'
Читаєте зараз
Очікували мільйони, а втратили все: обвал крипторинку поховав амбітну криптогру

Очікували мільйони, а втратили все: обвал крипторинку поховав амбітну криптогру

Markiian Oliiarnyk
Axie Infinity
  • У грі Axie Infinity можна заробляти цифрові токени, перемагаючи у боях, або ж завдяки створенню та продажу нових персонажів, необхідних іншим гравцям.
  • Проєкт задумувався як гра нового покоління за принципом «грай, щоб заробляти» і мав стати одним із кроків до створення побудованого на блокчейні інтернету.  
  • Проте чимало гравців втратили свої гроші через низку невдач проєкту, серед яких падіння цін на внутрішню крипту, крадіжка грошей та обвал ринку цифрових валют.

Онлайн-гра Axie Infinity, яка відома тим, що у ній можна заробляти справжню крипту, обернулася для активних гравців катастрофою. Ще на початку 2022 року ціни на внутрішньоігрові токени почали стрімко обвалюватися на тлі втрати популярності та зламу фінансової системи хакерами. А остаточну крапку на перспективній грі поставило падіння криптовалютного ринку у червні. Тисячі гравців, схоже, втратили надії, що їхні інвестиції коли-небудь окупляться.

Заборона розповідає про злет і падіння амбітного криптопроєкту.


Крах гри Axie Infinity: причини

Axie Infinity створювалася як онлайн-гра, яка працює за принципом «грай, щоб заробляти». З криптовалютним ринком вона пов’язана двома власними токенами: SLP (Smooth Love Potion) та AXS (Axie Infinity Shards). В’єтнамська компанія Sky Mavis розпочала її розробку ще у 2018 році, після шаленого успіху проєкту Cryptokitties, в якому можна вирощувати віртуальних котиків та продавати їх у форматі NFT, інколи навіть за шестизначні суми, пише Bloomberg

Axie Infinity мала стати проривом до створення web3 — інтернету, повністю перебудованого на технології Blockchain, і в його успіх повірили інвестори. Лише у жовтні 2021 року компанія залучила $160 млн інвестицій, вже не кажучи про інші мільйони доларів, отримані з 2018 року. «Ми віримо у світове майбутнє, де робота та ігри стануть одним цілим. Ми віримо в розширення можливостей наших гравців і надання їм економічних можливостей. Ласкаво просимо до нашої революції», — зазначається на офіційному сайті гри. 

Проєкт підтримували й чимало відомих людей. Серед них співзасновник Reddit Алексіс Оганян та колишній кандидат у президенти США від Демократичної партії Ендрю Янг. Останній, до речі, назвав web3 «надзвичайною можливістю покращити умови життя та найбільшою зброєю проти бідності».

Читати більше новин в Telegram

Утім у Axie Infinity є дуже значущий недолік — його економіка занадто покладається на постійний приріст нових користувачів. «Фінансова система, що складається з людей, які сподіваються вкласти $1 і забрати $2, може проіснувати лише до тих пір, поки долучаються люди, які готові приносити нові грошові вливання у систему», — зазначають у Bloomberg. 

З падінням популярності гри почали стрімко дешевшати криптоактиви. Це, своєю чергою, сильно вдарило по легенді надприбутковості проєкту, що змусило ще більше людей відвернутися від криптогри. Так вже у березні 2022 року Axie Infinity втратила близько 40% від кількості щоденних користувачів (на піку у жовтні-2021 було близько 2 млн). А для ігрових токенів взагалі настали темні часи: SLP впав з 40¢ до 1.8¢, а AXS, який колись коштував $165, торгувався на рівні $56.

Динаміка вартості токена SLP та щоденної активності у грі Axie Infinity. Інфографіка: Bloomberg

Ситуація ще більше погіршилася 23 березня, коли хакери пограбували Sky Mavis на суму майже $620 млн у криптовалюті. Чимало користувачів гри просто втратили свої гроші на рівному місці. Пізніше компанія знайшла близько $150 млн на відшкодування і ремонт цифрової інфраструктури, яка була пошкоджена зловмисниками, утім до червня 2022 року роботи так і не починалися.

Чимало гравців вирішили не продавали свої токени, сподіваючись, що рано чи пізно усе налагодиться і їхня вартість стабілізується. Проте вже у травні-червні почався глобальний обвал криптовалютного ринку. Це зрізало ціни на токени до крайнощів (SLP — до 0.5¢, а AXS — до менше $20).

Усе дійшло до того, що керівництву Sky Mavis довелося нашвидкуруч змінювати місію проєкту. Вони наголосили на тому, що головне гра, а не гроші, фактично поховавши амбіції перспективного проєкту.

«Економіка гри остаточно зазнає краху, якщо всі її гравці продовжуватимуть мислити як інвестори. Axie Infinity перш за все має бути саме грою», — резюмував керівник продукту Філіп Ла.

Криптогра від Sky Mavis: як працює

Принцип гри дуже простий: гравці керують командами з трьох персонажів (у грі вони називаються Axie), зображених у вигляді мультиплікаційних крапель, які борються між собою за допомогою заклинань. Відрізняються вони різними скінами та поєднаннями частин тіла. Виграє та команда, яка повністю здолає усіх суперників.

Гравець радіє перемозі у бою в Axie Infinity та отриманні токенів SLP, 13 грудня 2021 року, Маніла, Філіппіни. Фото: JAM STA ROSA/AFP via Getty Images

За кожну перемогу гравцям нараховуються токени SLP, а за участь у великих турнірах — AXS. Окрім того, кожен Axie по суті є окремим NFT-токеном, право власності на якого відстежується у блокчейні. Тож їх також можна продавати і купувати, як і звичайну криптовалюту.

Ще один спосіб заробітку — створення нових персонажів. Для цього потрібно обрати двох Axie зі своєї колекції і спарити їх, попередньо сплативши вартість операції внутрішньоігровою валютою. Потім треба дочекатися, поки пройде так званий «період вагітності». І вже після цього можна отримати нового персонажа з комбінацією характеристик своїх «батьків». Чим рідкісніші риси успадкував Axie, тим дорожче його можна продати або здати в оренду.

«Колись на цьому можна було гарантовано заробити 300%, 400% від вкладених грошей всього за п’ять днів», — розповів Bloomberg гравець в Axie Infinity з Аргентини.

Раніше Заборона розповідала про попередження криптотрейдера №1 щодо можливого банкрутства малих бірж цифрових валют на тлі обвалу ринку, а також про причини, які до цього можуть призвести.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій