Читаєте зараз
Oxford Dictionary назвав слово 2023 року: воно пов’язане з фліртом

Oxford Dictionary назвав слово 2023 року: воно пов’язане з фліртом

Daniil Tsarevskyi
 • Oxford Dictionary щороку обирає популярне слово або вираз, який влучно описує останні 12 місяців.
 • У 2023 році ним став іменник rizz, який позначає стиль, харизму або привабливість у контексті збавлення.
 • До шортлиста найпопулярніших англійських слів потрапили ще чотири кандидати.

Rizz — не тільки іменник. Воно також може бути дієсловом, використовуючись в поєднанні з іншими словами. Так «rizz up» означає спокушати, або зваблювати людину. 

Заборона розповідає про слово року за версією словника Оксфорду.

Оксфордський словник: слово 2023 року

Оксфорд визначився зі словом року 2023 — ним став розмовний іменник «rizz». Дослівного відповідника в українській мові йому немає, проте воно визначається як «стиль, харизма або привабливість», здатність до зваблення. Слово походить від скорочення «charisma».

В опитуванні взяли участь понад 30 000 людей. Спочатку Oxford University Press опублікували список із восьми слів і словосполучень, які найповніше характеризують 2023 рік і попросив обрати одне найважливіше. Поміж інших варіантів також були:

 • свіфті (swiftie) — шанувальник співачки Тейлор Свіфт;
 • зменшення впливу (de-influencing) — заохочення людей до зменшення споживання певних матеріальних благ (зокрема у соціальних мережах) або перешкоджання їм у цьому.
 • бежевий прапор (beige flag) — риса характеру, яка свідчить, що партнер нудний, або йому бракує оригінальності;
 • тепловий купол (heat dome) — постійна погодна система високого тиску над певною географічною територією, яка затримує над собою гаряче повітря.
 • промпт (prompt) — вказівка, надана програмі штучного інтелекту або алгоритму. 
 • парасоціальний (parasocial) — стосунки, які характеризуються одностороннім і невзаємним почуттям близькості, яке відчуває шанувальник публічної фігури. Глядач помилково відчуває, що знає знаменитість як друга.
 • ситуативні стосунки (situationship) — романтичні або сексуальні стосунки, які не вважаються офіційними. 

До шортлиста потрапили бежевий прапор (beige flag), зменшення впливу (de-influencing), тепловий купол (heat dome) та парасоціальний (parasocial).

Читати більше новин в Telegram
Частота використання слова «rizz». Інфографіка: Oxford Languages.

Використання слова rizz помітно зросло у 2023 році, досягши піка в червні. Його також можна використовувати як дієслово. Так rizz up означає приваблювати, спокушати або забалакувати людину. Для розуміння, тільки у TikTok хештег з цим словом набрав мільярди переглядів. 

Вирази 2022 року: список

Оксфордський словник щороку обирає вираз, слово чи словосполучення, яке відображає етос, настрій або занепокоєння, яке переважає впродовж 12 місяців та має потенціал стати популярним культурним терміном.

Приміром, у 2013 році таким словом стало «селфі», у 2019-му — «кліматична надзвичайна ситуація». У 2021 році це було VAX (вакцина), йдеться на офіційному сайті Oxford English Dictionary.

У 2022 році переможцем став вираз goblin mode (гоблінський режим) — сленговий англомовний термін, який означає тип ледачої, дещо недалекоглядної чи жадібної поведінки, яка відкидає соціальні норми чи очікування.

«Гоблінський режим — це як коли ти прокидаєшся о другій годині ночі й лізеш на кухню в одній довгій футболці, щоб приготувати дивну закуску, на кшталт розплавлений сир на солонці», — описали термін у The Guardian.

Популярність виразу goblin mode з 25 вересня 2021 по 26 вересня 2022 року. Інфографіка: Oxford languages

На другому місці опинилося слово metaverse (метавсесвіт) — середовище віртуальної реальності, в якому користувачі взаємодіють з аватарами один одного та своїм оточенням. Воно розглядається як потенційне розширення або заміна Інтернету, зокрема, соціальних мереж. Вперше використання цього слова було зареєстроване у 1992 році у науково-фантастичному романі Ніла Стівенсона «Снігова катастрофа».

Вживаність слова metaverse з 25 вересня 2021 року по 26 вересня 2022 року. Інфографіка: Oxford languages

Закривав торішній топ-3 хештег #IStandWith, який використовується для підтримки чи прийняття когось. Вперше виник у першому десятилітті XXI століття, хоча сам вираз бере початок у XIV столітті.

Тег набув популярності у соціальних мережах для вираження солідарності з певною справою, групою чи людиною. «#IStandWith» і варіанти стали значно більш частими та помітними в березні 2022 року після російського вторгнення в Україну. Найпопулярніші: 

 • #IStandWithUkraine;
 • #StandWithUkraine.

Раніше Заборона розповідала про слово 2023 року від Cambridge Dictionary: ним став термін «галюцинувати», який використовують у контексті штучного інтелекту.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій