Читаєте зараз
Новий Омікрон спричинить другу хвилю пандемії: у ВООЗ дали невтішний прогноз

Новий Омікрон спричинить другу хвилю пандемії: у ВООЗ дали невтішний прогноз

Ilona Kivva
Автор:
  • XBB.1.5 вперше виявили у США в жовтні 2022 року, а вже на початку січня-2023 він витіснив всі інші варіанти вірусу.
  • Штам є похідним Омікрону і розвинувся з двох його підтипів.
  • Вірус є вкрай заразним, тому найефективнішим захистом є вчасна COVID-вакцинація.

Omicron XBB.1.5 може спричинити шосту хвилю пандемії коронавірусу. Вона, ймовірно, буде набагато менш смертоносною, ніж перші, але такою ж масштабною. При цьому поки невідомо, які наслідки для здоров’я матиме варіант вірусу та наскільки він стійкий до вакцин.

Заборона розповідає про новий варіант коронавірусу, що виявили у США. 


XBB.1.5: що відомо про COVID-штам

Субваріант є мутацією Омікрону — найпоширенішого виду коронавірусної хвороби, який виник наприкінці 2021 року, йдеться в офіційному звіті Всесвітньої організації охорони здоров’я.

XBB.1.5 розвинувся з субваріанту XBB, який вперше виявили у Великій Британії у вересні 2022 року. Він не був класифікований ВООЗ як той, що викликає занепокоєння, але мав мутацію F486P, яка допомогає перемогти імунний захист організму. Цю особливість вірус передав новому субштаму, що дозволяє йому вкрай швидко поширюватися, пише BBC.

Попри те, що XBB циркулював в основному у Великій Британії, новий тип вірусу вперше виявили у Нью-Йорку у жовтні 2022 року. На початку грудня 2022 року він становив 4% випадків у США, однак за лічені тижні випередив всі інші версії Омікрону. Так, станом на 4 січня 2022 року понад 40% нових усіх випадків коронавірусу в країні викликані саме XBB.1.5. Штам також розповсюдився вже у 29 країнах світу, серед яких Канада та більшість європейських держав.

Читати більше новин в Telegram

Симптоми у субваріанта, за попередніми даними, схожі на попередні версії Omicron, тобто подібні до звичайної застуди. Але робити остаточні висновки зарано, адже він ще погано вивчений. Також невідомо, наскільки ефективними проти XBB.1.5 є вакцини від коронавірусу.

Omicron XBB.1.5 може бути найзаразнішим з усіх — ВООЗ

Новий субштам є найбільш трансмісивним (найбільш заразним) з усіх, що виникли в результаті пандемії COVID-19 з моменту її початку, пише Politico з посиланням на заяву експертки ВООЗ по COVID-19 Марії Ван Керкхов.

XBB.1.5, на думку вчених, може викликати нову хвилю пандемії, яка ще влітку та на початку осені-2022 активно йшла на спад. «Ми стурбовані його перевагою у зростанні, зокрема в деяких країнах Європи та північно-східній частині Сполучених Штатів, де XBB.1.5 швидко замінив інші циркулюючі підваріанти», — сказала Керкхов.

Більшість експертів переконані, що субваріант не спричинить різкого підвищення смертності від коронавірусу. Приміром, професор Пол Хантер зазначив, що він не бачить доказів того, що XBB.1.5 є більш смертоносним, ніж інші існуючі варіанти Omicron. Такої ж думки професор Лондонської школи гігієни та тропічної медицини Девід Хейманн.

Водночас координатор Білого дому з реагування на COVID-19 Ашіш Джа каже, що імунітет проти XBB.1.5 у людей, ймовірно, не дуже високий, тож вкрай важливо вчасно вакцинуватися і не ігнорувати бустерні щеплення.

Раніше Заборона розповідала про катастрофічну ситуацію в Китаї, яку спричинив новий штам COVID-19. Хворих так багато, що лікарні припиняють приймати нових пацієнтів, а через сотні загиблих ритуальні контори вдвічі підняли ціни на послуги. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій