'
Читаєте зараз
Байден пообіцяв Україні ППО: що це може бути

Байден пообіцяв Україні ППО: що це може бути

Ilona Kivva
Автор:
  • Система протиракетної оборони США має кілька рівнів: захист від міжконтинентальних ракет та від боєприпасів середньої та малої дальності.
  • Американські ППО GMD, Aegis та THAAD виводять ворожі ракети поза атмосферу Землі та знищують їх там.
  • Найефективнішими комплексами малої дальності вважаються NASAMS та Avenger.

Американський президент Джо Байден пообіцяв відправити Україні передові системи протиповітряної оборони у відповідь на масований російський обстріл країни 10 жовтня 2022 року. Яку саме зброю передадуть, невідомо, але вочевидь це буде щось з того, що є на озброєнні США.

Заборона розповідає про найефективніші американські ППО.


Які системи протиповітряної оборони є у США

Штати поставлять Збройним силам Україні партію сучасних систем протиповітряної оборони, які допоможуть захистити українські міста від ракетних обстрілів РФ, йдеться в офіційній заяві на сайті Білого дому.

«Президент Джозеф Байден-молодший розмовляв із президентом України Володимиром Зеленським. Він засудив ракетні удари Росії по Україні, в тому числі по Києву, і висловив співчуття близьким загиблих і постраждалих у цих безглуздих атаках. Байден пообіцяв продовжувати надавати Україні підтримку, необхідну для самооборони, включаючи передові системи ППО», — зазначили у адміністрації американського лідера 10 жовтня.

Які саме протиракетні системи отримає Україна, невідомо. Сполучені Штати, як і більшість країн НАТО, орієнтуються на винищувачі та бомбардувальники, вибудовуючи протиракетний захист. Однак країна має на озброєнні кілька вкрай потужних систем наземного базування, які стоять на охороні головних стратегічних об’єктів: Білого дому, будівлі Пентагону тощо, йдеться у звіті Arms Control.

Читати більше новин в Telegram

Елементи сучасної системи протиракетної оборони США включають:

  • систему Ground-Based Midcourse Defense (GMD);
  • систему Aegis;
  • комплекс THAAD;
  • ЗРК Patriot;
  • ЗРК NASAMS;
  • системи Avenger.

Наземна оборона середнього курсу або GMD — система призначена для перехоплення міжконтинентальних балістичних ракет. На озброєння країни була прийнята у 2005 році і станом на 2022 рік вже включає 44 пункти розміщення установок на Алясці та в Каліфорнії. Система складається з багатоступеневої ракети-розгінника, яка виводить ворожий боєприпас за межі атмосфери землі, та кінетичної машини ураження (EKV), яка знищує його.

Aegis — комплекси морського базування, але вони можуть використовуватися і для протиракетних ударів з землі. Призначені для протидії балістичним ракетам малої та середньої дальності. Іджіси озброєні зенітними ракетами класу Standard, а саме: RIM-161 SM-3, що здатні вражати повітряні цілі на заатмосферних висотах. Багато даних про цю систему засекречено.

THAAD — протиракетний комплекс наземного базування для заатмосферного перехоплення ракет середньої дальності.  На відміну від попередніх, його можна перевозити. Працює за принципом кінетичної, як і GMD. Головна відмінність — відсутність бойової частини (снаряду). Система може перехоплювати цілі на висоті до 200 кілометрів.

Patriot — зенітні ракетні комплекси, які несуть до 16 ракет PAC-3. Вони призначені для захисту від балістичних ракет малої та середньої дальності на менших висотах, ніж система THAAD. Ракети керуються автономним радаром, який надсилає свої дані боєприпасу через мобільну станцію керування боєм. Радар також оснащено системою розпізнавання «свій-чужий» Ціль вражається вибухово-осколковою боєголовкою.

ППО Avenger та NASAMS: характеристики

Зброя вважається більш компактною, адже по суті це системи малої дальності. 

Avenger (Месник) — повністю автоматизована зброя протиповітряної оборони, яка здатна вражати рухомі цілі, пише MDAA.

Система оснащена радарами, які помічають ворожі цілі як вдень, так і  вночі. ППО включає в себе командний пункт, радари, платформи та ракети Stinger, а також кулемет 50 калібру.

Вежа Avenge обертається на 360 градусів. На ній розміщено два ракетні блоки по чотири снаряди (всього 8). Система ефективна для протидії крилатим ракетам, безпілотним літальним апаратам, літакам та гелікоптерам на малих висотах.

Зенітно-ракетні комплекси NASAMS вважаються одними з найкращих систем ППО та ПРО у світі. ЗРК стріляє авіаційними ракетами AIM-120 AMRAAM, спеціально модифікованими для наземних пусків. Діапазон дії базової моделі становить 15-25 км, а модернізованої версії AMRAAM-ER — 40 кілометрів. Для виявлення та відстеження цілей комплекс використовує радіолокаційний радар з високою роздільною здатністю. Він може виявити одночасно до 60 повітряних об’єктів. Час реагування на ціль — 10 секунд.

Українські захисники пройшли у Штатах навчання саме з використання систем протиракетної оборони NASAMS. Також цю зброю вже було обіцяно Україні у одному з пакетів оборонної допомоги. Тому, найімовірніше, ЗСУ передадуть додаткову партію цієї техніки.

Раніше Заборона розповідала про розробку провідної оборонної компанії США, яка може зробити РСЗВ HIMARS найдалекобійнішим у світі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій