються для бомбардування східних та південних регіонів України КАБами. Через це кількість масштабних повітряних тривог точно зросте, адже будь-який Су-35 чи Су-34, що перебуватиме у повітрі біля кордону України, буде потенційно загрожувати ударом саме крилатою ракетою Х-69.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій