'
Читаєте зараз
Німецька IRIS-Т в Україні: чому зброю так чекали

Німецька IRIS-Т в Україні: чому зброю так чекали

Ilona Kivva
Автор:
  • Ракетний комплекс оснащений великою кількістю радарів, тому може працювати повністю автономно.
  • Україна стала першим у світі оператором німецьких ППО.
  • Ракета до IRIS-Т універальна, тому може застосовуватися як з рідними пусковими установками, так і з іншими сучасними комплексами.

Німецька система протиповітряної оборони, яка вважається найкращою у світі, прибула в Україну 11 жовтня 2022 року. Це цнікальна техніка, яка призначена для захисту важливих об’єктів інфраструктури та урядових будівель від усіх можливих видів ворожих ракет і зброї, окрім балістичних.

Заборона розповідає про головні особливості німецьких зенітно ракетних комплексів.


ППО IRIS-T SLM: особливості

Українські захисники отримали на озброєння першу з чотирьох замовлених у німецького оборонного підприємства одиниць техніки, повідомив міністр оборони України Олексій Резніков.

«В Україні почалася нова ера протиповітряної оборони. IRIS-T від Німеччини вже тут. Зі США їдуть NASAMS. Це лише початок. Але нам потрібно більше. Без сумніву, Росія є терористичною державою, тому існує моральний імператив захистити небо над Україною», — заявив Резніков.

Коплекси IRIS-T SLM — це найсучасніші системи протиповітряної оборони. Україна стала першою у світі державою, де є ця техніка.

Читати більше новин в Telegram

По суті, це зенітний ракетний комплекс, призначений для запуску ракет середньої дальності. Також існує версія SLS для запуску ракет малої дальності, пише Army Inform.

Комплекс був створений Diehl Defence для тривалого чергування на заданій позиції. Він заснований на колісному шасі, але має низьку мобільність, тому не підходить для роботи на різних позиціях з пересуванням.

ППО оснащене великою кількістю високотехнологічного обладнання та радарів, тому може працювати повністю автономно. Комплекс включає:

  • командний пункт;
  • багатофункціональну радіолокаційну станцію (РЛС) з АФАР (активна фазована антенна решітка);
  • пускові установки із вісьмома зенітними ракетами;
  • радіотехнічні засоби для зв’язку з іншими компонентами ЗРК та ракетою у польоті. 

Можна використовувати систему як окрему повноцінну одиницю зброї або у складі масштабної ешелованої системи протиракетної оборони.

Зовнішні відмінності IRIS-T SLM і SLS. Інфографіка: Army Inform

Ракета IRIS-T SL: характеристики

Головною особливістю німецького ЗРК є ракети. Вони були створені ще до початку роботи над самою машиною. Боєприпаси вважаються одними з найдосконаліших завдяки своїй високій швидкості, найсучаснішій електроніці та вкрай високій маневровості, пише Airforce Technology.

IRIS-T SL (Surface Launched) — мобільна керована ракета класу «земля-повітря». Вона є вдосконаленою версією керованої ракети класу «повітря-повітря» IRIS-T, яка надійшла на озброєння Німеччини в грудні 2005 року. 

Це вкрай легкий потужний снаряд, який може запускатися не тільки за допомогою установок IRIS-T SLM і SLS. Снаряд також можна випустити з інших системам протиповітряної оборони завдяки вбудованій технології, що працює за принципом «підключай і борись». В залежності від типу ЗРК має різну дальність ураження (середня або мала). 

Ракета має осколкову боєголовку та забезпечує захист на 360° від повітряних атак у внутрішній обороні або міжнародних місіях. Вона приводиться в рух ракетним двигуном, снащеним аеродинамічним капотом для збільшення запасу ходу до 40 км (базова IRIS-T ефективна до 20 кілометрів). Одночасно можна випустити до восьми ракет. При такому пуску вони можуть вражати кілька цілей одночасно. Найбільш вдале розподілення снарядів між цілями відбувається автоматично.

Ракета, як заявляють розробники, ефективна проти:

  • всіх типів літаків, вертольотів;
  • крилатих ракет;
  • керованого озброєння;
  • ракет класу «повітря-земля»;
  • протикорабельних ракет;
  • протирадіолокаційних і великокаліберних ракет;
  • безпілотних літальних апаратів навіть на дуже малих і середніх відстанях.

Раніше Заборона розповідала про найефективніші ППО, що перебувають на озброєнні США та про те, які з них були б вкрай ефективними у ЗСУ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій