“Ми тут живемо, це наша реальність. Ми тут маємо свої страхи, свої надії. Ба більше, ми, блядь, мусимо цю реальність якось любити, щоб не подуріти. Сприймати серйозно. З усією поважністю. Бо іншої в нас немає”.
Так каже українець Тарас, герой книги польського письменника і журналіста Зємовіта Щерека “Прийде Мордор і нас з’їсть, або Таємна історія слов’ян”. Книги, в якій польський ґонзо-журналіст пускається берега в Україні, витягаючи на світ божий все, від чого в цій країні болять очі й з чого хочеться нестримно ржати, допоки не покотяться сльози.
Цій репліці книжкового (а може й реального) Тараса 5 років, тобто, як тепер заведено зауважувати, вона написана до Майдану. Втім, іншої реальності в країні не прибуло, а примус любити і сприймати те, що ми маємо, серйозно і поважно лише посилився. Щоби не подуріти. Нормальна, дуже людська боротьба за виживання у контексті війни, яка не має видимого фіналу, у навалі пост-майданних розчарувань, політичних маніпуляцій, виснажливих щоденних боїв за власну гідність — з працівниками ЖЕКів, шкільними вчителями, лікарями, сусідами та іншими співгромадянами, які борються за виживання, хто як може.
Крихка картина реальності, яку треба втримати, аби “не подуріти”, вимагає дуже некритичної любові, любові з кулаками. Бо якщо не любити — тоді що? Як тоді давати з цим усім раду? Як читати ці новини, сідати в ці маршрутки, заходити в ці квартири без опалення і гарячої води в мороз? І коли реальні кулаки переважно вдається втримувати, кулаки віртуальні живуть своїм окремим життям, насиченим, активним, безпощадним.
Фейсбук, цей український замінник простору гідності й самореалізації, “я пощу, значить я ще існую”, дуже швидко прийняв неписані правила національної любові: всі, хто не з нами, — проти нас, все, що є критичним до України та її поступу (хіба що критика є профілактичною, а ідеться насправді про успіхи й реформи), — це сепаратизм, вата, русскій мір, рука Кремля, сліпота, нечутливість або корисливість Заходу, який лише шукає приводів зняти санкції та забути про Україну на хвилі наростання Ukraine fatigue.
Теми і приводи для фейсбучних боїв незліченні, але методи завжди ті самі: якомога швидше затаврувати противника, записати його чи її до табору “сепаратистів/руки Кремля/сліпого Заходу” (список можна продовжувати і поглиблювати), таким чином знецінюючи будь-які аргументи з протилежного боку. Ба більше, переважно це убезпечення себе подібною зворотньою вакцінацією правди — бо якщо мій опонент “сепаратист”, то я, відповідно, патріот, відстоюю безпеку і незалежність країни, а відтак я не можу бути неправий, — супроводжується переходом на особистості найогиднішого ґатунку. Що, як це зазвичай і буває з переходом на особистості, не має жодного стосунку до теми суперечки. І от вже всі забули про тему розмови і з завзяттям досвічених охоронців справедливості поливають із емоційного брандспойта людину, яка не народилась в Україні, не мешкає в Україні, не була причетною до Майдайну/реформ/боротьби, виявилась лібералом, не розуміє специфіки національної історії/контексту/ситуації, робить чи пише щось, що опоненти не читали, не читають і читати не збираються.
Ефективність фейсбук-тролінгу виявилась дуже високою, бо виправдовуватись у стилі “сам дурак” дещо принизливо і безсенсово, а включатись у такі розмови на боці затаврованого чи затаврованої — небезпечно для емоційного (а віднедавна — і для фізичного) здоров’я, адже брандспойт радісно повертається в бік нової живої мішені, і от уже сидиш ти собі, віртуально обпльований “агент Кремля”, і буркотиш собі під носа якусь банальщину про свободу слова і демократію.
Ефективність ця так приваблива, що ці методи набули неабиякого поширення в цілком реальних протистояннях: проти в.о. Міністра охорони здоров’я, проти громадських активістів і борців із корупцією, проти людей, яким чомусь не страшно подаватись на державні та муніципальні посади в культурі тощо. А за останні кілька тижнів вони докотились і до академічного середовища. Скандал довкола Інституту Кенана в Україні, провідної американської дослідницької інституції з вивчення пострадянського регіону під юрисдикцією Центру Вілсона у Вашинґтоні, та звільнення його директорки Катерини Смаглій в мить переріс у те, що хтось у незліченних фейсбук-дебатах охрестив “казусом Мінакова” — безпрецедентною, принаймні для цих кіл, персоналізованою атакою на науковця, якого було обрано на посаду головного дослідника з питань України в цьому ж інституті.
За лічені дні протистояння між інституцією та її колишньою директоркою переросло у звинувачення Інституту Кенана у про-кремлівських політиках, а тоді сфокусувалось на цілях реальніших, ніж боротьба з американською інституцією, комунікація з якою обмежена обміном відкритими листами та короткими заявами, — на постаті професора Михайла Мінакова.
Звинувачення Інституту Кенана, підкріплене численними аргументами, безперечно є дуже серйозною темою, яка, попри питання про те, чому так активно вона спливла щойно тепер, адже наведені аргументи стосуються трьох попередніх років, вартує окремого обговорення. Однак, у той момент, коли його учасники, як-то, приміром, члени Української асоціації випускників Інституту Кенана, котрі написали до Інституту відкритого листа, додали до цих звинувачень персональні напади на Мінакова, вони самі собі вибили зброю з рук, перетворивши потенційну дискусію про інституційну політику та інтерпретації української ситуації з боку західних партнерів на фейсбук-тролінг. (Зрештою, чому ні, більшість цього скандалу так чи так відбувається у фейсбуці.)
Напади почались із фейсбук-повідомлення науковця, тісно асоційованого з Інститутом Кенана в Україні, який безпосередньо пов’язавши призначення Мінакова зі звільненням Смаглій закинув йому “плакатно-антиукраїнську” оцінку ситуації й пригрозив неподаванням руки через статтю, яка вийшла на інфосайті ДНР. (Я свідомо не називатиму прізвищ, оскільки тут, як на мене, важливіший стиль аргументації, а не достатньо поважні люди, які за цим стоять.) Дуже швидко ця стаття із сайту ДНР виявилась колонкою у французькій газеті Le Mond піврічної давності, ба більше, частиною редакційного проекту зіставлення позитивних і негативних оцінок і сценаріїв розвитку України. Втім, це не завадило дискутантам, поважним людям з науковими ступенями, впродовж кількох тижнів обговорювати лише (!) цей текст, називаючи Мінакова маніпулятором, упередженим, відірваним від суті громадянського процесу, ідеологом, тенденційним, однобічним, фахово неспроможним і, навіть, невротиком.
У вищезгаданому відкритому листі його підписанти назвали Мінакова людиною, “знаною через упереджений аналіз пост-майданного розвитку України”, і висловили колективну думку щодо “він не в стані бути незалежним і академічно збалансованим”, аби обіймати відповідні посади. Мінаков на своїй фейсбук-сторінці написав про погрози на свою адресу і адресу своєї родини.
Чи означає ця ситуація, що принаймні частина українського академічного середовища не цікавиться науковими і публіцистичними доробками колег? Не знає, не читає, не стежить за тим, що відбувається не безпосередньо у них під носом? Не розуміє чи, радше, не хоче розуміти наукового та полемичного дискурсу (який все-таки переважно існує поза українськими геополітичними та інтелектуальними кордонами), в якому протилежна точка зору, коли вона є обґрунтованою, — це цінність, а не загроза?
Чи те, що некритична любов до країни, посилена війною та герметичністю українського суспільства, не робить винятків навіть щодо людей, чий фах і головна відповідальність — бути критичними завжди, за будь-яких обставин? Що потреба “не подуріти” від реальності сильніша за потребу у свободі та протиріччях, які вона у собі несе? Що свобода слова — і свобода загалом, як можливість бути і мислити без страху і озирання на реальних або уявних цензорів — стискається зі швидкістю світла і, водночас, непомітно, засмоктуючи у вир патріотичної боротьби навіть тих, хто мав би бути хоч трохи понад нею. Бо якщо над нею нікого не лишиться, тоді, просто за Зємовітом Щереком, “прийде Мордор і нас з’їсть”.
Читайте також #ПравоНаДумку. Між українськими інтелектуалами вибухнув скандал