'
Читаєте зараз
Останнє бажання done: науковці з’ясували, від чого помер Бетховен

Останнє бажання done: науковці з’ясували, від чого помер Бетховен

Ilona Kivva
Автор:
  • За кілька місяців до смерті німецький композитор був прикутим до ліжка: він страждав від розладів травлення, жовтяники та болів у животі.
  • Проблеми зі слухом були з дитинства, а не чув Бетховен взагалі з 40 років.
  • Зразки волосся творця зберігалися у восьми державних та приватних колекціях, але тільки п’ять з них виявилися справжніми.

Причиною смерті Людвіга ван Бетховена був гепатит B, який, ймовірно, призвів до цирозу печінки. Дізнатися про джерело свого тяжкого стану наприкінці життя, було одним з останніх бажань митця, але ще більше його хвилювало, чому він втратив слух.

Заборона розповідає про висновки науковців Інституту Планка.


Вчені вилучили ДНК Людвіга ван Бетховена

Відомий німецький композитор помер у березні 1827 року після тривалої хвороби. На той момент він вже кілька місяців був прикутий до ліжка через низку хвороб, пише Science Alert.

Коли друзі Бетховена розбирали його речі, знайшли заповіт, у якому було прописано прохання оприлюднити для громадськості істині причини його глухоти (проблеми були з дитинства, а не чув взагалі з 40 років), а також смерті.

Перша спроба розгадати таємницю була у 2007 році. Науковці провели судово-медичне дослідження пасма, начебто Бетховена. Аналіз показав, що людина, якій належало це волосся, страждала від сильного отруєння свинцем. Цей метал і справді міг викликати симптоми, які спостерігалися у музиканта: сильні болі у животі, діарея, блювота, жовтяниця. До того ж у той період пили в основному зі свинцевих посудині.

Читати більше новин в Telegram

Команда дослідників з німецького Інституту Макса Планка, який спеціалізується на еволюційній антропології, перевірила ці дані. Вони взяли вісім локонів Людвіга ван Бетховена. Зразки надали музеї та приватні колекціонери, серед них був і той, що використовували раніше.

Справжнє пасмо волосся Бетховена, прикріплене до листа, датованого 1827 роком, сфотографоване у 2018 році членом Американського товариства Бетховена Кевіном Брауном. Фото: Current Biology

Вченим вдалося вилучити з волосся зразки ДНК і провести генетичний аналіз. Виявилося, що у 2007 році було досліджено пасма жінки. Серед решти зразків справжніми були тільки п’ять.

Експертиза також показала, що причиною смерті найімовірніше був гепатит B, що призвів до цирозу печінки і смерті. Хвороба прогресувала через часте вживання алкоголю та супутні недуги.

«Наша головна мета полягала в тому, щоб пролити світло на проблеми зі здоровʼям Бетховена, зокрема на прогресуючу втрату слуху, яка почалася у віці 25 років і зрештою призвела до того, що він повністю оглух до 1818 року. Однак нам не вдалося знайти остаточну причину глухоти або шлунково-кишкових проблем», — зазначив біохімік Йоганнес Краузе.

Попри це, науковці дізналися інший не менш важливий факт — у родині Бетховена по чоловічій лінії був хоча б один хлопчик, народжений поза шлюбом.

Гепатит B: симптоми

Ця вірусна інфекційна хвороба вражає печінку і може протікати в гострій або хронічній формі. Ліків проти неї не існує, тож медикаментозно можна тільки полегшувати симптоми, кажуть у ВООЗ.

Передача найчастіше відбувається від матері дитині. Також можна заразитися при контакті з кров’ю або іншими біологічними рідинами, наприклад, під час сексу з інфікованим. Хронічний гепатит В розвивається менш ніж у 5% людей, які заразилися у дорослому віці, і приблизно у 95% інфікованих у дитинстві. 

У більшості випадків первинна інфекція має безсимптомний перебіг. Але у деяких пацієнтів виникають гострі стани з вираженими симптомами, які зберігаються протягом декількох тижнів:

  • жовтяничне забарвлення шкіри;
  • склер очей (жовтушність);
  • потемніння сечі;
  • сильна слабкість;
  • нудота;
  • блювання;
  • болі в животі. 

Не рідко можуть розвиватися прогресуючі захворювання печінки, такі як цироз та гепатоцелюлярна карцинома, які мають високий ризик смертності.

У світі, за оцінками ВООЗ, налічується  близько 296 млн людей, які живуть із хронічним гепатитом В. Щорічно відбувається близько 1.5 млн випадків інфікування.

Раніше Заборона розповідала про важливе відкриття вчених щодо одного з найсмертоносніших вивержень вулкана в історії людства. Так, науковці розшифрували ДНК древніх помпеянців. Це дало науковцям уявлення про тогочасних людей: як вони жили, чим хворіли та що робили перед смертю. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій