Новий штам Омікрон вже в Україні: чим небезпечний BA.5
- BA.5 вперше виявили у Південній Африці 25 лютого 2022 року, а до липня він поширився у всьому світі.
- Вчені кажуть, що субштам є вкрай заразним, але чи може він підвищити рівень смертності, поки невідомо.
- Станом на кінець липня він є домінуючим у США, Португалії та Німеччині, а в Австралії та Японії спричинив нові ковідні рекорди.
В Україні виявили новий підтип домінуючого у світі штаму коронавірусу Омікрон. Перші сім випадків зафіксували у Чернівецькій області, але цілком ймовірно, що він вже є і в інших регіонах.
Заборона розповідає про субштам коронавірусу BA.5.
Спалах нового варіанту COVID-19 у світі
Субваріант BA.5 штаму Омікрон вперше виявили у Південній Африці 25 лютого 2022 року, а вже у березні Всесвітня організація охорони здоров’я додала його до списку моніторингу та назвала таким, що викликає занепокоєння.
«За останні шість тижнів [станом на 20 липня] у світі щотижнева кількість зареєстрованих випадків COVID-19 майже подвоїлася. Смертність також зростає, але наразі не так швидко, як випадки. Найближчими тижнями ми можемо очікувати більше госпіталізацій і смертей. Існує багато підліній варіанту Omicron, особливо BA.5, який є найбільш трансмісивним варіантом серед усіх виявлених», — кажуть у ВООЗ.
Дослідники з німецького Інституту імені Роберта Коха (RKI) стверджують, що особлива небезпека BA.5 у тому, що він вкрай легко передається, але ґрунтовні висновки щодо того, чи викликає він підвищений рівень смертності, робити поки зарано.
Читати більше новин в TelegramСтаном на 28 липня 2022 року підштам вже зафіксований у багатьох країнах. Найбільше випадків припадає на:
- африканський регіон (точна кількість невідома через недостатній рівень тестувань);
- Велику Британію;
- Францію;
- Японію (субштам викликав найбільший спалах від початку пандемії COVID-19);
- Австралію (субштам спричинив новий рекорд госпіталізацій);
- Німеччина (понад 80% нових випадків);
- США (82% нових випадків у Сполучених Штатах);
- Португалію (більше за 80% нових випадків).
Так, у Португалії субваріант взагалі став домінуючим у найкоротший термін. Як пояснив професором молекулярної медицини в Дослідницькому інституті Скриппса Ерік Тополь, BA.5 викликав у країні більш ніж у три рази вищий рівень госпіталізацій, ніж при інших субштамах Омікрону. При цьому BA.5 залишається заразним (хоч і значно менше) навіть після вакцинації, включно з бустерними дозами.
Цей підтип Омікрону виявили і в Україні. «Сім таких випадків вдалось знайти у Чернівецькій області, але не виключено, що підтип Омікрону вже є в інших регіонах. Дослідження (секвенування на мові епідеміологів) зразків триває», — повідомляє Міністерство охорони здоров’я.
Розвиток штаму коронавірусу BA.5: прогнози ВООЗ
У Інституті імені Роберта Коха вважають, що кількість випадків зараження субваріантом Омікрону у світі зростатиме, особливо влітку. Водночас у ВООЗ переконані, що BA.5 може спричинити виникнення нових, ще більш небезпечних підтипів.
«Ми постійно заявляли, що цей вірус продовжуватиме розвиватися, і ми повинні бути готові до всього. Це може бути нова версія варіантів, які ми вже знаємо, або щось зовсім нове. Ми знаємо, що для того, щоб будь-який майбутній варіант став широко поширеним, він повинен бути більш поширеним, ніж попередні варіанти. Але ми не можемо знати, наскільки це буде смертельно. Тому всі країни повинні бути готові. Країни, які демонтували деякі частини своїх систем реагування на пандемію, дуже ризикують», — заявили в організації.
На думку експертів ВООЗ, країни мають терміново усунути прогалини в моніторингу коронавірусу, а також продовжувати кампанії з масової вакцинації, особливо серед медпрацівників та літніх людей.
Раніше Заборона розповідала про спалах віспи мавп у світі, а також про найбільш вірогідні, на думку вчених, сценарії розвитку хвороби у світі.
Читати більше новин в Telegram